• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnsan isteyince...
13 Şubat 2010 Cumartesi 11:24

İnsan isteyince...

Konya'da görme engelli Aysun Kayar,işitme ve konuşma engelli kocası Osman Kayar ile kendi geliştirdikleri yöntemle iletişim kurmayı başardı.

Konya'da görme engelli Aysun Kayar, 11 yıl önce kaçarak evlendiği işitme ve konuşma engelli kocası Osman Kayar ile kendi geliştirdikleri yöntemle iletişim kurmayı başardı. Kayar, görme engeline rağmen daha sonra işaret dilini de öğrenerek eşiyle arasındaki tüm engelleri kaldırdı.
    

Yüzde 90 görme engelli Aysun (32), 12 yıl önce konuşma ve işitme engelli Osman Kayar (35) ile bir akrabalarının evinde tanıştı. Yüzünü hiç göremediği Osman Kayar'a aşık olan Aysun, durumu bir süre sonra ailesine açtı.
 
Evlenmeye karar verdiklerinde aileler, Osman konuşma ve işitme, Aysun ise görme engelli olduğu için anlaşamayacaklarını beraber hayatlarını sürdüremeyeceklerini düşünerek bu karara karşı çıktı. Ancak tüm engellere rağmen 11 yıl önce Osman ve Aysun kaçarak, evlendi.
    
Kayar çifti, karşılıklı eksiklerini tamamlayarak birbirlerinin adeta gözü, kulağı ve dile oldular. Engelli çiftin, ''aşklarının meyvesi'' olarak adlandırdıkları Samet (10) ile Bengü Nur (6) adını verdikleri iki sağlıklı çocukları bulunuyor.Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi tarafından Aysun Kayar üç yıl önce yılın kadını seçilirken, Osman Kayar da evliliği ve yaşantısıyla İşitme Engelliler Derneği tarafından herkese örnek gösteriliyor.
    
     -İLK BAŞTA AİLE TERCÜME ETTİ-
 
Aysun Kayar, fiziksel ve psikolojik engellere rağmen 11 yıl önce hayatını birleştirdiği Osman ile çok mutlu olduklarını söyledi.
    
Herkesin kendisi görme engelli, eşinin ise konuşma ve işitme engelli olmasından dolayı bu evliliğin pek uzun sürmeyeceğini, mutlu olamayacaklarını düşündüğünü belirten Kayar, ''Evliliğimizin ilk yıllarında iletişimde problem yaşamamak için eşimin ailesiyle oturduk. Gerçekten anlaşmakta çok zorlandık. Ona duymadığı için kendimi ifade edemiyordum. Eşimin kız kardeşini adeta tercüman olarak kullanıyorduk. Benim söylediklerimi işaret diliyle eşime anlatıyordu. Zamanla her şey yoluna girdi. Herkes imkansızı başardığımızı düşünüyor. Biz imkansızı başarmadık. Sadece sevgimizle hareket ettik. Gerisi kendiliğinden geldi'' diye konuştu.
    
     -GÖREMEYEN KADIN İŞARET DİLİNİ ÖĞRENDİ-
 
Geliştirdikleri yöntemle eşiyle birbirlerine dokunarak iletişim kurduklarını anlatan Kayar, şunları kaydetti:''Birbirimize temaslarımızda her şeye farklı anlam yükledik. Ancak bunların yeterli olmadığını düşündük. Yakınlarımız bana birebir tekrar ettirerek işaret dilini öğretti. İşaret dilinde en çok sevdiğim şey ise 'seni seviyorum canım' demek oldu. Bir süre sonra da eşimin ailesinden ayrı yaşamaya başladık. Eşim bana ben eşime her şeyde yardımcı olmaya çalıştık. Özellikle mutfakta gözüm oldu. Dışarda bizi görenler engelli olduğumuzun bile farkına varamıyor. Zaten çocuklarımız Samet ve Bengü Nur'un büyümesiyle iletişim sorunumuz tamamen ortadan kalktı diyebilirim. Çünkü bize çok yardımcı oldular. Çocuklarımızla mutlu bir yaşam sürüyoruz. Birbirimizi tamamlıyoruz ve hayata bağlıyoruz. Biz, iki farklı bedende tek vücut olduk. Tam anlaşılamasa da eşim bana 'canım' dediği zaman dünyalar benim oluyor.''
 
Kayar, gündüz ışıklı bir ortamda yüzde 10'luk görme yeteneğini de kaybettiğini ancak çok ışıklı olmayan bir ortamda kendisine çok yaklaşıldığında gölge ve hareketleri yok denecek kadar az seçebildiğini dile getirdi.

Oğlu Samet aracılığıyla soruları yanıtlayan Osman Kayar ise eşiyle Aysun'la çok mutlu olduğunu ve hayatı onsuz düşünmek bile istemediğini söyledi. Küçük Samet ise ilk başlarda özellikle kendisini anlayamayan babasıyla iletişim kurmakta çok zorlandığını ancak bir süre sonra işaret diliyle bu problemlerin ortadan kalktığını ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA