• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İMHden Naat Gecesi programı
09 Mayıs 2016 Pazartesi 16:29

İMH'den ''Naat Gecesi'' programı

İnsan ve Medeniyet Hareketi Konya geçtiğimiz pazar ''Naat Gecesi'' programı düzenledi.

Geçtiğimiz pazar Konya Ticaret Odası Salonunda düzenlenen Naat Gecesi'ne çok sayıda sanatçı, yazar, şair, radyo programcıları ve ses sanatçıları katıldı. Program  Muhammed Halef 'in Kur-ân'ı Kerîm Tilaveti ile başladı.  İnsan ve Medeniyet Hareketi Konya başkanı Adem Ceylan'ın açılış konuşması ile devam etti. Ceylan konuşmasında şu sözlere yer verdi;

Arap'lar şereful mekan bil mekan derler. Mekana değer veren orada mukim olan kişidir. Peygamber'imizin adı, teni, sözü temas ettiği her yere şeref katar. Beşeriyetin insanlığa tekamülünü soyut düşünme becerisinin gelişmesiyle mümkün olabilmiştir. Soyut düşünmenin zirvesi peygamberlerdir. Putperestlik somut düşünme becerisi kazanamamaktan beslenir.İmanımız amentümüzü hülasa edeceksek, bir tek ilke de özetleyeceksek o Peygamber'e imandır. Zira biz önce Peygamber'e inanır sonra onun bize söylediklerine İman ederiz. Sahip sahih anlayışı da ancak Peygamber'e İmanla mümkündür.

Peygamber'in çağrısını anlamayan Mekkeliler ve düşmanları Peygamber'imize o günün en etkili silahı ile saldırdılar. Şiirle. Peygamber'imiz bu savaşa Cibril'i çağırdı. Söyle ey Hasan Cibril'e seninle diyerek Cibril'i bu savaşa davet ettik. Hiç kimseye yapmadığını yaptı mescit' de Hasan'a bölüm ayırdı. Arapçada ki sevmek  fiili Türkçede hububat kelimesi ile akrabadır. Yani severseniz. Biriniz bin olur.

Bu sebeple Peygamber sevgisi İmanımızın merkezindedir. Anadolu halkları hiç kimseye nasip olmayan bir büyüklükte sevgi halesi oluşturdu. En çok naat bu dilde yazıldı. Şimdi güzel insanların dilinden güzel naatları  dinleyeceğiz. Geceniz bereketli olsun.

Ali Bektaş' ın Keyifli sunumuyla gerçekleşen programda Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.)' e ithafen şiirler ve ezgiler okundu. Salonda kimi zaman hüzün varken bazen de dinleyiciler gözyaşlarını tutamadı. Programda şu isimler yer aldı.

 

1. MURAT KAPKINER

2.SELÇUK KÜPCÜK

3.ALİ BEKTAŞ

4.ADEM KARABEY

5.AHMET DEMİRKİRİŞÇİ

6.ENES SAMANCIOĞLU

Program teşekkür konuşması ile son buldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA