• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İmamlar giderek tembelleşiyor
14 Haziran 2012 Perşembe 12:29

'İmamlar giderek tembelleşiyor'

Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, "Hocaları tembelleştiriyor" diyerek merkezi ezanın kaldırıldığını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, merkezi ezan sisteminin hocaları tembelleştirdiği söyleyerek merkezi ezan sisteminden vazgeçildiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Rize Yusuf Karaali Diyanet Eğitim Merkezi'nde süren Rehber Vaazlar Hizmet İçi Eğitim programını incelemek için Rize'ye geldi.

4+4+4 EĞİTİM SİTEMİ

Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yılmaz, yeni düzenlemeler hakkında bilgiler verdi. Yılmaz, 4+4+4 eğitim sistemi ile bu yıl yaz Kur'an Kursları'nda eğitim görecek çocuklar için yaş sınırlandırılmasının kalktığını belirterek "Geçtiğimiz yıl ilköğretim okulunu bitirmiş olan öğrencilerimiz yazın Kur'an kurslarımıza katılabiliyorlardı. Bu yıl yaş sınırının kaldırılması ile birlikte ilköğretim çağındaki çocuklarımız da Kur'an kurslarımıza katılabilecekler. Çocuklarımız iki ay süre ile Kur'an eğitimi ve din eğitimine tabi tutulabilecekler" dedi.

BU SENE TÜRKİYE'DE YENİ BİR ADIM DAHA ATILDI

Yılmaz, bu yıl ilköğretim öğrencilerinin de seçmeli din dersi alabileceğini ifade ederek "Bu sene Türkiye'de yeni bir adım daha atıldı. İlköğretim çağındaki çocuklara ikinci 4'ten sonra haftada iki saat seçmeli Kur'an-ı Kerim ve Peygamber efendimizin hayatı ile ilgili dersler konuldu. Çocuklar yazın aldıkları eğitimi kışın arzu ederlerse okullarında bu seçmeli dersler ile devam ettirebilecekler. Okullarında alacakları eğitimi de yazın Kur'an-ı Kerim kurslarında sürdürebilecekler. Artık çocuklarımız dini eğitim açlığı çekmeyecek" diye konuştu.

BU İMKANA SAHİP OLACAKLAR

Yılmaz, üzerinde bir yıldır çalıştıkları bir proje ile artık vaazların merkezi sistemden değil de, yüz yüze verileceğini açıklayarak "Türkiye genelinde bir çalışma başlatıldı. Türkiye'de şu anda tüm vaazlarımız eğitime alındı. Bu eğitimlerden sonra tüm vaazlarımız kendi camilerinin aynı zamanda vaazları olacak. Namazdan önce ya da sonra kürsüye çıkacak kendi cemaatine vaaz ve nasihatlerde bulunacak. Kara kutudan görmediği bir insanın sesini dinlemek yerine karşısında kendisine nasihat eden hoca efendileri dinleme imkanına sahip olacaklar" şeklinde konuştu.

HOCALARI TEMBELLEŞTİRİYOR

Merkezi ezan sisteminin hocaları tembelleştirdiğini söyleyen Yılmaz, merkezi ezan sisteminden vazgeçildiğini ezanların önümüzdeki günlerde geçmişte olduğu gibi camilerden müezzinler vasıtası ile okunacağını söyledi. Yılmaz konuyla ilgili olarak "Merkezi ezanın kaldırılmasının ana hedefi her caminin müezzininin ezan okuyacak seviyeye gelmesidir. Güzel ezan okumasını sağlamaktır. Güzel ezan okuyabilen bir caminin müezzini de kendi camisinde ezan okumalıdır. Bu nedenle merkezi ezanı kaldıracağız. Merkezi ezan tabiri caiz ise hocalarımızı biraz tembelleştirdi. Ezan okumadan camiye gitme imkanları olmuyor çoğu zaman. Ama kendi camisinde kendi ezan okuyacağı zaman namaz vaktinden önce gelecek. Camisini açacak ve vakti gelince ezanını okuyacak" ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Özaltun: "Çanakkale ruhunu anlattı"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA