• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk yapı denetim ruhsatı Karatay Belediyesinden
21 Mart 2011 Pazartesi 16:42

İlk yapı denetim ruhsatı Karatay Belediyesi'nden

Karatayda yapıların daha kaliteli ve sağlam olmasına dikkat eden Karatay Belediyesi, Yapı Denetim Kanunu hükümlerince ilk yapı ruhsatını kesti.

Karatay’da yapıların daha kaliteli ve sağlam olmasına dikkat eden Karatay Belediyesi, Yapı Denetim Kanunu hükümlerince ilk yapı ruhsatını kesti.

Daha önce 19 pilot bölgede uygulanan ve 01 Ocak 2011 tarihi itibariyle tüm yurtta yürürlüğe giren Yapı Denetim Kanunu Hükümleri’nce inşaatların denetiminin, Yapı Denetim şirketleri tarafından başlandığını dile getiren Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Yapı Ruhsatlarında yapılan değişikliklerle yapı denetim firmaları; alınacak olan yapı ruhsatlarında denetim görevlileri olarak belirtilmeye başlandığını dile getirdi. Konya Belediyeleri olarak ilk defa yapı denetim kanunu hükümlerince kesilen yapı ruhsatının Karatay Belediyesi’nce gerçekleştirildiğini ifade eden Hançerli düzenli, kurumsal ve sistematik bir çalışma sergilendiğini söyledi. Başkan Mehmet Hançerli, eskiden bir fenni mesul tarafından denetlenen inşaatların Yapı Denetim sistemi ile denetçi mühendis, kontrol elemanları ve yardımcı kontrol elemanları gibi denetçi sayısını arttırılmasıyla kontrol mekanizmasının güçlendirildiğini belirtti. Bu sistemle hedeflenen kurumsal ve sistematik bir yapının temelleri atılarak her türlü denetlenme yerel ve ulusal düzeyde mümkün olacağını ifade eden Başkan Hançerli:” Yapı Denetim firmaları inşaat üzerinde denetimlerini devam ettirirken hem inşaatlar hem de yapı denetim firmaları belediyeler tarafından denetleniyor. Yapı Denetim firmalarının faaliyetleri ve sicilleri ayrıca Bayındırlık Bakanlığı ve il müdürlükleri tarafından da denetlenmektedir. “ dedi. Özellikle kaba inşaat safhasında denetçi konumundaki Yapı Denetim görevlilerinin kalıp, demir ve beton aşamalarında her türlü kontrol ve numune alma işlemlerini bizzat takip ettiğini vurgulayan Hançerli, bununda teknik açıdan inşaatın sağlıklı yürümesinde büyük önem arz ettiğini sözlerine ekleyerek yapıların en ince detaya kadar Yapı Denetim firmaları tarafından denetlenmesi, Karatay’da daha güvenli ve sağlam konutların oluşmasına katkı sağlayacaktır dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Şehidin cenazesi Konya'ya getirildi
  • Özaltun: "Rabbim birliğimizi daim etsin"
  • Hançerli: "Milletimizin başı sağolsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA