• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İndirimli doğalgaz geliyor
22 Nisan 2014 Salı 09:19

İndirimli doğalgaz geliyor

Türkiye, artan enerji talebi ile birlikte yazın gelmesi muhtemel kuraklık nedeniyle Rusya'dan yıllık gaz alımını 16 milyar metreküpten 19 milyar metreküpe çıkaracak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 'Mart ve nisan ayındaki yağmurların da beklediğimiz oranda gerçekleşmediğini gördük. Bakalım önümüzdeki aylarda artış olursa ne ala, yoksa barajlarımızda üretilecek elektriğimizin daha da azalacağını ne yazık ki söylemek durumundayım' dedi. Yıldız, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası heyetini bakanlıkta kabulünün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

GAZPROM İLE YAKIN TEMAS

Bakan Yıldız, Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Vekili Aleksandr Medvedev'in Türkiye ziyaretine ilişkin bir soruyu yanıtlarken, Medvedev ile Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir araya geleceklerini belirterek, 'Gündem maddeleri (Rusya'dan gelen doğal gazda indirim talebi ve Güney Akım'ın Türkiye üzerinden geçişi) tabii ki konuşulacak. Bu arada basında çıkan bazı haberler 'indirim bizim için söz konusu değildir' denmiş. Ama bunları birinci ağızdan karşılıklı konuşarak ciddi bir seviyede bunları yapıyor olmamız lazım. Sağ olsunlar Gazprom yetkilileri de bu konuda son derece hassaslar. Şu ana kadar yaptığımız anlaşmalar, sözleşmeler Türkiye'ye böyle bir revizyon hakkını doğuruyor. Rusya'dan daha fazla gaz alabilmemizin imkanları araştırılacak, uygun fiyatlarla ve özel sektör. Bunun altını çizerek söylüyorum, eğer bu şartlar doğarsa Türkiye artan büyüme rakamlarını bu şekliyle karşılamaya çalışacaktır' dedi.

RAKAM TELAFFUZ ETMEDİK

Bakan Yıldız, Medvedev ile görüşmesinde ayrıca bölgenin durumu, Türkiye yatırımları ve doğal gaz depolama alanlarını da ele alacaklarını belirterek, Güney Akım konusunda Rusya'nın taleplerini değerlendireceklerini, kendilerinin herhangi bir talepleri bulunmadığını vurguladı.

Alınacak miktar artıyor

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, özel sektör kanalıyla gaz alımının sağlanacağını belirtti. Yıldız, Rusya ile yapacakları görüşmelerde gerek Batı hattı, gerek Mavi Akım konularının ele alınacağını dile getirerek, Mavi Akım'da yıllık 16 milyar metreküplük akışı olduğunu ve bu hatta küçük tadilatlarla miktarın 19 milyar metreküpe çıkarılabileceğini belirtti. Yıldız, Prensipte Rusya Federasyonu ile anlaştıklarını, doğal gazın özel sektör ve uygun fiyatlarla Türkiye'ye girmesine yönelik yeni bir kontrat imzalanabileceğini ifade etti.

Irak ile dalgalı bir süreç içerisindeyiz

Yıldız, Rusya'dan talep edilecek indirim oranını açıklamasının müzakereleri olumsuz etkileyeceğini dile getirerek, karar oluştuktan sonra açıklayabileceklerini bildirdi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, merkezi Bağdat hükumetiyle yaşanan petrol sevkıyatı ve bütçe krizine ilişkin, 'Bugüne kadar çok sabrettik ve tahammül gösterdik. Ancak bunun da bir sınırının olduğunu herkes bilmelidir' açıklamasının değerlendirmesinin istenmesi üzerine Yıldız, şunları söyledi: 'Çok dalgalı bir süreç geçirdiğimizi söylemem lazım Bağdat ile Erbil arasında. Zaman zaman çok yakınlaşan, zaman zaman da mesafenin ciddi oranda uzaklaştığı bir süreci hep beraber izliyoruz. Petrol Irak'ın petrolü. Bunu üretecek olan Iraklı kardeşlerimiz. Sonuçta oradan üretilecek petrol iletilecek.' şeklinde değerlendirmede bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA