• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İmam Hatipler gönüllü tercih ediliyor
03 Şubat 2015 Salı 14:25

İmam Hatipler "gönüllü" tercih ediliyor

TİMAV, İmam Hatip lisesinde eğitim gören öğrencilerle yaptığı ankete göre, öğrencilerin yüzde 50'sinin bu okullara kendi kararı ile kaydolduğunu, yüzde 30-40'ının ise ailesiyle ortaklaşa verilen karar doğrultusunda bu okulu tercih ettiğini ortaya ortaya k

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı'nın (TİMAV), İmam Hatip lisesinde eğitim gören öğrencilerle yaptığı ankete göre, öğrencilerin yüzde 50'sinin bu okullara kendi kararı ile kaydolduğunu, yüzde 30-40'ının ise ailesiyle ortaklaşa verilen karar doğrultusunda bu okulu tercih ettiğini ortaya ortaya koydu.

TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, İmam Hatip lisesi 12. sınıf öğrencileri ile yaptıkları anketi AA muhabiri ile paylaştı.

"Türkiye İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Profil Araştırması" adını verdikleri çalışmayı, 24 il merkezindeki üç bine yakın öğrenci ile yaptıklarını anlatan Öksüz, bu araştırma ile İmam Hatipli öğrencilerin temel sorunlarını, beklenti ve değer yapısını öğrenmeye çalıştıklarını bildirdi.

Öksüz, TİMAV'ın İmam Hatip öğrencileri, öğretmen ve öğrenci velileri ile imam hatip algısı üzerine araştırmalar yaptığını ifade ederek, bu çalışmalar sonucunda bilgi ve raporlarla sorunların çözümüne katkı sağladıklarını aktardı.

Araştırmada öne çıkan sonuçların ezber bozduracağını vurgulayan Öksüz, " İmam Hatip okulları kurulduğundan beri ezber bozdurur. Bu çalışmada da toplumda İmam Hatiplere atfedilen birçok şeyin gerçekte böyle olmadığını gösterecek neticeler elde ettik" dedi.

- İmam Hatipler gönüllü tercih ediliyor

Öksüz, İmam Hatip okullarına öğrencilerin aile baskısı ile kaydedildiği iddiaları olduğuna değinerek, şunları söyledi:

"Araştırmada öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 50'si kendi tercihi ile imam hatibe gittiğini söylüyor. Yine yüzde 30-40 bandında öğrencimiz İmam Hatip lisesine ailesi ile ortak karar vererek bu okulu tercih ettiğini söylüyor. Öğrencilerimizin yüzde 80'leri aşan kısmı 'İmam Hatiplere kendi isteğimle gittim' diyor. İmam Hatiplilik bilincine yönelik de bir sorumuz vardı. Öğrencilerimize, geçmişte yaşanan katsayı sorununu ilişkin, 'katsayı sorunu devam etseydi bu okullardan ayrılır mıydınız?' diye sorduk. Öğrencilerimizin yüzde 60'dan fazlası 'okulumdan ayrılmam' diye cevap verdi."

Öğrencilere ailelerinde İmam Hatip mezunu olup olmadığını da sorduklarını ifade eden Öksüz, ailesinde İmam Hatip mezunu bulunmayanların oranının yüzde 50'lilerde çıktığını ifade etti.

- "İmam Hatiplilik alkol, uyuşturucu ve kötü alışkanlıklardan uzaklaştırıyor"

Öksüz, İmam Hatipli öğrencilerin kendilerini daha dindar ve ahlaklı yetiştiğine inandığı için bu okullara gittiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Öğrencilerimizin okullarına olan aidiyeti yüksek. 'Çocuğum olsa bu okullara gönderirim' diyenlerin oranı yüzde 50 civarındadır. Yüzde 30'u da 'evladımın kendisine bırakırım' diyerek demokratik bir tavır sergiliyor. Öğrencilerimiz, İmam Hatipli olmanın kendilerini alkol, uyuşturucu ve kötü alışkanlıklardan uzaklaştırdığını söylüyor. Yine İmam Hatipliliğin toplumsal olaylarda kendilerine duyarlılık kazandırdığını söylüyor, bu da önemli bir sonuç."

- İmam Hatipli ailesine bağlı

Araştırmada İmam Hatip öğrencilerinin aile olan ilişkilerini de sorduklarını dile getiren Öksüz, son dönemde toplumun temel taşı ailelerde, çeşitli faciaların yaşandığını bildirdi.

Öksüz, aile kurumunun değerinin İmam Hatipli öğrencilerin gözünde oldukça yüksek olduğuna dikkati çekerek, "Aile yapılarına dair verdikleri cevaplar, aile yapılarının ve bağlarının çok güçlü olduğunu görüyoruz. Güven endeksinde de İmam Hatiplilerin en çok güvendiği kurum ailedir" diye konuştu.

- Sosyal medyaya güvenmiyorlar

İmam Hatip öğrencilerinin yüzde 74'ünün sosyal medya hesabı olduğunu açıklayan Öksüz, bu öğrencilerin güvenmediği kurumların başında ise sosyal medyanın geldiğini aktardı.

Öksüz, İmam Hatiplerde kalite problemi olduğunu savunan kişilerin, bu sonuçları değerlendirmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Toplumsal yapıyla örtüşme, toplumla barışık yaşama ile ilgili problemler olduğunu iddia edenlere öğrencilerimiz net cevaplar vermiş. 'Toplumsal ve sosyal olayları yakinen takip ediyoruz, neye güveneceğimizi biliyoruz' diyor. İmam Hatip öğrencilerimizin bilinç düzeyinin çok üst seviyede olduğunu görmekten büyük memnuniyet duyduk" ifadelerini kullandı.

- İmam Hatiplilerin gözünde Türkiye

Öksüz, öğrencilerin araştırmada 'yeni Türkiye' algısının ne düzeyde olduğunu öğrenmeye çalıştıklarını belirterek, "Öğrencilerimizin yüzde 70,1'i Türkiye'nin bölgesinde önder ülke olduğuna inanıyor. Türkiye'nin İslam ülkelerine önderlik edeceğine inanların oranı da yine yüzde 70'lerde" ifadelerini kullandı.

İmam Hatiplilerin 'yeni Türkiye' algısını desteklediklerini bu araştırmada gördüklerini anlatan Öksüz, "İmam Hatipliler, yeni Türkiye'nin gelişen ve büyüyen bir Türkiye olduğunu düşünüyor. İktisadi ve sosyal anlamda Türkiye'nin kalkındığına inanıyor. Yeni Türkiye'nin hedef ve hayalleri ile İmam Hatiplilerin hedeflerinin bire bir örtüştüğünü bu araştırma sonuçlarına göre söylemek mümkün" şeklinde görüş bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA