• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnfazı ertelenerek, cezaevinden çıkacak
14 Kasım 2012 Çarşamba 13:53

İnfazı ertelenerek, cezaevinden çıkacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sevk edilen bir tasarı Abdullah Öcalan'a da tahliye yolunu açar mı sorularını gündeme getirdi. Hükümetin hazırladığı, CMK ve Ceza İnfaz Kanunu'nda değişiklikler...
Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sevk edilen bir tasarı Abdullah Öcalan'a da tahliye yolunu açar mı sorularını gündeme getirdi. Hükümetin hazırladığı, CMK ve Ceza İnfaz Kanunu'nda değişiklikler yapılmasına ilişkin tasarının önemli maddelerinden biri, hasta mahkumları ilgilendiren düzenleme oldu.

Halen 'Mahkumun hastalığının hayatı için kesin tehlike teşkil etme' şartıyla tahliye kararı verilebiliyor. Yani hazırlanan tasarıya göre ağır bir hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında "hayatını yalnız idame ettiremeyenlerin" infazı ertelenerek, cezaevinden çıkacak.
Tasarı bu düzenleme ile ölümcül hastalığı olmayan, ama hayatını yalnız idame ettiremeyecek ölçüde hasta olan hükümlülerin tahliyesini sağlamayı hedefliyor.
Ceza İnfaz Kanunu'nda hasta hükümlülere ilişkin düzenlemelerin tutuklular için de uygulanabileceğine ilişkin 116. madde hükümleri doğrultusunda, mahkemeler artık "hayatını yalnız idame ettiremeyen" tutukluların da tahliyesine karar verebilecek.
Böylece İmralı Cezaevi'nde hükümlü bulunan Abdullah Öcalan ile özellikle Ergenekon, Balyoz ve 28 Şubat soruşturma ve davalarında yaşı ilerlemiş sanık ve hükümlülerin tahliyesi mümkün hale geliyor.
Ancak tasarıda tutuklu ve hükümlülerin Cumhuriyet başsavcılığınca "toplum güvenliği bakımından" tehlike oluşturacağı değerlendirmesi yapılması halinde bu imkandan yararlanamayacağı hükmü de yer alıyor. Bu ifadenin özellikle Öcalan'a yönelik olası bir tahliyeyi önleme amacıyla konulmuş olabileceği de değerlendiriliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA