• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlkokul mezunları ehliyet alabilecek
25 Haziran 2012 Pazartesi 12:17

İlkokul mezunları ehliyet alabilecek

AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, her hafta geleneksel hale getirilen Milletvekilleri basın değerlendirmesinde gündemi değerlendirdi.
AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, her hafta geleneksel hale getirilen Milletvekilleri basın değerlendirmesinde gündemi değerlendirdi. Üzülmez, Suriye krizinden yeni Türk Ticaret Kanuna kadar birçok değişiklik hakkında bilgi verdi.
AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, İl Başkanlığı binasında kameralar karşısına geçerek Konya ve ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu. Hüseyin Üzülmez’e basın toplantısında AK Parti Konya İl Başkan Yardımcıları Beyazidi Bestami İnan ve Mehmet Akif Göksu da eşlik etti.
Türkiye’nin askeri savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesi konusuna değinerek konuşmasına başlayan Üzülmez, “Suriye’nin Türk uçağının düşürmesi ile üzücü bir hadise yaşandı. Bu olayın Türkiye’nin gücünün test edilmesi amacı ile ilgili bir hadise olmadığını umuyoruz. Türkiye olayı itidal ile karşılayıp büyük devlet olmamız hasebi ile uluslararası alanda gerekli tüm konjektür uygulanıyor. Bu olay ile ilgili olarak zaten Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu da kamuoyunu bilgilendirdi. Türkiye büyük bir devlettir, gereğini de yapacaktır.’’ Şeklinde konuştu.
İlkokul mezununa ehliyet hakkı
İlkokul mezunlarına ehliyet alma hakkı tekrar gelecek diyen Üzülmez, “Geçtiğimiz günlerde Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçerek bu hafta TBMM gündemine gelmesini umduğumuz bazı konulara değinmek istiyorum. 5 yıllık ilkokul diploması olanlar bildiğiniz gibi ehliyet alamıyorlardı. Bu konu ile ilgili olarak 1997 öncesinde ilkokul diploması olanlara ehliyet alma hakkı getiriliyor. Bir başka konu önümüzdeki aylarda 40 bin öğretmen ataması yapılacak ve yeni eğitim sistemine uygun bir kadro oluşturulacak.’’ Müjdesini verdi.
 
4+4+4 Eğitim Sistemi ve organize sanayi
Yeni eğitim sistemi ve organize sanayi bölgelerinde açılacak meslek liseleri ile ilgili de bilgiler aktaran Ak Parti Milletvekili Üzülmez, Bu sistem Türkiye’nin mesleki eğitim sisteminde büyük bir gelişme sağlayacak. Hem özel sektör organize sanayi meslek liseleri açabilecek. Hem de devlet orada eğitim alan öğrencilere devlet bursu verebilecek. Konu yalnızca imam – hatip liseleri ile ilgili değil. Elbette imam – hatip liselerinin önü açılıyor. Ama meslek liselerinin de önü açılarak sanayi ve ticaret alanında Türkiye’nin büyük bir eksikliği olan kalifiye eleman açığı da kapanmış olacaktır.’’ dedi.
Konuşmasına Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişiklerle devam eden Üzülmez, Alâeddin tepesinde bulunan Orduevi’nin taşınması, Hızlı trenin hattının 2023 vizyonuna hazırlanarak tüm Türkiye’ye hizmet vermesi ve Gar projesi hakkında şu bilgileri verdi:
Yeni Türk Ticaret Kanunu
5 ay önce Türk Ticaret Kanunu’nda yeni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenleme tartışılıp yeniden ele alındıktan sonra son şeklini aldı. Ticaret Sicil Kayıt işlemlerinde kişisel verilerin korunması konusunda önemli düzenleme yapıldı. Buna göre kamuoyunda yanlış yerlerde kullanılabilecek kişisel verilerin paylaşımı kaldırıldı. Yine Ticari defterlerin tutulması konusunda da düzenlemeler yapıldı. Buna göre kapanış tasdikleri 3 aya çıktı. Elektronik ortamda defter tutanlar ise hem açılış hem de kapanış tasdikleri kaldırıldı. Limited şirketlerin yapacağı her türlü tadilatlardan önceki tüm denetimler kaldırıldı.  Şirketlerin halktan para toplanması ile ilgili de önemli bir düzenleme yapıldı. Buna göre halktan para toplama işlemleri tamamen yasaklandı. Ancak kamuoyunda sermaye piyasası kurulu ile halka açılmak ve hisse senedi satışı var olan bir şey zaten.
 
Orduevi…
Biliyorsunuz Alâeddin Tepesi’nde ordu evi olarak kullanılan bir bina var. Bu bina, Dışişleri Bakanımızın gayretleri ile o bina ortadan kaldırılacak en kısa zamanda. Amacımız Konya’ya yakışır bir görünüm kazanmasıdır.
 
Hızlı Tren
Hızlı Tren çalışmaları konusunda biraz bilgi vermek istiyorum. Hızlı tren setlerinin ihale süreci devam ediyor. O çalışmalar bitince Ankara – Konya arası 70 dakikaya inecek. Hükümet olarak hedefimiz, Türkiye’nin ortasından bir baştan bir başa bir hızlı tren hattı yapılarak tali hatlarla Türkiye’nin tamamını hızlı trenle donatmaktır.
Gar İhalesi;
Gar ihalesi yapılmıştı. Ancak üçten az firma başvurunca ihale iptal edildi. Ancak inşallah önümüzdeki günlerde yani Temmuz ayı içinde yeniden bir ihale açılacak.
HABER MERKEZİ
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA