• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İmam-Hatipe son destek
05 Haziran 2011 Pazar 20:31

İmam-Hatip'e son destek

Türkiye'nin, İmam Hatip Lisesi mezunları sayesinde yepyeni bir ufkun ve hayat tarzının idraki içinde olduklarını söyledi.
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye'nin, İmam Hatip Lisesi mezunları sayesinde yepyeni bir ufkun ve hayat tarzının idraki içinde olduklarını söyledi.
     Bakan Vecdi Gönül, Antalya İmam Hatip Lisesi 9. Pilav Şenliği'ne katıldı. Kendisine ikram edilen etli pilavı yiyen bakan Gönül, İmam Hatip Liselerinin Türk insanı için önemine değindi.
     Gönül, şunları kaydetti:
     ''Bir inancımız var. Hiçbir anne, baba çocuklarına terbiyeden ve eğitimden daha büyük, daha kuvvetli bir miras bırakmamışlardır. Hele bu miras, bir manevi dünyanın aydınlanmasıysa, bir milletin manevi hayatının yönlendirilmesi, manevi hizmetlerinin yerine getirilmesiyse çok daha kıymetli, çok daha muhterem. Bu eğitim verilmeden evvel Türkiye'nin nasıl sıkıntılar içinde olduğunu ve insanlarımızın nasıl darda kaldığını çok iyi hatırlayanlardanım. Şimdi pırıl pırıl öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve mezunlarımız var. Bu ülke teknik olarak, materyal olarak, teknoloji olarak gelişebilir, ancak onun arkasında milli ve manevi değerler sapasağlam durmazsa, bu aynı zamanda şuursuz bir yönde verilmiş bir israf gibi de olabilir.''
     İmam Hatip Liselerinin Türkiye için büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Gönül, şöyle devam etti:
     ''Türkiye bu okulun mezunları sayesinde gerçekten yepyeni bir ufkun, yepyeni bir hayat tarzının idraki içindedir. Buna fevkalade ihtiyacımız var. Size bir örnek vereyim. Maalesef geçen sene bütün Türkiye'de boşanmalar, evlenmelerden fazla oldu. Bu ne kadar üzücü bir durum. Gerek inancımız, gerek anayasamız aile birliğini, ülkenin temeli kabul ediyor. Fakat manevi dünyamızdaki çöküntüler, değişik etkenlerle, düşünebiliyor musunuz bir ülkede boşanmalar evlenmelerden fazla oluyor. O halde bu okulun mezunlarına, onların yönlendirmelerine her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Memnuniyetle görüyorum ki, mezunlar derneği bunun idraki ve şuuru içerisinde mezunları bir arada tutabiliyor ve bir ideal birliğini gerçekleştiriyor. Devletimizde çok önemli görevlerde de mezunlarınızdan var, bugün ayrıca bir seçim arifesindeyiz ve adaylarımızın içerisinde de iftiharla belirtiyoruz ki sizin mezunlarımızdan var. Devlet hizmetine hazırlar.''
     Daha sonra Korkuteli Avdan Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 7. Geleneksel Helva Şenliği'ne katılan Bakan Gönül, yerel sanatçının ''Sizin için hangi türküyü söyleyelim?'' isteğine ''Siz hangisini daha çok seviyorsanız'' yanıtını verdi.
     Horasandan gelen helva geleneğini sürdürdükleri için Avdan köylülerine teşekkür eden Bakan Gönül, ''12 Eylül'de sergilemiş olduğunuz tutumdan dolayı da sizleri kutluyorum. Demokrasiye sahip çıktınız'' dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA