• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İmralı-Kandil Hattına Operasyon
23 Kasım 2011 Çarşamba 06:49

İmralı-Kandil Hattına Operasyon

KCK'ya yönelik 16 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 47'si avukat 51 kişi gözaltına alındı. Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapan bu isimlerin, İmralı'daki görüşme notlarını eylem talimatına dönüştü
KCK'ya yönelik 16 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 47'si avukat 51 kişi gözaltına alındı. Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapan bu isimlerin, İmralı'daki görüşme notlarını eylem talimatına dönüştürerek Kandil'e ilettiği ve bu şekilde terör örgütünü yönlendirdiği ileri sürülüyor. Soruşturma dosyasına göre, Öcalan'ın bu hat üzerinden emrini verdiği 130 ayrı saldırıda, 132 güvenlik görevlisi ve sivil vatandaş hayatını kaybetti.
Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında, örgütün 'önderlik komitesi'ne operasyon düzenlendi. Dün, eşzamanlı olarak 16 ilde yapılan operasyonlarda Abdullah Öcalan ile İmralı Cezaevi'nde görüşen 47 avukatın da aralarında bulunduğu 51 kişi gözaltına alındı. Avukatlardan 8'inin 'KCK Önderlik Komitesi', bir kısmının da bu komiteye destek veren 'KCK/Kent Meclisi' üyesi olduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, haklarında gözaltı kararı verilen avukatların hepsi, Öcalan ile olağan görüşmeleri gerçekleştiren isimler. Bunlardan 8'inin, görüşme notlarını eylem talimatı haline dönüştürüp Kandil'e gönderdiği, bu yolla terör örgütünü yönlendirdiği iddia ediliyor. Mart 2010'dan bu yana mahkeme kararıyla yapılan teknik takiplerde ise özel seçilen 40 farklı avukatın İmralı'da gerçekleştirdiği 56 görüşmede, Öcalan'la ilgili devam eden davaların gündeme gelmediği tespit edildi. Bu görüşmelerde verilen eylem talimatlarının 'KCK Önderlik Komitesi' tarafından yazıya döküldüğü ve Kandil'e gönderildiği belgelendi. Soruşturma dosyasına göre, Abdullah Öcalan bu süre zarfında avukatları aracılığıyla 130 ayrı eylem talimatı verdi. Örgütün gerçekleştirdiği saldırılarda da 132 güvenlik görevlisi ve sivil vatandaş hayatını kaybederken, 471 kişi yaralandı.

 AVUKATLAR NEDEN GÖZALTINA ALINDI?

Terör örgütü PKK'yı da bünyesinde bulunduran KCK'ya yönelik soruşturmayı yürüten özel yetkili İstanbul cumhuriyet savcıları Adnan Çimen ve İsmail Tandoğan'ın talimatıyla gözaltına alınan avukatlardan 18'inin İstanbul Barosu'na kayıtlı olduğu belirtildi. Polis, İstanbul Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nce gözaltına alınmasına karar verilen şüphelilerin kaldığı ve çalıştıkları yerlerde arama yaptı.

Haklarında gözaltı kararı verilen avukatlardan hepsinin, İmralı Cezaevi'nde yatan terör örgütü PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan ile olağan görüşmeleri gerçekleştiren avukatlar olduğu ileri sürüldü. Bunlardan 8'inin ise Öcalan'ın görüşme notlarını eylem talimatı haline dönüştürerek Kandil'e gönderdiği, silahlı eylem talimatı vererek örgütü yönlendirdiği iddia edildi. Hakkari'de gözaltına alınan bir avukatın üzerinden terör örgütüne ait vergilendirme makbuzu çıktığı öne sürüldü. Diyarbakır Kent Meclisi/ KCK operasyonunda da 42 kişi gözaltına alındı. Aramalarda BDP binalarında iki tabanca ve 41 kilogram esrar maddesinin ele geçirildiği ifade edildi.

130 saldırı eylemine aracılık iddiası

Soruşturma kapsamında İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Denizli'nin de aralarında bulunduğu 16 ilde operasyon yapılırken, Diyarbakır'da yürütülen KCK operasyonunun, bu operasyonların dışında olduğu bildirildi. Bu arada gözaltına alınan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde gözetim altında tutulan avukatların, Avukatlık Yasası uyarınca, Emniyet'te ifade vermeyecekleri ve avukatların tamamının gözaltına alınmasından sonra İstanbul Adliyesi'ne sevk edilecekleri öğrenildi.

Operasyon için İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 2010 Mart ayından beri söz konusu kişilere yönelik teknik takip yürüttüğü dile getirildi. Bu çerçevede avukatların Öcalan ile 56 görüşme yaptığı ve bunlara 40 farklı avukatın katıldığı belirtildi. Bu görüşmelerin hiçbirinde Öcalan'la ilgili devam eden davaların gündeme gelmediği iddia edildi. Bu görüşmelerde verilen eylem talimatlarının Asrın Hukuk Bürosu'nda gerçekleştirilen toplantılarda KCK Önderlik Komitesi tarafından ilk önce sohbet, daha sonra da talimat şeklinde yazıya döküldüğü ve daha sonra da Kandil'e gönderildiği öne sürüldü. Soruşturma dosyasına göre bu süre zarfından Abdullah Öcalan'ın, avukatları aracılığıyla 130 ayrı eylem talimatı verdiği ve bu talimatlar doğrultusunda örgütün gerçekleştirdiği eylemlerde 132 güvenlik görevlisi ve sivil vatandaş hayatını kaybettiği, 471 kişinin de yaralandığı ileri sürüldü.

Son dönemde görüşme notlarının yazılı metne dönüştürülmesi işleminin, KCK Önderlik Komitesi basın sorumlusu Cengiz Kapmaz'ın liderliğinde yapıldığı iddia edildi. Soruşturma dosyasında, KCK Önderlik Komitesi'nin başkanlığını da Kandil'de bulunan PKK'nın lideri Murat Karayılan'ın yaptığı ileri sürüldü. Abdullah Öcalan, 1999 ile 2011 yılları arasında avukatları ile tam 346 görüşme yaptı. Öcalan'ın avukatlarına ilk başlarda örgüte silahlı eylem talimatlarını açık açık verdiği ve bu sebeple de 12 defa hücre cezasına çarptırıldığı öne sürüldü.

Öcalan'ın avukatlarından Mahmut Alınak da gözaltında

KCK'ya yönelik 16 ilde düzenlenen operasyon kapsamında, terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın avukatları arasında bulunan eski DEP milletvekili Mahmut Alınak, İstanbul'da gözaltına alındı. Alınak'ın, Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından, Fatih'te bulunduğu adreste gözaltına alındığı bildirildi.

Bu arada operasyonun Diyarbakır ayağında Bağlar ilçesindeki bir apartmanın 3. katındaki eve düzenlenen operasyon sırasında evde bulunan A.Y. polisten kaçmak için balkondan atladı. Hastaneye kaldırılan A.Y.'nin ayağının kırıldığı, hayatî tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Yine Bağlar ilçesindeki başka bir eve yapılan baskında kaçmak için 4. kattaki balkondan atlamaya çalışan kadın da son anda polis tarafından demir korkuluklar üzerindeyken yakalandı. Gözaltına alınan kadının sorgusunun sürdüğü belirtildi.

Kandil'e taşınan ölüm talimatları

İmralı'daki Abdullah Öcalan'ın, dün gözaltına alınan avukatları aracılığıyla PKK-KCK'ya onlarca kanlı eylemin talimatını verdiği ileri sürülüyor. Soruşturmaya konu bu talimatlar, avukatların Öcalan'ın savunma hakkını kullandığı zaman dilimlerine ait. Tespitlere göre, savunma hakkı diye başlayan avukat görüşmeleri ile Öcalan, avukatlara yönelik teknik takibin başladığı 2010 Mart ayından beri 130 talimatını KCK-PKK'ya aktardı. İşte bu talimatlardan bazıları şunlar:

132 güvenlik görevlisi ve sivilin şehit olduğu, 471 kişinin de yaralandığı silahlı, bombalı, mayınlı, roketatarlı saldırılar.

Ev, işyeri, bankalar ve araçların ateşe verildiği sokak eylemleri ile otobüslere yönelik molotoflu saldırılar.

DTK'nın kurulması, Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un eşbaşkanlığa atanması.

İç savaşı tetikleme eğitimlerinin verildiği 'siyaset akademilerinin' kurulması.

Halk isyanında sokakları kana bulamakla görevli 'öz savunma birliklerinin' kurulması.

Öğrencilerin yakılmak istendiği 'yatılı bölge ilköğretim okullarının' (YİBO) saldırı hedefi yapılması.

Demokratik özerkliğin ilan edilmesi.

BDP tarafından seçimlerin protesto edilmesi ve anayasa referandumu Meclis boykotları.

KCK'lılara karşı AKP'lilerin dağa kaldırılması.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA