• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İmam hatipli sayısı rekora gidiyor
18 Ocak 2011 Salı 16:41

İmam hatipli sayısı rekora gidiyor

İmam hatip mezunlarına polis meslek yüksekokullarının yolu açılıyor.İmam hatipli öğrenci sayısı 28 Şubat'tan önceki sayıyı bile aştı.

Geçtiğimiz yıl YÖK’ün aldığı bir kararla üniversiteye giriş sınavında meslek lisesi mezunlarına uygulanan katsayı oranı tamamen kaldırılmasa da azaltılmıştı. İmam hatip lisesi mezunlarının üniversiteye girişini engellemeyi amaçladığı savunulan katsayı uygulamasındaki son düzenlemeden sonra şimdi de imam hatiplilere polis meslek yüksekokullarına girişin kapıları açıldı.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ÖSYM'yi yeniden yapılandıran kanun teklifinde yer alan değişikliği “imam hatip liseleri eğitim sisteminin bir parçası ve bu lisede okuyanlar da bu ülkenin çocuklarıdır” sözleriyle değerlendirirken, imam hatip lisesi eksenindeki tartışmalar yeniden başladı.

Sabri Otağ (İmam Hatip Liseleri Mezunlar Mensupları Genel Başkanı)
“Eğitimde eşitlik olması gerekiyor. Tüm öğrencilere sınavlara girme hakkı tanınmalı ve öğrenciler sınav başarısına göre hangi okulu kazanmışsa o okula girebilmeli. Daha önceki dönemlerde bu şekilde uygulanıyordu. Ancak Saadettin Tantan’ın döneminde İçişleri Bakanlığı'nın aldığı bir kararla imam hatip mezunlarının polis meslek yüksekokuluna girişlerini yasaklandı. Diğer meslek okulu mezunları ile üniveriste mezunu imam hatipliler polisliğe girebiliyor ama lise mezunu olanlar giremiyor. Bu çifte standarttı, bunun kalkması milletin beklentisinin yerine gelmesi ve bir ayıbın sona ermesidir.

 200 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞTI
İmam Hatip Liseleri’nin en yüksek olduğu dönemde 600 bin öğrenci vardı ve bunun yaklaşık 190 bini lise öğrencisiydi. 28 Şubat sonrasında bu sayı 65 bine düştü. 28 Şubat’tan bu tarafa her yıl biraz biraz artarak öğrenci sayısı şu anda 200 bine ulaştı. Yani eski sayımıza ulaştık. Bu da bir rağbetin olduğunu gösteriyor. Ancak bunu sadece katsayıya bağlamamak gerekiyor. Diğer okullar da bizim okullarımız ama o okullardaki eğitim seviyesinin düşük olması ve buralardan mezun olanların üniveristeye girememesi de imam hatip liselerine rağbeti arttırdı. Bu insanımızın tercihidir.

 Şunu da belirtmek istiyorum; imam hatip liselerinin diğer liselere oranı yüzde 3’tür. Bunlar milli eğitime bağlı okullardır, müffredat MEB tarafından belirlenir ve öğretmenler MEB tarafından atanır. Dolayısıyla zaman zaman yansıtılmaya çalışıldığı gibi imam hatip liselerinin endişe kaynağı olması söz konusu olamaz.”

 'DOĞRU KARAR'
İsmail Koncuk (Türk Eğitim Sen Genel Başkanı)

“Bunu olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Sonuç olarak imam hatip liseleri de MEB’e bağlı okullar ve nasıl diğer okulların mezunları bu haktan yararlanıyorsa bu okullardan mezun olanların da yararlanması gerekiyor. Doğru bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum.

 İmam hatip liseleri konusunda yapılan "alternatif eğitim veriliyor" eleştirilerine ise katılmıyorum. Bu okullar yeni açılan kurumlar değil, yıllardır var. Siyaseten kullanılmamak şartıyla halen devam etmekte olan katsayısı gibi kısıtlamalar tamamen düzeltilmelidir. Dini ağırlıkla eğitim vermekle birlikte öğrenciler kültür dersleri de almaktadır. Dolayısıyla dini ağırlıklı eğitim almış insanların devlet kademelerinden soyutlanması anlamına gelecek uygulamalardan kaçınmak gerekiyor. Ne yazık ki imam hatipleri istismar eden ve iktiarını bu sayede sürdüren siyasi partiler var. Bunlara da fırsat vermemek gerekiyor. Türkiye’nin bu tartışmaları bırakması gerektiğini düşünüyorum. İmam hatip liselerinin sistemin dışında değerlendirilmesi doğru ve adil değil.”

 Son düzenlemeleri olumlu karşılayanlar olduğu gibi, devlet eliyle din eğitiminin verildiği bir alternatif modelin hayata geçirilmekte olduğu kaygısını dile getiren görüşler de var.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA