• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IMFye borcumuz ne zaman bitecek?
05 Haziran 2012 Salı 22:54

IMFye borcumuz ne zaman bitecek?

Başbakan Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu açılış konuşmasında, Türkiye'nin IMF'ye olan borcunun sıfırlanacağı tarihi açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Türkiye'nin Stand By anlaşmalarından dolayı 2002 yılında IMF'e borcu 23,5 milyar dolar iken, bugün bu borcun 1,7 milyar dolara kadar düştüğünü belirterek, "2013 yılının nisan ayında, Türkiye IMF'e olan borcunu tamamen sıfırlamış olacaktır" dedi.

Swiss Otel'de gerçekleştirilen forumda konuşan Başbakan Erdoğan, "Dünya Ekonomik Forumu'nun ülkemizde gerçekleştirilmesinden büyük bir memnuniyet duyuyorum. Dünya Ekonomik Forumu'nun Türkiye'de yapılmasını son derece isabetli bulduğumu ve aynı zamanda anlamlı bulduğumu belirtmek isterim. Zira Türkiye son derece zor bir coğrafyanın ortasında, tüm zorluklara tüm sorunlara rağmen istikrarla demokrasiyle büyüyen bir güven adası olma konumunu güçlü şekilde muhafaza eden bir ülkedir" dedi.

Türkiye'nin dış politika ve demokratikleşme adımlarından bahseden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kafkasya, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Balkanlarda içine kapanan ülkelerin başarılı olamayacağı, bölgesel işbirliğinden kaçınan bir ülkenin sadece refah değil huzur istikrar ve güvenden de yoksun kalacağı aşikardır. Türkiye'nin yakın tarihine bakıldığında aktif dış politika ve demokratikleşmenin ivme kazandığı dönemlerin ekonomiyi çok güçlü manada desteklediği görülecektir. Demokrasinin kesintiye uğradığı, reformların askıya alındığı dönemlerde temel insan hak ve özgürlüklerinin yeterince önemsenmediği dönemlerde Türkiye ekonomik atılım gerçekleştirememiştir. Aynı şekilde içine kapanan bir dış politika anlayışına sahip olduğu bölgesel meselelerde aktif roller üstlenmediği dönemlerde de Türkiye ekonomisini büyütememiş, refah düzeyini yükseltememiştir. Hükümetimiz idaresinde son 10 yıl aktif, barış odaklı bir dış politika ile demokratikleşme eksenli reformların bir ülkeyi nereden nereye getirdiğini göstermesi açısından son derece manidardır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA