• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlklere sahne olan bir Kermes
09 Nisan 2015 Perşembe 09:31

İlklere sahne olan bir Kermes

YUSUF KARAKAŞ / YENİ HABER

Gerçekleştirdikleri etkinliklerle göz dolduran Konya Genç Gönüllüler Kulübü Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi bahçesinde ilk kermesini gerçekleştirdi.

Fakülte hocaları ve öğrenciler tarafından yoğun ilgi gösterilen kermes ile ilgili gazetemize konuşan Konya Genç Gönüllüler Kulübü üyesi Rumeysa Balcı, ’’Bugün burada ilk kermesimizi gerçekleştirdik. Kermeste gıda ve keçe çalışmaları satımından elde edilen gelirler kimsesiz ve yardıma muhtaç insanlar için harcanacak. Manevi ve maddi desteğini esirgemeyen bize bu mutlu günümüzde destek veren herkese gazeteniz aracılığı ile teşekkür ediyorum. Bizler, ’’Komşusu açken tok yatan bizden değildir’’ anlayışına sahip bir milletiz. Yine aynı şekilde Peygamber Efendimizin Hadis-i Şeriflerinde belirtmiş olduğu gibi, “Bir kötülük gördüğünüzde, onu elinizle düzeltin; eğer buna gücünüz yetmezse, dilinizle düzeltin; eğer buna da gücünüz yetmezse kalbinizden buğzedin’’. Bu kermesten elde edilecek gelir öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak. Yurtta eğitim alan, 3 öğün yemek yiyen ve ihtiyacı bulunan öğrencilerimizin eksikleri bu şekilde giderilecek. Sizlerde kendi imkanlarınızla bir şeyler alarak öğrencilerimize yardımcı olabilir, en azından bir öğrencinin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Kermesi gezerken gerçekten çok mutlu oldum. Bugün yanımızda olan herkesin gösterdiği ilgi ise bu hoşnutluğumu daha da artırdı. Kermeste çalışmalarıyla destek veren Genç Gönüllüler Kulübü Ayşegül Karabulak ise ,’’Konya genç gönüllülerinden güzel kareler görüyoruz bugün. Salı günü minik kalplerimiz için koşturduk , bir yandan keçeler bir yandan yemekler derken hem yorulduk ama bir o kadarda keyif aldık diyebilirim. İlahiyat kermeslerinde de bir ilki de gerçekleştirdik ve saçta gözleme elektrikler olmadığı için de waffle da saçta yaptık farklı bir tecrübeydi bizim için. Kermesimiz hayli ilgi gördü. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun ‘’ diyerek duygularını dile getirdi.

Vakıf kültüründen kermes kültürüne

Konya Genç Gönüllüler kulübünden Merve Topkır ise,’’ Vakıf Medeniyeti, Türk-İslam kültürünün en önemli değeridir. Vakıflar insanlığa hizmet eden önemli değerlerdendir. Vakıf Kültürü, sadece İslam medeniyetinde bulunur. İnsanlığa hizmet için ortaya çıkan Vakıf kültürü, İslam inancıyla başlayıp, Osmanlı devleti döneminde zirveye çıkmıştır.
Osmanlı Medeniyeti’nde ilk vakfı kuran sultan Orhan Gazidir. Osmanlı devletinin ikinci padişahı olan Orhan bey, İznik’te bir medrese kurarak insanlığa ilk önemli vakıf eserini bırakmıştır. Başbakanlık Osmanlı Arşivlerine bakıldığı zaman bugün Gebze’de 20’ye yakın vakıf medeniyetinin kurulduğu görülür. Gebze’de bu vakıfların kimi ise yaşatılmaya çalışılıyor. Bugün vakıfların yerini dolduran en önemli temel unsur ise kermeslerdir. Kermesler gerçekten çok önemli bir hizmet gerçekleştiriyorlar. Bir çok sivil toplum ve hayır kuruluşları kermesler düzenleyerek insanlığa önemli hizmetler sunuyorlar. Geçmişin vakıf kültürü bugün kermeslerle yaşatılıyor. Vakıf kültürümüz hep Allah rızası güdülerek yapıldı, kermeslerde yardım amacıyla yine Allah rızası gözetilerek yapılıyor. İmece usulüyle gerçekleştirilen, el birliğiyle kurulan ve hayır amaçlı bu kermesler hizmet etme düşünceyle ortaya çıkıyor. Kermeslerden elde edilen gelir tamamen hayır hizmetlerine aktarılıyor. Dileyenler bu kermeslere giderek kazancın nereye gittiğini görebilirler. Kermeslere güvenmeyenler için bunlar apaçık ortadadır. Konya Genç Gönüllüler ailesine yeni katıldım. Bu güzel, hayırsever aile içinde olmaktan dolayı gerçekten çok mutlu ve huzurluyum. Fakültemizde düzenlediğimiz kermesimiz çok güzel ve dolu dolu geçti. Rabbim kabul etsin İnşa Allah. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. İyi ki genç gönüllüyüz’’ dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA