• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnsan hakkını savunan sesler daha gür çıkmalı
01 Mayıs 2013 Çarşamba 17:33

'İnsan hakkını savunan sesler daha gür çıkmalı'

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili, "Ucu açık takvimden ziyade, sınırlı, herkesi bağlayan bir takvim içinde neticelendirilmesi lazım" dedi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 3. Uluslararası Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Forumu'na gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin bir soru üzerine Bozdağ, işi zamana yaymanın doğru olmadığını dile getirdi. Başından bu yana sınırlı bir takvimle çalışmanın bütün partileri uzlaşmaya zorlayacağını söylediklerini belirten Bozdağ, şöyle devam etti:
"Süreci uzatmak yeni anayasa yapılmasını engellemek gibi bir sonuç da ortaya çıkarabilir. Süreci uzata uzata 'ben yeni anayasa yapılması için Uzlaşma Komisyonunda oturuyorum ama maç 90 dakika' gibi zamana oynadığınızda bir seçim takvimi gelip sıkıştırıyor. O zaman 'bu anayasa yapım süreci akamete uğrar, bu anayasa yapılmaz mı' diye düşünüyor bilemiyorum muhalefet partileri. Baktığınız zaman sanki böyle bir şey var gibi geliyor. Onun için ucu açık takvimden ziyade onun sınırlı herkesi bağlayan takvim içerisinde neticelendirilmesi lazım. Fiili imkansızlıklar ortada, onu da hepimizin görmesi lazım.
(Bunu biz biraz daha çalışalım) demek bana göre yeni anayasa yapılmasını istemiyoruz demekle eş anlamlı bir yaklaşımdır. Eğer uzlaşma komisyonunda partiler samimi olarak iradelerini ortaya koyarlarsa pekala bu kadar emekten sonra üzerinde uzlaşılabilecek bir anayasa metnini ortaya çıkarma imkanına sahipler. Umarız böyle bir metin çıkarırlar."
"Çarpıtmadan ibaret"
Muhalefetin, başkanlık sistemi önerisinin süreci tıkadığı yönündeki eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Bozdağ, "Bu açıklama tamamıyla çarpıtmadan ibarettir. Çünkü başkanlık sisteminin geçtiği çok az madde var. O da daha ziyade yürütmeyle ilgili kısımlarda yer alıyor ama temel hak ve hürriyetlerle alakalı kısımda başkanlık sistemiyle alakalı tek bir harf, nokta, virgül yok" dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin son sürenin 23 Nisan olması yönündeki açıklamasını anımsatan Bozdağ, komisyon başkanının TBMM Başkanı Cemil Çiçek olduğunu ve bu konuda Çiçek'in karar vereceğini ifade etti.
Sonuç alınacağına dair bir umudu olup olmadığının sorulması üzerine Bozdağ, gidişata bakıldığında gelecek konusunda pek ümitli olmadığını belirtti.
"İnsan hakkını savunan sesler daha gür çıkmalı"
Bozdağ, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkleri hedef alan ırkçı cinayetlerle ilgili değerlendirmesinin anımsatılması üzerine de "Bizim beklentimiz bir defa siyaset kurumunun ırkçı ve ayrımcı yaklaşımlar ortaya koyan kişiler ve kurumlar karşısında sesini yükseltmesidir. Sayın Merkel NSU yeraltı davasına ilişkin açıktan ifade ettiği bu yaklaşımlarını, ırkçı ve ayrımcı İslamofobiyi körükleyen her türlü kişi, STK, siyasi karşısında aynı şekilde dile getirirse olumlu bir yaklaşım olur" dedi.
Bozdağ, dava sürecine ilişkin Alman hükümetinin uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer'in yaptığı ziyarette konuyla ilgili görüştüklerini ifade ederek, Böhmer'in "Bu konuda mahkemenin bağımsız olduğunu, doğru karar vereceğine inançlarının tam olduğunu" söylediğini aktardı.
Bozdağ kendisinin de Böhmer'e "Bu konuda mahkemenin bağımsızlığı konusunda şüphemiz yok. Türkiye'de, Berlin'de hakimler var sözü geçerlidir. Bu Münih eyalet yüksek mahkemesinin verdiği karar da Berlin'den döndü. Dolayısıyla Berlin'de hakimler olduğunu biliyoruz. Aynı hakimlerin Münih'te de olması lazım. Aynı anlayışın orada da olması lazım. Mahkeme bağımsız ama mahkeme başkanının uygulaması ve açıklamalar maalesef mahkeme başkanının tarafsızlığına gölge düşürmüştür. Bizim mahkeme başkanının tarafsız olduğu konusunda şüphemiz vardır" dediğini anlattı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA