• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnşaatçı Başkanlar ilk dersi verdi
25 Ekim 2010 Pazartesi 14:51

İnşaatçı Başkanlar ilk dersi verdi

Konya İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konya Şubesi Genç İnşaat Mühendisleri öğrencileri grubu, tarafından eğitim semineri düzenlendi.

“Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve İMO Konya Şube Başkanı Ali Çınar, S.Ü. İnşaat Mühendisliği 1. sınıf öğrencilerine, İnşaat Mühendisliğine giriş dersi verdi.”

Selçuk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencilerinden oluşan Genç İMO tarafından tertiplenen seminerin konuğu, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Çınar oldu. S.Ü. Halil Cin Konferans Salonunda gerçekleşen seminerde, İnşaat Mühendisliği öğretim görevlileri de hazır bulundu.

Ardından kürsüye gelen İMO Konya Şube Başkanı Çınar, İnşaat Mühendisleri Odası hakkında bilgiler verdi. Oda faaliyetleri, üyelere karşı görev ve sorumluluklar, mesleki seminerler, mesleki teknik gezi ve organizasyonlar, üyeler arası sosyal ilişkilerin yükseltilmesine yönelik çalışmalar ile proje ve laboratuar faaliyetleri hakkında bilgi veren Başkan Çınar, çeşitli örnekler sunarak, İnşaat Mühendisleri Odasının önemine vurgu yaptı. Başkan Çınar’dan sonra konuşan Selçuklu Belediye başkanı Uğur İbrahim Altay her yıl bu programa katıldığını ve daha önce oda başkanı olarak konuk olurken son iki yılda ise bu seminere belediye başkanı olarak gelmenin mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, inşaat mühendisliği mesleğinin önemine vurgu yaptı. Ardından öğrencilerle soru cevap kısmına geçildi.

Bir öğrencinin “Ulaşımda zaman zaman sıkıntılar çekiyoruz kesintilere uğruyor, tramvay ulaşımının hızlandırılması düşünülüyor mu?” Sorusuna Belediye başkanı Altay şu cevabı verdi. “Evet tramvay ulaşımının hızlandırılması gibi proje var ama bu uygulamaya tam olarak ne zaman geçer net bir şey söylemek mümkün değil. Ancak o projeyi hayata geçirmek için gayret sarf ediyoruz. Kampüs-Zafer hattının 20 dakikaya düşürülmesi ve tramvayların konforunun artırılması hedefleniyor. Biraz sabredersek hepsi olacak inşallah”.

Öğrencilerden gelen bir soruda ise, “İnşaat mühendisliği mesleği bize gelecekte ne getirecektir. Mesleğimizde başarılı olabilmemiz için ne yapmamız gerekmektedir.” Çözüm için üzücü olaylar mı yaşamamız gerekiyor. Bunun için ne yapmak gerekir?” sorusuna ise İMO Konya Şube başkanı Ali Çınar şu şekilde yanıt verdi. “İnşaat mühendisliği mesleği zor ve sorumluluk isteyen bir meslek, biz siz hepimiz öğrencilik hayatından geldik. İnşaat mühendisi olacak arkadaşlarıma her zaman şunu tavsiye ediyorum ben. Mezun olduktan sonra ilk yapmanız gereken, bir inşaat mühendisinin olmazsa olmaz hususu projeciliğe önem verilmesidir. Projeciliği çok iyi bilmemiz gerekmektedir. İnşaat mühendisi olmayan birçok insan bizim sektörümüzün içerisinde yer almaktadır. Onun için inşaat mühendisi adayı arkadaşlarımıza tavsiyem, bence şantiyede diğer kişilerden farkı olabilmesi için, mutlaka projeciliği bilmesi gerekmektedir. Bir diğer önemli mesele ise yabancı dil konusudur.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA