• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk doğalgaz zammı Konyaya
31 Aralık 2011 Cumartesi 15:11

İlk doğalgaz zammı Konya'ya

Yeni yılda doğalgaza tarife zammı gelecek Yeni yılda doğalgaza tarife zammı gelecek.

Yeni yılda doğalgaza tarife zammı gelecek Yeni yılda doğalgaza tarife zammı gelecek. 8 yıllık sabit tarife süreleri dolan dağıtım şirketleri, yeni yılla birlikte ardı ardına doğalgaza zam yapacak. Zam oranının nihai tüketici fiyatlarında bazı bölgelerde yüzde 2, bazı bölgelerde yüzde 20'ye varan oranlarda zamma sebep olacak.

Sektör temsilcileri, Türkiye ortalamasında dağıtım şirketlerinin yeni tarifesinden dolayı ortalama fiyatların yüzde 3 civarında artacağına dikkat çekti. İlk zam Şubat veya Mart ayında Kayseri ve Konya'da yapılacak. Bu yıl içinde 13 dağıtım bölgesinde artış bekleniyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, ihalesini yaptığı bütün doğal gaz dağıtım şirketlerine yönelik iki yıldır tartışmaları süren tarife metodolojisini kararlaştırarak, bugünkü Resmi Gazete'de yayımladı. EPDK'nın bugünden itibaren yürürlüğe girecek olan "İhaleli Doğal Gaz Dağıtım Şirketlerinin Varlık Tabanının Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar"ı, 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu kapsamında, dağıtım lisansını Kurumun yaptığı ihale ile alan dağıtım şirketlerinin ihale şartnamesinde belirtilen süre dolduktan sonra yapılacak ilk tarife düzenlemesinde tarife uygulama dönemi başı düzenlenmiş varlık tabanının belirlenmesine ilişkin düzenlemeleri kapsayacak.

VARLIK TABANI

Buna göre ihaleli doğal gaz dağıtım şirketlerinin ilk 8 yıllık dönem sonrasında varlık tabanının hesaplanmasında; yatırımlar, bağlantı bedeli gelirleri ve ilk 8 yıllık dönemde ayrılan itfalar (amortismanlar) dışında bir unsur yer almayacak. İhaleli doğal gaz dağıtım şirketlerinin ilk 8 yıllık döneme ilişkin yapmış oldukları dağıtım faaliyetine ilişkin yatırımlar; amortisman ayrılmış endeksle güncellenmiş varlık değeri yöntemi ile hesaplanacak. Güncellemede Türkiye İstatistik Kurumu tarafından aylık olarak ilan edilen Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) kullanılacak. İhaleli doğal gaz dağıtım şirketlerinin ilk 8 yıllık döneme ilişkin bağlantı bedeli gelirleri vergi yükü dikkate alınarak enflasyon ile güncellenecek, şebeke yatırım harcamalarından düşülecek. Güncellemede ÜFE kullanılacak.

ABONE BAĞLANTI BEDELİ

Abone bağlantı bedelinin açık eksiltmeye tabi tutulduğu dağıtım bölgelerinde ilk 5 yıllık dönemde yapılan bağlantılarda tahsil edilen abone bağlantı bedeli tutarları vergi yükü değerlendirilerek ve ÜFE ile güncellenerek dikkate alınacak. İhaleli doğal gaz dağıtım şirketlerinin ilk sekiz 8 yıllık döneme ilişkin yapmış oldukları yatırımların itfasında itfa süresi 22 yıl alınacak. Böylece 8 yılı dolan şirketler EPDK'ya gidip bu zamana kadar yaptıkları yatırım, tutarı, ulaştıkları abone sayısı, doğalgaz tüketimi gibi kalemleri belirlenen bu metodoloji çerçevesinde sunacak.

ŞİRKETLER UZUN ZAMANDIR BU DÜZENLEMEYİ BEKLİYOR

Gaz dağıtım şirketleri yöneticileri daha önce yaptıkları açıklamalarda, bu zamana kadar 8 yıl boyunca vatandaşa ucuza ve kaliteli hizmet verdiklerini, ancak 8 yıllık tarife süreci bittiğini, bundan sonra şirketlerin ayakta durması gerektiğini belirterek, EPDK tarafından iyi bir tarife sistemi kurulmazsa şirketlerin batacağı uyarısında bulunmuştu. Şirketler, uzun zamandır EPDK'nın bu düzenlemeyi yapmasını bekliyorlardı.

İLK ZAMMI Kayseri VE Konya YAPACAK

Edinilen bilgiye göre bu çerçevede 8 yıllık sabit tarife süreleri dolan dağıtım şirketleri, yeni yılla birlikte ardı ardına doğalgaza zam yapacak. Zam oranının nihai tüketici fiyatlarında bazı bölgelerde yüzde 2, bazı bölgelerde yüzde 20'ye varan oranlarda zamma sebep olacağı öğrenildi. Sektör temsilcileri, Türkiye ortalamasında dağıtım şirketlerinin yeni tarifesinden dolayı ortalama fiyatların yüzde 3 civarında artacağına etti. İlk zammı Kayseri ve Konya'da Şubat veya Mart 2012'de başlayacak. Kayseri'nin yüzde 10 civarında, Konya'nın yüzde 3 civarında artış yapması bekleniyor. Bu yıl içerisinde 13 dağıtım bölgesinde, 2013-2016 yılları arasında geri kalan tüm şehirlerde de dağıtım şirketleri tarafından zam yapılacak.

TARİFE ZAMMI YAPMASI BEKLENEN DİĞER DAĞITIM BÖLGELERİ

Kayseri ve Konya dışında, 2003 yılında ilk lisansını alan, bu yıl içinde doğalgaz fiyatlarına tarife zammı yapması beklenen diğer bölgeler şöyle:

"Erzurum, Çorlu, Gebze, İnegöl, Çatalca, Hadımköy ve Murat Bey şehirlerinden oluşan Dağıtım Bölgesi, Bandırma, Balıkesir, Sivas, Kütahya, Konya Ereğli, Çorum."

TARİFE HESAPLAMA USUL VE ESASLARI

Kurul ayrıca 22 Aralık 2011 tarihli toplantısında, Doğal Gaz Dağıtım Şirketleri İçin Tarife Hesaplama Usul ve Esasları"nın kabul edilerek yayımlanmasına da karar verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • Başkan Altay BÜSAN Sanayi Camii’nde Esnafla Buluştu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA