• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ING Bank Genel Müdürü KSOya konuk oldu
26 Nisan 2012 Perşembe 10:53

ING Bank Genel Müdürü KSO'ya konuk oldu

ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, Konya Sanayi Odası Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısına konuk oldu.
ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, Konya Sanayi Odası Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısına konuk oldu.  Küresel ekonomiyi ve Türkiye’yi değerlendiren Abay, büyüyen Türkiye’nin ihracatını artırmak zorunda olduğunu, ancak bunu yaparken de şu iki konunun kritik öneme sahip olduğunu söyledi: “Stratejik sektörlere yatırım ve tasarruflar.”
Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu başkanlığında toplanan, ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay’ın konuk olduğu meclis toplantısına Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleri Fahrettin Doğru ve Mustafa Büyükeğen katıldı
.
Toplantının açılışında söz alan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, bir Türk hanımefendinin küresel bir bankanın genel müdürü olmasından dolayı gurur duyduklarını ifade ederek, Konya sanayisi ve ticareti hakkında bilgi verdi. Konya’nın güçlü karakteri ve girişimci ruhuyla önemli bir şehir olduğuna dikkat çeken Büyükhelvacıgil,  bu özelliklerin Konya’yı bugün iyi yerlere taşıdığını ve gelecekte daha güzel yerlere de taşıyacağını belirtti. Konuşmasında Konya’nın kendisine destek verilmesi halinde ülkeye ivme kazandırabilecek potansiyele sahip, üreten bir şehir olduğunu anlatan Büyükhelvacıgil, “Bu şehrin insanları ülkesine ve şehrine bağlı insanlar” dedi.
 
“Konya’da çok değişik yatırımlar ve gelişmiş şirketler gördüm”

Konya Sanayi Odası Nisan ayı Olağan Meclis Toplantısına katılarak, dünya ve Türkiye ekonomisini değerlendiren ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay ise, bugüne kadar Türkiye’de pek çok şehre gittiğini, ancak Konya’dan çok etkilendiğini söyledi. Konya’daki bir günlük ziyaretleri boyunca, çok değişik yatırımlar ve çok gelişmiş şirketler gördüğünü ifade eden Abay, Konya’ya daha sık geleceğini belirtti.
Son 8-10 yılda Türkiye ekonomisinde iyiye giden, istikrarlı rakamlar görüldüğüne işaret eden Abay, “Bunun arkasında Türkiye nüfusunun çok önemli katkısı var. Özellikle genç nüfusumuz bizim için gerçekten çok önemli. Çok büyük bir potansiyel. Dışarıdaki ülkeler de bu konuyu böyle değerlendiriyor. Ayrıca büyümenin içeriğine baktığımızda, orta sınıfta da büyük bir büyüme olduğunu görüyoruz. Türkiye’de aslında tek kesim büyümüyor. Orta düzey mevduata sahip insanlar da büyüyor” dedi.
 
“Ekonomi yüzde 4 büyüyecek”

Türkiye’de büyümenin çoğunlukla iç tüketiminden geldiğine de işaret eden Abay, iç tüketimi dışarıdan gelen kısa vadeli yabancı sermayenin finanse ettiğini, bunun ise bir risk olduğunu kaydetti. Abay, ING Bank olarak Türkiye ekonomisinin 2012 yılında yüzde 4 oranında büyüyeceğini tahmin ettiklerini belirtti.
Türkiye’nin ihracatı artırmak zorunda olduğunu da kaydeden Abay, şunları söyledi: “İhracatı artırırken Türkiye için iki tane çok kritik konu var. Birincisi, Türkiye’nin mutlaka stratejik olarak belli sektörlere yatırım yapması lazım. Bu konuda hükümetin yaptığı çalışmalar çok önemli. İkincisi ise tasarruf açığımız var. Yatırımları finanse edecek sermaye yapımız kısıtlı. Ama bu problemler varken, bunların çözümüne yönelik çok güzel adımlar da atılıyor.”
 
“Konya’nın büyümesinde destek vereceğiz”

Türkiye’deki bankaların sermaye tabanlarının çok yüksek ve çok güçlü olduğunu aktaran Abay sözlerine şu şekilde devam etti:  “ING Bank olarak bundan sonraki dönemde Konya bizim için olmazsa olmaz. KOBİ’lerin ve ihracatçıların arkasındayız. Yurtdışından getirdiğimiz kaynaklarla Anadolu’nun büyümesine, Konya’nın büyümesine destek vereceğiz.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA