• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlişkilerde paradigmatik değişim devam edecek
21 Kasım 2013 Perşembe 11:10

İlişkilerde paradigmatik değişim devam edecek

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, uluslararası konjonktürdeki değişim ve Türk dış politikasında son bir yılda yaşananları değerlendirdi.

 

TBMM

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının 2014 yılı bütçesinin görüşmeleri öncesinde uluslararası konjonktürdeki değişim ve Türk dış politikasında ana prensipler çerçevesinde son bir yılda yaşananlar hakkında sunum yaptı.

Uluslararası duruma ilişkin genel bir değerlendirme yapan Davutoğlu, Türkiye'nin son 10 yılda üç ayaklı bir restorasyonu başarıyla sürdürdüğünü söyledi. Bunları demokrasi temelli siyasi restorasyon, ekonomik restorasyon ve dış politika restorasyonu olarak tanımlayan Davutoğlu, siyasi ve ekonomik restorasyon ile dış politika restorasyonunun iç içe geçtiğini kaydetti.

Türkiye'nin komşularıyla ilişkilerini ele alan ve bu kapsamda Irak'a yaptığı son ziyareti değerlendiren Davutoğlu, sadece ikili ilişkiler bağlamında değil, bölgede tırmandırılmaya çalışılan Sünni-Şii geriliminin aşılabilmesi için temaslar yaptığını aktardı.

Davutoğlu, "Bütün bunlar açık bir şekilde ortaya koyuyor ki komşu ülkelerle ilişkilerde son dönemde yaşanan paradigmatik değişim en olumlu çizgide devam edecektir" diye konuştu.

Kıbrıs

Suriye, Güney Kıbrıs ve Ermenistan ile sıkıntıların bulunduğunu kaydeden Davutoğlu, Kıbrıs konusunda iki ayaklı bir politika izlediklerini, bir taraftan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni güçlendirirken, diğer taraftan adadaki barış görüşmelerini teşvik ettiklerini söyledi.

Davutoğlu, Rum seçimleri sonrası bir fırsat doğduğunu ifade ederek, "Kıbrıs'ta liderler arasında görüşmeler başlar başlamaz KKKTC temsilcisi Atina'ya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi temsilcisi Ankara'ya ziyarette bulunarak bu ilişkileri daha da artırıcı faaliyetleri yürüteceğiz. Önümüzdeki aylarda müzakere sürecine ivme katmak istiyoruz" dedi.

Bunlar sürerken KKTC'yi güçlendirdiklerini dile getiren Davutoğlu, KKTC'nin dış temsilcilik sayısının 20'ye çıktığını, kişi başı gelirin 2002 yılındaki 4 bin 409 dolar seviyesinden 16 bin dolara yükseldiğini belirtti.

Ermenistan

Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in geçen hafta Türkiye'yi ziyareti sırasında detaylı şekilde ele alındığını belirten Davutoğlu, son Washington ziyaretinde konuyu ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile de görüştüğünü söyledi. Davutoğlu, ABD'de bu görüşmeleri yaptığı saatlerde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'ın görüştüklerini ve Karabağ sorununun çözümü için süreci en üst düzeyde tekrar başlatma kararı aldıklarını hatırlattı.

Davutoğlu, "Tabii buna paralel olarak Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde normalleşme ve protokoller çerçevesinde paralel adımların atılması ve Türk-Ermeni ilişkilerinde bütün dünyada bir normalleşme ve karşılıklı anlayış geliştirilmesi konusundaki, ortak tarih komisyonu da dahil olmak üzere, yürüteceğimiz çalışmalar devam edecek" ifadesini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA