• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnanç özgürlüklerinde 245. hafta
19 Mayıs 2012 Cumartesi 17:08

İnanç özgürlüklerinde 245. hafta

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu 245. hafta basın açıklamasında başörtüsü konusunu ele aldı.
Konya İnanç Özgürlükleri Platformu 245. hafta basın açıklamasında başörtüsü konusunu ele aldı. Tekelioğlu,  başörtüsünün magazinselleştirilerek özünün kaybolacağını dile getirirken,  “Orta ve lise öğretiminde başörtüsünü serbest bırakın. Tüm alanlarda kılık kıyafete yönelik baskılarını kaldırın” dedi.

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu 245. hafta basın açıklaması Kayalıpark Meydanı’nda gerçekleşti. Platform adına açıklamayı Cihat Tekelioğlu yaptı. Başörtüsü sorunun uzadıkça daha da çetrefilli hale geldiğini ifade eden Cihat Tekelioğlu, çözüm talebinde bulunanların ve zulme maruz kalanların farklı yerlerde durdukların söyledi.
Tekelioğlu, “Sorunun kaynağı kim ve ne, neye ve kime karşı mücadele verilmeli, bu bir partinin mi yoksa ideolojik yönelimin mi sorunu mu? Yasak sadece üniversitelerde ve bazı kamu kurum ve kuruluşlarda mı var bu sorun?” dedi. Başörtüsünün magazinselleştirilerek özünün kaybolacağını dile getiren Tekelioğlu, “Protokolün eşlerini yeni kreasyonlarla azı endam giyecekler. Binlerce mazlumun gözyaşından makyaj malzemeleri üretilecek, binlerce ahu figanlardan resepsiyon müzikleri elde edilecek. Ve meselenin özü magazinleştirilerek kaybolmuş olacak” diye konuştu.

4+4+4 zorunlu eğitimin başörtüsü sorununu katmerli bir hale getireceğine işaret eden Tekelioğlu, şunları söyledi: “Üniversiteler insanların kendi istekleriyle yöneldikleri birer eğitim kurumu iken zorunlu eğitim adı üzerine zorunlu hale geldi. Bu eğitime katılmamak özgürlüğü ve hakkı da yoktur. Fakat diploması 18 yaşında alınacak olan bu dayatmanın içerisinde bulunan kızlarımızın başörtüsü ne olacak? Ya da sizin anlayışınızda mükellefiyet üniversitelerde mi başlıyor? Resepsiyonlarınız, protokolleriniz sizin olsun. Siz halkın inançlarından kaynaklanan mağduriyetlerin giderin. Getirmiş olduğunuz zorunlu eğitimdeki yasakçı tutumunuzdan vazgeçin. Orta ve lise öğretiminde başörtüsünü serbest bırakın. Tüm alanlarda kılık kıyafete yönelik baskılarını kaldırın. Bu zulmü daha ne kadar sürdüreceksiniz. Mazlumların gözyaşları artık dinsin.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA