• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnşaat mühendisliği öğrencilerine seminer
16 Aralık 2009 Çarşamba 14:18

İnşaat mühendisliği öğrencilerine seminer

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Çınar, S.Ü. İnşaat Mühendisliği 1. sınıf öğrencilerine, İnşaat Mühendisliğine giriş dersi verdi.

Selçuk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencilerinden oluşan Genç İMO tarafından tertiplenen seminerin konuğu, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Çınar oldu. S.Ü. Halil Cin Konferans Salonunda gerçekleşen seminerde, İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlilerinden S.Ü. Genel Sekreter Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kamanlı’nın yanı sıra bölüm öğretim görevlileri de hazır bulundu.

Seminerin açılış konuşmasını S.Ü. Genel Sekreter Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kamanlı yaptı. Ardından kürsüye gelen İMO Konya Şube Başkanı Çınar, İnşaat Mühendisleri Odası hakkında bilgi verdi. Oda faaliyetleri, üyelere karşı görev ve sorumluluklar, mesleki seminerler, mesleki teknik gezi ve organizasyonlar, üyeler arası sosyal ilişkilerin yükseltilmesine yönelik çalışmalar ile proje ve laboratuar faaliyetleri hakkında bilgi veren Başkan Çınar, çeşitli örnekler sunarak, İnşaat Mühendisleri Odasının önemine vurgu yaptı.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay bir önceki yıl oda başkanı olarak katıldığı seminere bu yıl belediye başkanı olarak gelmenin mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, inşaat mühendisliği mesleğinin önemine vurgu yaptı. Başkan Altay, mühendislik eğitimi alan kişinin hayatta her alanda başarı sağlayacağına dikkat çekerek, “Aldığınız eğitimin kıymetini bilmelisiniz. Çalışmaya devam etmeli ve kendinizi geliştirmelisiniz” dedi. Ardından öğrencilerle soru cevap kısmına geçildi.

Bir öğrencinin “Ulaşımda zaman zaman sıkıntılar çekiyoruz kesintilere uğruyor, tramvay ulaşımının hızlandırılması düşünülüyor mu?” Sorusuna Başkan Altay “Tramvay ulaşımının hızlandırılması gibi proje var ve bu uygulama ile ilgili çalışmalar sürüyor. Projeyi hayata geçirmek için gayret sarf ediyoruz. Biraz sabredersek hepsi olacak” cevabını verdi.

Öğrencilerden gelen bir başka soruda, “Konya deprem yaşadı ve sıkıntılı bir süreç geçirdi, özellikle Bosna Hersek mahallesindeki binaların yeterli derecede güven vermediği söyleniyor. Bu binalarda otuz bin civarında öğrenci oturuyor ve binalarda bir inceleme yapılıyor mu?” sorusuna İMO Konya Şube Başkanı Ali Çınar “Şehrimiz 1997 yılında 4. derece deprem bölgesine girmesinin ardından, yapılan projelerin hepsi bu hesaplar göz önünde bulundurularak yapıldı. Bu nedenle 1997 yılından buyana yapılan binaların deprem envanterlerinin çıkarılması gerekiyor. Oda olarak kurduğumuz bilirkişi heyeti ile, bize gelen müracaatları değerlendirip arkadaşları görevlendirdik. Gözlemsel sonuçlarda korkulacak bir sonucun olmadığını tespit ettik. 1997 yılından önce yapılan binaların hepsi çürük anlamı çıkmıyor. Binaların şiddetli sarsıntılara dayanıklı olabilmesi için performans analizlerinin yapılması gerekiyor. Bu sonucu göre yorumlar yapılabilir” dedi.

Program sonunda Selçuklu Belediye Başkanı Altay ile İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Çınar’a, öğretim görevlileri Mehmet Kamanlı ve Tolga Çöğürcü tarafından plaket takdim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA