• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnşaat maliyetleri artıyor çünkü
28 Temmuz 2011 Perşembe 16:09

İnşaat maliyetleri artıyor çünkü

MÜSİAD Konya İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Murat Çankırlı inşaat sektöründeki maliyet artışlarının ciddi seviyelere ulaştığını belirtti.

MÜSİAD Konya İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Murat Çankırlı inşaat sektöründeki maliyet artışlarının ciddi seviyelere ulaştığını belirterek, “Son bir ay içerisinde çimento fiyatlarındaki yüzde 15, demir fiyatlarında yüzde 45 oranında yaşanan fiyat artışı ve yan ürün fiyatlarındaki yükselme inşaat maliyetlerini ciddi oranda arttırdı. Bu zamlar müteahhitleri zor durumda bırakıyor” dedi.

MÜSİAD Konya İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Murat Çankırlı, son dönemde inşaat maliyetlerinde yaşanan yüksek artışı değerlendirdi.
Başta demir olmak üzere, Çimento, petrol fiyatları ve işçilik maliyetlerindeki ciddi artışların müteahhitleri şaşkına çevirdiğini belirten Murat Çankırlı, “Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat sektöründe maliyetler ciddi artıyor. Enflasyon, Çimento, işçilik ve demir fiyatlarında yaşanan artış müteahhitleri zor duruma sokuyor” şeklinde konuştu.

Müteahhitlerin artan maliyetler karşısında yeni iş yapmakta zorlandığını dile getiren Çankırlı, “Çimentoya gelen zamların ardından hazır beton fiyatlarındaki artış, demir fiyatlarındaki hızlı yükselme maliyetleri yükseltti. Bu maliyetlere rağmen inşaat yapan müteahhitlerimiz birde ev kredilerinde faiz arttırılması nedeniyle satışlarda zorlanınca sektör ciddi bir darboğaza girme eşiğine geldi” dedi.

Demir fiyatları kadar çimento fiyatlarındaki hızlı yükselişin betonun metreküp fiyatını arttırdığını hatırlatan Çankırlı, “ Yeni iş alan müteahhitlerimizin maliyetleri yükseldi. Bizler sadece inşaat sektöründe değil yan sanayide de birçok meslek kolunun önemli bir noktasıyız. İnşaat sektöründe yaşanacak durağanlık bu sektörlerde de daralmalara yok açacaktır. Buda ülkemizin ekonomik olarak ciddi sorunlar yaşamasına sebep olacaktır” dedi.

Müteahhitlerin yaşadığı sıkıntıların çözümü için hükümetin ekonomik yaptırımlar uygulaması gerektiğini belirten İnşaat Sektör Kurul Başkanı Çankırlı, “Maliyetlerde yaşanan artış, satışlarda meydana gelen düşüşün ardından birde kriz söylemi bizleri tedirgin ediyor. İnşaat sektörü darboğaza girmeden mutlaka gerekli tedbirler alınmalı. İnşaat sektöründe yaşanacak ekonomik sorunlar ülkemizi ciddi şekilde etkileyecektir. Bunun için gerekli önlemler şimdiden alınmalı” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da köpeğe cinsel istismar!
  • Ak Parti Selçuklu teşkilatından Pekyatırmacı'ya hayırlı olsun ziyareti
  • Amcasının kızı tarafından sırtından bıçaklandı
  • Konya'da cinayet zanlısı komşusuna, öldürmeden önce çay ısmarlamış
  • Akef’te materyal sergisi ve okul öncesi kostüm defilesi düzenlendi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA