• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İMALAT SANAYİ GÜVEN ENDEKSİ ARTIYOR
03 Haziran 2014 Salı 15:30

İMALAT SANAYİ GÜVEN ENDEKSİ ARTIYOR

2014 yılına iyi bir başlangıç yapan Konya’da, ihracat rakamlarıyla birlikte İmalat Sanayi Güven Endeksi de artıyor.

 Konya Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye’nin yerel bazdaki ilk İmalat Sanayi Güven Endeksi’ne göre, Konya’da İmalat Sanayi Güven Endeksi Mayıs ayında 0.2 puan artarak 20.4 puan değerini aldı. Aynı araştırmaya göre, Konya imalat sanayinin yüzde 56,3’ü, bir ay öncesine göre imalat sanayideki genel gidişatın daha iyi olduğunu düşünüyor. Öte yandan, rakamların olumlu yönde seyretmesine rağmen, özellikle imalat sanayinde artan maliyetler üreticileri zor durumda bırakıyor.

“TÜRKİYE GENELİNDEN ÇOK ARTTI”

Konya İmalat Sanayi Endeksi sonuçlarını değerlendiren Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Konya’da ekonomiye dair rakamların yükseliş eğiliminde olmasının kendilerini son derece memnun ettiğini, ancak imalat sanayinde artan maliyetlerin sanayicilerin rekabet gücünü olumsuz etkilediğini bildirdi. Mayıs 2014’te Konya’da imalat sanayide faaliyet gösteren işletmelerin yüzde 80,7’sinin ortalama birim maliyetlerinde artış yaşadıklarını ifade ettiklerinin altını çizen Başkan Kütükcü, Konya’da ortalama birim maliyetlerin Türkiye genelinden daha çok arttığını ve artış beklentisinin de devam ettiğini vurguladı.  Konya Sanayi Odası ve TEPAV işbirliğiyle yapılan Konya İmalat Sanayi Güven Endeksi araştırmasına göre, imalat sanayi ile ilgili ortaya çıkan diğer bazı veriler ise şu şekilde:

İMALAT SANAYİNDEKİ GENEL GİDİŞAT DAHA İYİ 

Konya imalat sanayinin yüzde 56,3’ü, bir ay öncesine göre imalat sanayideki genel gidişatın daha iyi olduğunu düşünüyor. Daha kötü olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 17,3 olurken, aynı olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 26,3 düzeyinde. İmalat sanayideki gidişatta Konya’nın Türkiye geneline göre çok daha iyimser olduğu görüldü. Mayıs ayında Konya’da imalat sanayiye alt sektörler itibariyle bakıldığında yatırım malları sektörü en iyi performansı gösteren sektör oldu. Bu sektör dışındaki tüm alt sektörler endeks değerinin altında değerler aldı. Yatırım mallarını; gıda ve içecek sanayi, dayanıksız tüketim malları, gıda ve içecek sanayinin dışında kalan dayanıksız tüketim malları, tüketim malları ve ara malları sektörleri takip etti. Alt sektör arasında en düşük değer alan sektör ise dayanıklı tüketim malları sektörü oldu.

KONYA’DA ÜRETİCİLERİN ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEME İLİŞKİN ÜRETİM BEKLENTİSİ ARTIYOR

Mayıs 2014’te Konya’da imalat sanayide faaliyet gösterenlerin yüzde 36’sı geçtiğimiz 3 aya göre üretimin arttığını ifade ederken, yüzde 67’si önümüzdeki 3 ayda üretimlerinin artacağını belirtti. Buna göre hem geçtiğimiz 3 aya göre üretim hem de önümüzdeki 3 aydaki üretim beklentisi geçen aya göre arttı. Konyalı üreticinin gelecekten umudu artarak devam ediyor.

 

MEVCUT NİHAİ ÜRÜN STOK DÜZEYİ NORMAL

Üretim ve stok durumunda Konya, Türkiye ve AB’nin balans değerleri karşılaştırıldığında; Türkiye’nin geçtiğimiz 3 aya göre üretimde Konya ve AB’ye göre daha iyi bir performans izlediği görüldü. Önümüzdeki 3 aydaki üretimde ise Konya hem Türkiye’nin hem de AB’nin önünde yer aldı. Öte yandan Konya’daki stok düzeyinin Türkiye ve AB’ye göre normalin altında olduğu görüldü. AB’de stok düzeyi ise normalin üzerinde değer aldı. Nisan 2014’te Konya’da kapasite kullanım oranı yüzde 61,7 iken, Mayıs 2014’te bir önceki aya göre 10,2 puan düşerek yüzde 51,5 oldu. Türkiye’de kapasite kullanım oranı ise yüzde 74,4 oldu. 

HABER MERKEZİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA