• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlişkilerin bozulmasını istemeyiz
08 Ekim 2012 Pazartesi 11:31

İlişkilerin bozulmasını istemeyiz

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, terör örgütü PKK'nın benimsediği şiddet yöntemini desteklemediklerini öne sürdü.
Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Fransız L'Essentiel dergisine önemli açıklamalarda bulundu. PKK'nın benimsediği şiddet yöntemini desteklemediklerini belirten Barzani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'da yaptığı konuşmanın doğru yönde değişimin işareti olduğunu söyledi. Barzani, bölgelerinde bulunan bazı Suriyeli sığınmacılara da savunma amaçlı silahlı eğitim verildiğini kabul etti.
İLİŞKİLERİN BOZULMASINI İSTEMEYİZ
Türkiye ile ilişkilere de açıklık getiren Barzani, ''Türkiye ile olan ilişkilerimizin bozulmasını hiçbir zaman istemeyiz.'' vurgusunda bulundu. Geçmişte bazı dönemlerde Türkiye'nin kendilerine karşı "gözdağı" politikası uyguladığını belirten Kürt lider, bu iletişim dilini kabul edemeyeceklerinin altını çizdi. Mesut Barzani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'da yaptığı konuşmasının dönüm noktası olduğunu da belirterek, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'daki konuşmasında Kürt sorununu kabul ederek bu soruna barışçıl yoldan çözüm bulmak gerektiğini söylemesiyle düşüncem değişti." ifadelerini kullandı.
Türkiye'de yaşayan Kürtlerin haklarını desteklediklerini belirten Barzani bu hakların elde edilmesi için politik yolları işaret etti. PKK'nın uyguladığı yöntemin gereksiz olduğunu belirten Kürt lider, bu yöntemi kabul etmediklerini ve desteklemediklerinin altını çizdi. Barzani, savaşa ve şiddete karşı olduklarını da vurgulayarak sorunun çözümünde mecliste yer alan Kürt politikacıların rolüne atıfta bulundu. Mesut Barzani konuştuğu Kürt politikacılara da sorunu barışçıl yollarla çözmek zorunda olduklarını söylediğini ifade etti.
BAZI SIĞINMACILARA EĞİTİM VERDİK
Barzani, Suriye'deki gelişmelere de değindiği açıklamasında, Suriye'de yaşayan Kürtlerin yıllardır haksızlığa maruz kaldığını söyledi. Suriye Kürtlerinin vatandaşlık hakkının bile olmadığına değinen Barzani, Kürt çocuklarının da Arap okullarına gitmek zorunda bırakıldığına vurgu yaptı. Sorunun çözümüyle ilgiliyse Barzani, Kürtlerin yaşadığı her bölgede çözümün de farklı olduğunu belirterek, ''Çözüm yaşadıkları ülkelerin gerçekleri ile tutarlı olmalıdır.'' açıklamasında bulundu. ''Irak modelini Suriye ya da başka bir bölgeye taşıyamayız'' diye konuşan Barzani, ama Suriye'deki Kürtlerin de Irak'taki gibi haklara sahip olması gerektiğinin altını çizdi.
Suriye'deki Kürtlerle birleşmek gibi gündemlerinin bugün itibariyle bulunmadığını belirten Kürt lider, ama gelecekte ne olacağını bilmediğini sözlerine ekledi. Birleşme isteğinin her ulusun doğal hakkı olduğuna da vurgu yapan Barzani, hakların elde edilmesinin barışçıl yollardan ve diyalogla temin edilebileceğinin önemine vurgu yaptı.
Kuzey Irak Lideri Mesut Barzani bir soru üzerine ise, bölgelerinde 10 ile 15 bin arasında çoğunluğu genç erkeklerden oluşan Suriyeli sığınmacıların bulunduğuna değinerek, bunların içinde bazılarına silahlı eğitim verdiklerini kabul eti. Barzani fakat bu eğitimin tamamen savunma amaçlı olduğunu ifade etti.
Derginin ''Kürdistan'' için bir dilek dilemek gerekirse ne isterdiniz? Özerlik, bağımsızlık, refah sorusuna ise Kürt lider. ''Hepsini bir anda isterdim.'' diyerek cevapladı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
  • Rizespor-Konyaspor, Deplasman kabusu bitsin!
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA