• Konya21 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlçelerde hayat var…

11 Aralık 2014 Perşembe 15:36

               

               Bugün, geçmişte pek bahsedemediğimiz taşra ilçe başkanlarımıza bir değinelim. Zira artık Onlarda Konya’nın önemli aktörleri oldular. Gecikmiş olmakla birlikte ilçe belediyelerinin önemli faaliyetlerini mutlaka anmalıyız.

                Geçtiğimiz günlerde ziyaretimize gelen Bozkır Belediye Başkanı  İbrahim Gün’den bahsetmeliyiz ilkin. Konya’da meclis üyelikleri yaptıktan sonra Bozkır’a başkan olan Gün, gerçekten Bozkır için biçilmiş kaftan. Bozkır’ı geliştirici projelerinin yanında halkı ilçede kaliteli bir yaşam seviyesine ulaştıracak mantıklı girişimleri de Başkan Gün’ü farklı kılıyor. Türkiye’de toplam 250 bin Bozkırlı varmış. Bir büyük ilçe, orta halli bir il büyüklüğü demek bu. Bir Bozkır havası bekleyebiliriz önümüzdeki günlerde.

                Diğer bir farklı isimde Derbent Başkanı Hamdi Acar. Konya’nın kıyıda köşede kalmış fazla sesi soluğu çıkmayan bir ilçesiyken Derbent son günlerde değerli girişimlerle şehrin gündeminde. Derbent’te Aladağ kayak ve turizm merkezini ilçeye kazandırmak için hummalı bir çalışma içinde Başkan Acar. Kendilerini daha iyi anlatabilmek içinde “Derbent Platformu”nu kurmuşlar. İlçenin Konya’da yaşayan saygın isimlerinden, Hasan Uzman, Yusuf İnanç, Faruk Turhal, İsmail Öz, İbrahim Genç, Mustafa Alakır da platform üyelerinden bazıları.  Ayrıca Kaymakam Arif Oltulu bu işe büyük önem veriyor. Başkan Hamdi Acar, hanım tarafından Derbentli olan Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal ile anne tarafından Derbentli , Yunak Belediye Başkanı Abdullah Emre Demirhan’ı  platform üyesi yapmış. Gerçek girişimcilik işte bu. Her şey Derbent için…

                Geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğimiz Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, Güneysınır Belediye Başkanı İsmail Özcan, Çumra Belediye Başkanı Mehmet Oğuz ve belediyeleri içinde önemli gözlemlerimiz var.

                Hadim, Konya-Alanya arasının daha kısa gidileceği yol güzergahında. Bu yol hizmete girdikten sonra Hadim’in değeri çok daha fazla artacaktır. Başkan Hadimioğlu’nun çabası da bu yönde. Hadim’i daha fazla tanıtmak daha fazla Konya’dan insanı bu bölgeye çekmek. Hem turizm hem de tarımsal üretim noktasında Hadim’in önü açık. İşini bilen ve şehri için sürekli yenilik peşinde koşan birde başkanı var.

                 Çumra Belediye Başkanı Mehmet Oğuz, Çumra için hem belediyecilik, hem yöneticilik ve siyaset anlamında en doğru isim. Gerek kişiliği gerekse çalışkanlığı ve siyasete sadakati yönleriyle uzun süre etkin bir rol üstleneceğini düşünüyorum. Çumra gibi, milli geliri yüksek bir ilçensin ekonomik ve sosyal gelişimine büyük katkılar sağlayacaktır. Zaten ilk icraatlarına bakıp, bundan sonrasıyla ilgili de fikir sahibi oluyorsunuz.

                  Güneysınır Belediye Başkanı İsmail Özcan, bir eğitimci ama iyi bir eğitimci. İlçesine katacağı en önemli değer bu olsa yeter. Ki projeler hayata geçince Güneysınır kendine gelecek demektir.

                Genel hatlarıyla Konya, Büyükşehir yasasıyla birlikte daha tepyekün telaffuz edilir oldu. Aslında çok geniş bir coğrafyadan bahsediyoruz. Bu yeni dönemde taşra ilçelerinin değerinin artması gerekiyor. Özellikle turizm potansiyeli olan ilçeler, ulaşım lokasyonunda merkez konumunda olan ilçeler ve tarım potansiyeli ikiye üçe katlayacak ilçelerin bu dönemde çok daha önemli hale gelmesini bekliyorum.

           Gerçekten ilçelerde hayat var…

                

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA