• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnşaat Mühendisleri iftarda buluştu
06 Ağustos 2011 Cumartesi 16:07

İnşaat Mühendisleri iftarda buluştu

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi; oda üyelerini ve Konya protokolünü, düzenlediği iftar yemeği ile bir araya getirdi.
Dedeman otel bahçesinde düzenlenen iftar yemeğine binbeşyüze yakınüyenin yanı sıra, Selçuklu, Meram, Karatay belediye başkanları bazımilletvekilleri ile birçok bürokrat ve basın mensupları katıldı.

Yemek sonrası konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı AliÇINAR davete icabet eden misafirleri ağırlamaktan duyduğu memnuniyetiifade ederken konuşmasına şu şekilde devam etti;

‘’Şehrimiz gelişen, buna bağlı olarak ihtiyaçları artan bir şehirkonumundadır. Diğer şehirlerde olduğu gibi, gelişimin ana eksenini isekaçınılmaz olarak “inşaat” oluşturmaktadır. inşaat sektörü sondönemlerde olumlu bir ivme kazanarak büyük gelişmelergöstermiştir.Sektörümüzün büyümesi, hareketlenmesi hiç şüphe yok ki  Özel sektörünün yatırımlarının yapması ile oluşmaktadır. Ekonomik olarak büyümek istiyorsak Kurumlarımızın, Belediyelerimizin özel sektörün ilgi alanlarından daha çok Özel sektörün yatırımlarını artıracakçalışmaların yapılması gerekmektedir.Geçtiğimiz günlerde Ilgın’dayaşanan depremle birlikte sağlam yapılaşmanın önemini hatırlamış oldukbizler inşaat mühendisleri olarak her zaman depremle ilgili kehanetyapmak yerine tedbir almalıyız diyoruz. Konyamız için önemli bulduğumuzüç unsurdan da bahsetmeden geçemeyeceğim Konya, ülkemizin kent içi raylı sistem uygulamasının gerçekleştirildiği ilk yerleşimlerden birisidir.Bugün hafif raylı ulaşım sistemi ile günde ortalama 150.000’den fazlayolcu taşınmaktadır. Hızlı trenin başlaması ile artık Konya-Ankaraarasının 1 saat 15dk olduğunu düşünecek olursak tramvaylarımzın mutlakagünümüz şartlarına göre modernize edilmesi, geliştirilmesi kampusgüzergahındaki durak adetlerini azaltılması gerekmektedir.

Nüfusun ve trafikteki araç sayısının artması ile meydana gelen yoğunluk şehir içi ulaşımı zorlaştırmaktadır. Şehir ulaşımındaki bu yoğunlukproblemine karşı metro ağı sistemi değerlendirilebilecek bir alternatifolarak karşımıza çıkmaktadır.Uzun zamandır kentin dışında yapılması düşünülen  ve 2005 yılında 129km olarak projelendirilen modern kentlerde olduğu gibi şehrimizinçevresini saran çevre yolunun birinci etabına hemen başlanmalı ve buyolun etrafında kesinlikle yerleşim alanı planlanmamalıdır. Bir başkaönemli husus sehir içinde kalmış bölgelerin kentsel dönüşüme uğramakgerekliligidir. Özellikle sahipata caddesi ile alaaddin caddesi arasında kalan sahipata mahallesi ve sultanşah caddesi ile hastane caddesiarasında kalan tarla mahallelerinde öncelikli olarak kentsel dönüşümplanlanmalı ve uygulamaya geçilmelidir.

Bu güzel ramazan akşamında iftarla olan bu anlamlı birlikteliğimizinher alanda devam etmesi en büyük arzumuzdur. Bürokratlarımızla,siyasilerimizle, sivil toplum kuruluşlarımızla, meslek odalarımızla,sağlıklı, huzurlu, planlı, tarihi ve kültürel değerleriyle birlikteyaşanabilir, çağdaş ve modern bir Konya için mücadele etmeliyiz.

Davetimize icabet ettiğiniz için tekrar teşekkür ediyor mübarek ramazan ayının hepimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.’’

Dedeman otel bahçesinde gerçekleşen geleneksel iftar yemeğivesilesiyle, her yıl bir araya gelen inşaat mühendisleri de, hasretgidererek bol bol sohbet etme imkanı buldular.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA