• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnşallah bu umut kalıcı huzura dönüşür
16 Mart 2013 Cumartesi 10:11

'İnşallah bu umut kalıcı huzura dönüşür'

Dişişleri Bakanı Davutoğlu, çözüm sürecinin yapacağı domino etkisiyle, bölgede demokrasi talep edenlere Türkiye'nin umut ışığı olacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dicle Üniversitesi Konferans Salonu'nda düzenlenen ''Büyük Restorasyon: Kadim'den Küreselleşmeye Yeni Siyaset Anlayışımız'' konulu konferansa katıldı.

Bakan Davutoğlu, konferansta yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 100. yılına bir hedef koyduklarını, bunun da dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

''Sınırları bu Ortadoğu'daki değişim rüzgarı içinde kendi ve halklar iradesiyle iktidara gelen ve gelecek yönetimlerle birlikte bu sınırları anlamsızlaştıracağız. Tel Abyad ve Akçakale arasında nasıl sınır yaşayabilir. Diyarbakır, Musul'dan, Urfa, Halep'ten koptuğunda bu hinterlandı yok olmaz mı? Batum ile Rize arasında soğuk savaşın sınırları devam etseydi, bugün ilişkiler gelişebilir miydi? Edirne niçin bir çıkmaz sokak gibi olsun, Saraybosna'ya kadar açılmasın. Onun için biz vizeleri kaldırma politikası izliyoruz.''

Kentlerimiz kendi hinterlandı ile buluşacaktır

''Bütün Avrupa sınırları kaldırıp bütünleşirken yeni Romacı, yeni kutsal Roma Germen İmparatorlukçu olmuyor da niçin biz 100 sene önce bir arada yaşayan halklar tekrar bir araya gelsin derken suçlanarak yeni Osmanlıca ilan ediliyoruz?'' diyen Davutoğlu, ''Onlar ne derse desin bütün şehirlerimiz, kentlerimiz kendi hinterlandı ile buluşacaktır'' şeklinde konuştu.

Davutoğlu, şöyle devam etti: ''Burada 2 yol var. Ya yeni bir siyaset ve düzen anlayışıyla bütün bu bariyerleri önce zihnimizde sonra gönlümüzde sonra fiiliyatta ortadan kaldıracağız ve daha büyük ölçeklere doğru hep beraber yürüyeceğiz. Türküyle, Kürt'üyle, Arnavutluyla, Boşnak'ıyla, Arap'ıyla her bir milletiyle yürüyeceğiz ya da bizi lime lime edip küçük parçalara ayırmaya çalışacaklar. İrademiz net ve açıktır. Artık bu parantez kapanmalıdır.''

Çözüm süreci bölgeye örnek olacak

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, çözüm süreciyle ilgili olarak da ''İnşallah Diyarbakır'da gördüğümüz bu umut, kalıcı bir huzura dönüşür. Bunun için ne gerekiyorsa elimizden geleni yapmaya kararlıyız... Bu artık sadece Türkiye'nin meselesi değil. Böyle bir ortama kavuşulduğunda öylesine büyük bir domino etkisi yapacak ki; bölgedeki demokrasi talep eden, Türkiye'yi örnek alarak aynı şeyleri ülkelerinde zor şartlarda talep eden Suriyeli, Mısırlı, Tunuslu, Libyalı, Yemenli kardeşlerimize umut ışığı olacak. Sürece katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. İtinayla bu süreci sürdürmemiz gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

En coşkuyla kutlanacak Nevruz

Davutoğlu, ''Bu Nevruz'un son 30 yılın belki en coşkuyla kutlanacak Nevruz'u olduğunu şimdiden görebiliyorum. İnşallah her yerde Türkiye'nin her yerinde Nevruz bir barış ortamı, cemrenin yüreklere muhabbet odu olarak düştüğü bir Nevruz olarak geçer. Bu bizim her kökenden, her bölgeden vatandaşlarımızın el ele halay çektiği, türküler okuduğu ve geleceğe umutla baktığı, gelecek planları yaptıkları bir gün olacak. Öyle ümit ediyorum'' diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi'ne ziyaret

Kentteki temaslarını sürdüren Bakan Davutoğlu, beraberinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Vali Mustafa Toprak, AK Parti milletvekilleri Mine Lök Beyaz ve Cuma İçten ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti.

Davutoğlu, ''Allah muhabbetimizi daim eylesin, aramıza fitne fesat sokmak isteyenlere fırsat vermesin'' dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, ''İnşallah bu kez mahcup olmayacak, samimiyetle, kararlılıkla, cesaretle insanlarımızın tümüne hak ettiği barışı armağan etme imkanına sahip olacağız'' diye konuştu.

Davutoğlu ve Eker çocuklarla top oynadı

Bakan Davutoğlu ve Eker, Keçi Burcu önünde bir grup kadınla sohbet etti. Kadınlar Bakan Davutoğlu ve Eker'den çeşitli taleplerde bulundu. Daha sonra Keçi Burcu'nu gezen Bakan Davutoğlu ve Eker, çocuklarla top oynadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA