• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk Bilim Merkezinde çalışmalar ediyor
02 Şubat 2013 Cumartesi 18:00

İlk Bilim Merkezi'nde çalışmalar ediyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek: ''Bilim Merkezi'yle, araştırmacı, yenilikçi ve öz güven sahibi bireylerin yetişmesi amaçlanıyor''dedi
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) ''Bilim Merkezi Kurulması Çağrısı'' projesi sonucunda, Konya Büyükşehir Belediyesi'nce yapımı kararlaştırılan Türkiye'nin ilk Bilim Merkezi'nin çalışmaları devam ediyor.
     Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AA muhabirine çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, projenin; Büyükşehir Belediyesi, Konya Sanayi Odası (KSO) ve diğer kurumların işbirliğiyle TÜBİTAK'a sunulduğunu dile getirdi.
     Bilim Merkezi'ne ilişkin öncelikli hedef kitlenin, ilk ve orta öğretim seviyesindeki öğrenciler, 3 yaş üstü okul öncesi çocuklar, aileleri, üniversite öğrencileri ve öğretmenler olacağını ifade eden Akyürek, ''Bilim Merkezi'yle, araştırmacı, yenilikçi ve öz güven sahibi bireylerin yetişmesi amaçlanıyor. Bilgi toplumunun oluşmasına katkıda bulunmasını hedefliyoruz'' dedi.
     Akyürek, merkezde yer alacak bilimsel sergiler ve etkinlikler kadar yapılacak binanın da görsel açıdan hem çocuklara ve gençlere hitap etmesi gerektiğine işaret ederek, bu bağlamda Bilim Merkezi'nin, özgün mimari yapısıyla da simgesel bir anlam taşıyacağına dikkati çekti.
    
''100 bin metrekarelik arazi üzerine kurulan Bilim Merkezi, çevre düzenlemeleriyle birlikte yaklaşık 70 milyon liraya mal olacak'' diyen Akyürek, merkezin, mimari ögelerinin yörüngesel planının, zengin peyzajıyla birleşerek öğrenciler, araştırmacılar, yerli ve yabancı turistler için keşfe açık bir yer olacağını vurguladı.
     Tasarımıyla uzaktan da varlığını belli ettirecek olan Bilim Merkezi'nin, yeni bir cazibe merkezi haline geleceğini dile getiren Akyürek, klima, tesisat, bahçe düzenlemesi ve diğer çalışmaların devam ettiğini, inşaatın yaz aylarında bitmesinin beklendiğini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA