• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İmzalar Bakan Çelike teslim edildi
08 Mart 2013 Cuma 16:30

İmzalar Bakan Çelik'e teslim edildi

Memur-Sen "kamu çalışanlarına kılık-kıyafet özgürlüğü" talebiyle başlattıkları kampanya kapsamında toplanan imzaları Bakan Faruk Çelik'e teslim etti.
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, geçen yıl mart ayında başlattıkları ''Özgürlük İçin 10 milyon İmza'' kampanyasında 12 milyon 300 bin imzaya ulaştıklarını belirterek, kampanyaya destek olanlara teşekkür etti.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in toplantıya salondaki kadınlara gül dağıtarak geldiğini belirten Gündoğdu, şöyle konuştu:
''Sayan Bakanımızın bu toplantıya gül dağıtarak gelmesini 12 milyon 300 bin dilekçeye, kesin 'evet' deme sinyali olarak alıyorum. 1930'da kadına seçme, 1934'te seçilme hakkını vermişiz, 2013'te ne giyeceğini seçme hakkını hala vermiyoruz. Başörtülü kadın, cumhurbaşkanı, başbakan, milletvekili, belediye başkanı eşi olabilir ama bunların kendisi olamaz.
Bu eş kontenjanından birey olmadır ki buna önce Çalışma Bakanımızın bizlerle beraber karşı koyması lazım. Çünkü kadın erkek birer bireydir, eğitim, çalışma, siyaset hakkı, cinsiyetlere göre şekillenemez. Dolayısıyla cinsiyet ayrımcılığının sona ermesini istiyoruz.''
Bakan Çelik de sendikalardan sorumlu bakanlık olmaları nedeniyle Memur-Sen'in imzaların teslimi konusunda kendilerini tercih ettiğini belirterek, imzaların Bakanlar Kurulu'na ulaştırılması için üzerlerine yüklenen sorumluluğu yerine getireceklerini bildirdi.
Kadınların sendikal yaşamda yer almalarının önemine vurgu yapan Bakan Çelik'in ''Doğrusu Memur-Sen yönetimindeki iki kadın arkadaşımızı sağımıza solumuza aldık, toplantıyı birlikte gerçekleştiriyoruz. Eğer bu olmamış olsaydı biraz daha ağır cümleler kullanacağımı da burada belirtmek istiyorum. Onun için sayılarının da sendikal yönetimde artmalarını istiyorum. Ahmet Bey, yanlış anlamaz inşallah ama bir bayan genel başkandan da alabilirdik, bu dilekçeleri'' şeklindeki sözleri, salonda gülüşmelere neden oldu.
Bakan Çelik'in, ''Olayı, hak arama ve bu taleplerin boyutunu ifade etmek açısından söylüyorum. Kadınlarımızın bu anlamda her alanda önlerinin açık olmasının ifadesi anlamında bu cümleyi söylemiş oluyorum'' demesi üzerine söz alan Ahmet Gündoğdu ise ''Yeter ki bu sorun çözülsün, dilekçeleri bayan bir bakana vermemizle, bayan bir genel başkanının vermesi arasında bir fark yok'' esprisinde bulundu.
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA