• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İndirim cepte!
13 Nisan 2009 Pazartesi 15:29

İndirim cepte!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yeni arabağlantı tarifelerini açıkladı. 1 Mayıs'tan sonra cep telefonu görüşme ücretleri önemli bir ucuzlama yaşanacak. Şirketlere göre indirimler:
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yeni arabağlantı tarifelerini açıkladı. 1 Mayıs'tan sonra cep telefonu görüşme ücretleri önemli bir ucuzlama yaşanacak. Şirketlere göre indirimler:
 
Sabit ve mobil hatlar arasında yapılan telefon görüşmelerinde 1 Mayıs'tan itibaren 'alo' ucuzluyor.

Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu yeni arabağlantı tarifelerini açıkladı. 1 Mayıs'tan sonra cep telefonu görüşme ücretleri yüzde 30 ucuzlayacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 1 Mayıs'tan geçerli olmak üzere arabağlantı ücret tarifelerini yeniden belirledi. 
 
Yeni tarifeler uygulanmaya başladığında 1 Mayıs'tan itibaren Turkcell, Vodafone ve Avea'nın cep telefonu görüşmelerinde yüzde 30 indirime gitmesi bekleniyor.

BTK'nın 1 dakikalık görüşme ücreti için belirlediği yeni tarifeler şöyle:

Turkcell 6,55 kuruş (9,10 kuruştan yüzde 28.02 indirim yapılıyor)

Vodafone 6,75 kuruş (9,50 kuruştan yüzde 28.95 indirim yapılıyor)

Avea 7,75 kuruş (11,2 kuruştan yüzde 30.8 indirim yapılıyor)

Türk Telekom şehiriçi 1,39 kuruş (1,71 kuruştan indirim yapılıyor)

Türk Telekom alan içi 1,71 kuruş (daha önce bu tarife yoktu)

Türk Telekom şehirlerarası 2,70 kuruş (inidirim yok)

Avea CEO'su Cüneyt Türktan da tarife değişikliğinin işletmecilerin birbirlerine ödemekte oldukları dakika başı toptan ücretlerde yüzde 28 ila yüzde 31 aralığında indirime karşılık geldiğini söyledi.

Türktan, Turkcell'in kendi abonelerine BTK tarafından belirlenen 6,55 kuruşluk yeni toptan ücretten çok daha düşük ücretler belirlediğini belirtti ve "Bu da pazarda etkin rekabetin tesisini güçleştirmektedir" dedi.

Türktan BTK'nın arabağlantı ücretlerini pazardaki dengeler göze alınarak daha fazla da düşürülebileceğini sözlerine ekledi.

ARABAĞLANTI ÜCRETİ NEDİR?

İki farklı operatör arasında yapılan görüşmelerde uygulanan ücrete arabağlantı ücreti deniyor. Bu ücret tarifeleri abone sayısı, mobil hizmet maliyeti, karşılıklı trafik ve pazara giriş sırasına göre BTK tarafından belirleniyor.

haber7

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA