• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İmam hatiplerin önünü açtılar çünkü...
10 Mayıs 2015 Pazar 09:41

'İmam hatiplerin önünü açtılar çünkü...'

Burdur'a bağlı Bucak İlçesi İmam Hatip Ortaokulu Temel Atma Töreni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımıyla gerçekleşti.
 

Bucak İlçesi İmam Hatip Ortaokulu'nun Temel Atma Töreni'nde konuşan Bakan Yıldız şöyle konuştu: “Hayırlı bir işe geldik, Bucak İmam Hatip Ortaokulu'nun temel atmasını yapacağız. Türkiye'nin normalleşmesindeki en önemli noktalardan bir tanesi İmam Hatip Okulları'dır. İmam Hatip Okulları, bir simge haline gelmiştir. Neyin simgesi? Aslında 28 Şubat'ta zulmün simgesi haline geldi, bırakın başörtülü bir kızımızın, başörtülü bir öğretmenimizin tıp fakültelerine, teknik üniversitelere girmesini, aslında onlar İmam Hatiplere, Kur'an okudukları İlahiyat Fakülteleri'ne başörtülü olarak giremiyorlardı ve Türkiye her noktadaki normalleşmesini burada da inşallah sağladı. Başı açık kardeşim, başörtülü kardeşim, hiçbir farkı olmaksızın devlet dairelerinde görev yapabilecekler, istediği okulu okuyabilecekler ve istediği okuldan da mezun olabilecekler. Bir katsayı konusu vardı, bir ucubeydi. İki tane öğrenci aynı yaşta başlamış, aynı yaşta okula devam ediyorlar ama biri diğerine göre daha dezavantajlı böyle şey olabilir mi? Böyle bir şey kesinlikle olamaz ve biz buna dur demek durumundaydık ve bunun hamd olsun önünü açtık ve bütün öğrencilerimiz istedikleri okula gidip, puanları çerçevesinde de istedikleri şekilde görev alabilecekler."
İmam Hatiplerin artık ciddi bir ideolojiyi sürüklediğini belirten Bakan Yıldız, “Bugün İmam Hatipler çok ciddi bir ideolojiyi peşinden sürüklemişlerdir. Ana muhalefetin genel başkanı dahi 'İmam Hatipleri kapatmayacağız' dedi. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz, bir de kapatsalardı bari... Doğru tektir ve her zaman o doğruya ihtiyacımız vardır. Doğruya olan ihtiyaç iktidar partisi, muhalefet partisi diye geçmez. Her birimizin siyasi iktidarı konuşmasına da ihtiyacı vardır ve bugün, o günlerde 60 bine kadar düşen İmam Hatip'teki öğrenci sayısı bugün 1 milyona ulaştı. Diğer bütün okullarımızda aynı şeyler var. Bakın, meslek liselerinde, sanat okullarında onların da önü kesilmiş oldu. Dediler ki, 'Olsun. İmam Hatip'in önü kesilsin, çok fazla ihtiyacımız olan meslek liselerimizin de önü kesilmiş olsun. Hiç fark etmez' dediler. Zamanında yaşı müsait olmayanlar olabilir burada dediler ki 'İmam Hatip'in önünü açmamız lazım.' Ne zaman? Tek partili dönemlerde. Tek partili dönemlerde araştırdık. Niye İmam Hatip'in önünü açtılar çünkü cenaze yıkayacak imam yetiştiremiyorlardı. Cenaze yetiştirme, cenaze yıkama ile alakalı okul diye adını koymuşlardı. Böylesine bir zulüm olur mu? Türkiye'nin her yönüyle beraber normalleşmesini sağlamamız lazım. Bunlardan bir tanesi de şu anda temelini attığımız ve açılışını yaptığımız okullardır" diye konuştu.
Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın konuşmasından sonra, Burdur Valisi Hasan Kürklü, Burdur protokolü ve İmam Hatipli bir kız öğrenci ile birlikte butona basılarak, İmam Hatip Lisesi'nin temeli atıldı.
Bakan Yıldız, daha sonra Ayşe Sak Ortaokulu'nun açılışını gerçekleştirdi. Bakan Yıldız, hayırsever Ayşe Sak ve öğrencilerle birlikte açılış kurdelesini kesti. Bakan Yıldız, ayrıca hayırsever Ayşe Sak'a, katkılarından dolayı plaket takdim etti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA