• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İmam hatip liselerinin önündeki engeller
06 Mart 2010 Cumartesi 14:19

İmam hatip liselerinin önündeki engeller

Konya Ticaret Odası Konferans Salonunda Türkiyede İmam-Hatip Liseleri Gerçeği adlı bir panel düzenledi.
Türkiye İmam Hatipliler Vakfı, katsayı engeliyle yükseköğretime geçişte sorunlar yaşayan İmam Hatip Liseleri’nin sorunlarını tartışmak için Konya Ticaret Odası Konferans Salonu’nda “Türkiye’de İmam-Hatip Liseleri Gerçeği” adlı bir panel düzenledi.
 
Selçuk Üniversitesi Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı panelde, imam hatip liselerinin din hizmetlerinin yürütülmesindeki rolü, imam hatip liselerinin sosyolojik açıdan değerlendirilmesi, Türkiye’de ve Avrupa’daki din eğitim ve öğretiminin karşılaştırılması gibi konular masaya yatırıldı.
 
Açılış konuşmasını yapan Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz, imam-hatip gerçeğinin Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu belirterek,“İmam-hatip mezunları büyük hizmetler ediyorlar. Ülkenin kalkınmasına hizmet ederken sosyal barışın tesisinde de onlara büyük görevler düşüyor. Zulüm, adam kayırmak ve kavga gibi insan fıtratına aykırı olan şeylerin taraftarı olmamışlardır. Bu vatana ve millete hizmet etmenin onurunu yaşıyorlar. Katsayı ve engellemelere rağmen, üzerinde oynanan oyunlara rağmen dar kalıplara sıkıştırılamayacaktırlar. Engellenemeyecek, susturulamayacak ve vatanına milletine hizmetten geri bırakılmayacaktırlar. Sosyal hayatın içerisinde dindar insanların etki ve etkinliklerini kim görmezden gelebilir. Üniversite sınavlarındaki başarıları kim hafife alabilir. Bu gerçeği kimin engellemeye çalıştığı kimler tarafından yok sayıldığı gerçeğini de vicdanlardaki ki anlayışlara havale ediyorum” dedi. 
 
 Vatanın ve milletin imam-hatiplilere ne kadar ihtiyacı olduğunu ifade eden Öksüz, imam-hatip liseleri 4 yıla sıkıştırılmış durumda olduğunun altını çizerek, “En kısa zamanda 5+3 olmasını yani eskiden olduğu gibi ortaokulda da imam-hatip olmasını istiyoruz. Kuran kursundaki yaş sınırının kalkmasını istiyoruz. Eğitim uzmanları eğitimin anne karnında başladığını söylerken bazıları kuran öğrenimini belli yaş sınırlarına muhatap edeceksiniz diyor. Bunlar için gerekli adımların atılması gerekiyor. İmam-hatipliler sanki tehdit oluştururcasına güvenlik hizmetlerine, kurumlarına dâhil edilmiyor. Örneğin halen imam-hatipliler polis okuluna alınmıyor” diye konuştu.
 
Din eğitiminin en yoğun şekilde verildiği yerin imam hatip liseleri olduğunu hatırlatan Selçuk Üniversite İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Önkal ise, “Din ve eğitimi insana kişilik kazandırır. Dine saygı duyan, bağlılık gösteren, dini bir kimliğe sahip olan insan sorumluluk duygusu taşır. Allah korkusu onda yer eder, insanı insan yapan dindir. Cumhuriyet tarihinden itibaren eğitim sistemi incelendiği zaman o tarihten beri din eğitimine gereken önem ve değer verilmemiştir. Yakın bir zamana kadar. Son dönemlerde imam-hatip liseleri hariç diğer okullarda din dersi seçmeli ders haline geldiğini ve önüne engeller çekildi. Zorunlu din dersini seçmeli hale getiren bir çevrelerin olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.
 
Cumhuriyetle beraber 1923-1950 arasında toplumun vazgeçilmez temel taşlarından din toplum hayatından çıkarılmak istendiğinin altını çizen Selçuk Üniversitesi Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu da, bunu gerçekleştirmede laiklik ilkesinin temel ilke olarak kullanıldığını söyledi. 

Topçuoğlu “Din devlet tarafından kontrol ediliyor. Laiklik dünyada böyle değil; böyle kabul edilmiyor. Din devlet tarafından belirlenemez. Din ilahidir. Herhangi dünyevi yapı dinle oynayamaz. Türkiye de sistemin işleyişinde ve devletin işleyişinde siyaset belirleyici unsurdur. Her şey siyasete göre belirlenir. Toplumun talebi toplumun menfaati değil. Belirleyici olan unsur siyasettir” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA