• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk mısır satışı gerçekleşti
20 Eylül 2010 Pazartesi 16:46

İlk mısır satışı gerçekleşti

Konya'da 2010 yılının ilk mısır satışı, Konya Ticaret Borsası'nda (KTB) düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Yılın ilk mahsul mısırın tonu 554 TLden satıldı.
Konya'da 2010 yılının ilk mısır satışı, Konya Ticaret Borsası'nda (KTB) düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Yılın ilk mahsul mısırın tonu 554 TL’den satıldı.
 
KTB’ye yılın ilk mahsul mısırını Karapınar ilçesi Sazlıpınar Köyünden Yusuf Coşar getirdi. 15 ton getirilen mısırın tonu 554 TL’den satın alındı. Yılın ilk mahsul mısırının işlem görmesi dolayısıyla yapılan törende konuşan KTB Yönetim Kurulu Başkan Vekili M.Namık Köklüsoy, bu yıl yeterli yağışların alınması nedeniyle rekoltenin de yüksek olacağını belirterek, “Ülkemizde mısır üretimi her geçen gün artmakla birlikte, mısır açığı halen devam etmektedir. Mısır kullanım alanlarının genişliği, mısıra dayalı sanayinin gelişen bir sanayi olması ve bu sanayinin ürünlerinin diğer sektörler için ara madde olması mısırı önemli bir ürün haline getirmiştir. Ayrıca Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle mısır ve mısıra dayalı ürünlerde ihracat potansiyelinin bulunması, mısıra dayalı sanayi sektörünün bir oranda yabancı sermayeye dayalı olması ve Türkiye’ye yabancı sermaye akışını sağlayacak sektörlerden birisi olması gibi temel nedenlerle, ülkemiz açısından mısır tarımının önemi her geçen gün artmaktadır” dedi.
 
Konya’da geçen dönem 600 bin ton mısır üretildiğini belirten KTB Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akan ise, “Türkiye mısır üretimi yıldan yıla artan mısır talebini karşılayacak potansiyele sahiptir. Üretimin artırılması ve sürekliliğin korunması üreticilerin elde edeceği gelire bağlıdır. Üretici üreteceği ürünün kararını ürüne verilen desteklere ve pazarlama döneminde oluşan fiyat durumuna göre vermektedir. Konya mısır üretiminde her sene artış gerçekleştirmektedir. Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli'nde, mısırın da Konya'da desteklenecek ürünler kategorisine alınmış olması, bölgemiz için kazanım olmuştur" diye konuştu. 
 
  Yapılan konuşmaların ardından yılın ilk mahsul mısırını getiren üretici Yusuf Coşar’ın hediyesini Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akan, yılın ilk mahsul mısırını alan Göksel Tarım Ürünleri Şirketi yetkilisi Naim Gökbaş’ın hediyesini Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Vekili M.Namık Köklüsoy verdi.
 Konya'da 2010 yılının ilk mısır satışı için Karapınar ilçesi Sazlıpınar Köyünden Yusuf Coşar ürününü Konya Ticaret Borsasına getirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA