• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İndirimler en çok hangi sektöre yaradı?
10 Haziran 2009 Çarşamba 14:01

İndirimler en çok hangi sektöre yaradı?

Bazı sektörlerde uygulamaya konulan özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisi (KDV) indirimlerine yönelik analiz çalışması sonuçlandı.

 

Bazı sektörlerde uygulamaya konulan özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisi (KDV) indirimlerine yönelik analiz çalışmasında, indirimlerin en fazla elektronik sektör belirlendi.

Bazı sektörlerde uygulamaya konulan özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisi (KDV) indirimlerine yönelik analiz çalışmasında, indirimlerin en fazla elektronik sektörü ve beyaz eşyada verimli olduğu belirtildi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun (EKK) pazartesi günkü toplantısında ilgili kurumların vergi indirimleri konusunda daha detaylı bir analiz çalışması yapmaları kararından sonra ekonomi bürokratları yoğun bir çalışma içine girdi.

Önce Maliye Bakanlığının ilgili birimlerinde vergi indirimlerinin devam ettiği sektörlere ilişkin daha kapsamlı bir fotoğrafın ortaya konulması için yeni bir analiz çalışması yapıldı. Dün de Maliye, Hazine ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) bürokratları vergi indirimleri için ortak bir toplantı gerçekleştirdi.

Çalışmada, vergi indirimi talebinde bulunan yeni sektörlere ilişkin bir değerlendirmede bulunulmazken, KDV ve ÖTV indirimlerinin uygulandığı sektörler analize tabi tutuldu.

Bu çerçevede, otomotiv, beyaz eşya ve elektronik eşyadaki ÖTV indirimi, 150 metre kareyi aşan binalar ile mobilya, bazı sanayi ve iş makinaları alımı, bilişim, bilgisayar ve büro makinelerindeki KDV indirimi ile konut, işyeri ve diğer gayrimenkullerin alım-satımlarındaki tapu harcı indirimi ele alındı.

OTOMOTİV İÇİN FARKLI ALTERNATİFLER

Analiz çalışmasında, vergi indirimlerinin en fazla elektronik ve beyaz eşyada olumlu sonuç verdiği belirtildi. Bu sektörde, firmaların ÖTV indirimini fiyatlara yansıttığı ve kampanyalarla birlikte piyasada canlanma sağladığı vurgulandı.

Otomotiv sektöründeki vergi indiriminin daha çok ithal araçların satışlarını arttırdığı tespitinde bulunulurken, bazı firmaların vergi indiriminden kısa bir süre sonra fiyat artışına gittiği ve vergi indirimlerinin bu şekilde tüketiciye tam olarak yansıtılmadığı kaydedildi.

Analiz çalışmasında, vergi indirimlerinin devam edip etmemesi konusunda herhangi bir görüş belirtilmezken, uygulamanın ilk 3 ayındaki görüntü ile süre uzatımına gidilmesi halinde bundan sonraki 3 aylık dönemde piyasa beklentileri orta konuldu.

Çalışmada, otomotiv sektörü için, mevcut oranlarla indirimin devamı ile vergi indirimlerinin bir miktar daraltılması durumunda oluşacak olası fotoğrafa yer verildi.

Aynı şekilde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının daha önce uygulanan hurda indiriminin olumsuz sonuçları ile Avrupa uygulamalarını dikkate alarak hazırladığı ''Hurda İndirim Çalışması'' da bir başka alternatif olarak analiz çalışmasında yer aldı.

Ekonomi yönetiminin, vergi indirimlerine ilişkin analiz çalışması, önce Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le ele alınacak, daha sonra da Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve ilgili diğer bakanlara sunulacak.

Bu arada, Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nun (EKK), vergi indirimleri konusunda son değerlendirmelerin yapmak üzere Cuma günü toplanabileceği de belirtiliyor.

ÖTV ve KDV indirimlerinin hangi sektörlerde, hangi oranlarda ve ne süreyle uygulanacağına ilişkin kararın da hafta sonu, muhtemelen de cumartesi günü açıklanması bekleniyor.

SEKTÖRLER, İNDİRİMİN DEVAMINI İSTİYOR

Bu arada, ÖTV ve KDV indirimlerinin uygulandığı sektörler, uygulamanın devamını talep ederken, aralarında turizmin de bulunduğu pek çok sektör de uygulama kapsamına girmek istiyor.

Turizmciler, halen yüzde 8 olarak uygulanmakta olan KDV'nin yaz döneminde yüzde 1'e düşürülmesi gerektiğini, aksi halde bu yıl turizmden istenen neticenin alınamayacağını belirtiyor.

SON GÜN 14 HAZİRAN MI, 15 HAZİRAN MI?

Öte yandan vergi indirimlerinin son günü konusunda da bir belirsiz bulunuyor.

Vergi indirimlerine ilişkin Kararnamede, otomotiv, beyaz ve elektronik eşyadaki ÖTV indirimleri ile 150 metrekare ve üzeri konut teslimlerindeki KDV indirimleri için ''15 Haziran'a kadar'' ibaresi yer alıyor.

Maliye Bakanlığı yetkilileri, ilgili düzenlemede (15 Haziran dahil) ifadesinin olmaması nedeniyle, indirimlerin 14 Haziran'da sona ereceği değerlendirmesini yapıyor.

Aynı şekilde Kararnamede 30 Haziran'a kadar yürürlükte olacağı belirtilen mobilya, bilişim sektörü ve tapu harcı indirimlerinin de 29 Haziran'da biteceği vurgulanıyor.

Hükümetin küresel ekonomik kriz nedeniyle uygulamaya koyduğu vergi indirimleri ve bunların uygulama tarihleri şöyle:

15 Haziran'a kadarki indirimler:

- Net alanı 150 metrekare ve üzeri konut teslimlerinde KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indirildi.

- ÖTV oranı, ticari araçlarda yüzde 10'dan yüzde 1'e, motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçmeyen otomobillerde yüzde 37'den 18'e, 1600 cm3'ü geçen, fakat 2000 cm3'ü geçmeyen otomobillerde yüzde 60'dan 54'e, 2000 cm3'ü geçen otomobillerde de yüzde 84'den 80'e düşürüldü.

Otobüslerde yüzde 1'den sıfıra, midibüslerde yüzde 4'den 1'e, minibüslerde yüzde 9'dan 2'ye, motosikletlerde de yüzde 22'den 11'e çekildi.

- Elektronik eşya ile beyaz eşyadan alınan yüzde 6,7'lik ÖTV de sıfırlandı.

30 Haziran'a kadarki indirimler:

- Konut, işyeri ve diğer gayri menkullerin alım satımlarından alıcı ve satıcının her birinden binde 15 oranında alınan tapu harcı binde 5'e düşürüldü.

- Ev ve ofis mobilyasında yüzde 18'lik KDV yüzde 8'e indirildi.

- Bilgisayar, bilişim ve büro makinelerinden alınan yüzde 18'lik KDV yüzde 8'e çekildi.

- KOBİ'lerin kullandığı bazı sanayi ve iş makinelerinin alımında uygulanan yüzde 18'lik KDV, yüzde 8'e düşürüldü.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA