• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk Milli Zırhlı Araç TULPAR Tanıtıldı
04 Mayıs 2013 Cumartesi 09:56

İlk Milli Zırhlı Araç TULPAR Tanıtıldı

Önümüzdeki dönemde üretimine başlanacak 3 yeni zırhlı taktik aracı tanıtıldı.

Türkiye'nin ilk milli tankı Altay'ı üreten Otokar'ın, yeni dönemde üreteceği TULPAR, URAL ve COBRA II ismi verilen zırhlı taktik araçların tanıtımı yapıldı.

Otokar, önümüzdeki dönemde 3 yeni zırhlı taktik aracının üretimine başlayacak. Söz konusu araçlar için tanıtım yapıldı.

İSMİNİ "MANAS DESTANI"NDAN ALIYOR
Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Sakarya'daki fabrikada yeni dönemde üretilecek TULPAR, URAL ve COBRA II zırhlı taktik araçlarına ilişkin basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ismini "Manas Destanı"ndaki efsanevi kanatlı attan alan TULPAR'ın, Türkiye için önemli bir ürün olduğunu anlattı.

"TULPAR YİĞİTLERİ KORUYAN BİR AT"
Bu alanda Türkiye'nin dışa bağımlı olduğunu belirten Görgüç, "TULPAR, efsanevi ve yiğitleri koruyan bir at. Buradan çıkarak zırhlı birliklerimizin koruyucu atı olarak seçtik. Gelişen ihtiyaçlara tamamen cevap verecek" diye konuştu.

Görgüç, burada önemli olan şeyin, Türkiye'nin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak olduğunu dile getirerek, tamamen yeni nesil bir paletli araç olan TULPAR'ın, yeni nesil tanklarla beraber tanklar karşısındaki tehditlerle mücadele edeceğini kaydetti.

COBRA II ve URAL
COBRA'nın, dünyada en çok tanınan araç olduğuna vurgu yapan Görgüç, "Kullanıcılarımızın farklı ihtiyaçları doğrultusunda COBRA II ortaya çıktı. Bunu imalata hazırlıyoruz. İç hacmi daha fazla ve daha fazla koruması var. Bu aracımızla farklı ihtiyaçlara hizmet vermeye hazırız ve her iki ürünü de aynı anda imal edeceğiz" ifadesini kullandı.

Görgüç, URAL'ın da yeni taktik tekerlekli araç olduğuna işaret ederek, "En önemli özelliği de şasili olmasıdır. Şasi üzerinde gövde var. Tamamen ve her şeyiyle yeni bir şasi. Yüksek arazi kabiliyetine ve koruma seviyesine sahip" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA