• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlçeler kalkınmanın hızına yetişemiyor ve gelişemiyor
22 Nisan 2014 Salı 17:47

İlçeler kalkınmanın hızına yetişemiyor ve gelişemiyor

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından, artan iç göçün yönetimi, göç kaynaklı sorunlara karşı etkin ve uygulanabilir çözümler konularında politika oluşturulması amacıyla paneli gerçekleştirildi.

MEVKA Araştırma, Etüt ve Planlama Birim Başkanı Nurten Elvan Köksoy, Bera Otel'de düzenlenen programda yaptığı konuşmada, göçün gerek Türkiye gerekse bölgede uzun yıllardır devam eden yapısal sorun olduğunu söyledi.

Bugün hızlı kalkınma sürecine kent merkezleri bir şekilde uyum sağlarken, ilçelerin bu gelişime ayak uyduramadığından, geriye doğru gelişim eğilimi sergilediklerini dile getiren Köksoy, bu durumun bazı problemleri de beraberinde getirdiğini, bunların başında nüfus kayıplarının geldiğini ifade etti.

Nurten Elvan Köksoy, bölge geneline bakıldığında il merkezlerinde nüfusun her geçen gün artış gösterildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"İlçelerimizin büyük çoğunluğunda nüfus kayıpları yaşanıyor. Bölgemizde nüfus kayıpları genellikle genç nüfusta yoğunlaşıyor. Genç nüfusun kaybedilmesi de aslında dinamik ve kaliteli iş gücünün kaybedilmesi anlamına geliyor. İlçelerimiz giderek yaşlanma eğilimi gösteriyor. Bu yaşlanma eğilimi bir takım tehditler doğuruyor. Çünkü yaşlı nüfusun hakim olduğu ilçelerimizde dinamik ve kaliteli iş gücü olmaması ve yaşlı nüfusun modern üretim tekniklerine uyum sağlayamaması gibi sebeplerden dolayı ekonomik gelir üretmekte sıkıntılar yaşanmaktadır."

- "Kentler fazla nüfus artışının etkisiyle sorunlar yaşıyor"

Köksoy, göçlerden dolayı oluşan istihdam, ekonomik gelir ve satın alma gücü düşüklüğünün, bölgelerde sağlık, eğitim ve benzeri sosyal hizmetlerin gelişememesine neden olduğunu, bu nedenle yaşam kalitesinin de giderek düştüğünün altını çizdi. Aradığı yaşam kalitesini bulamayan ve tarımdan gelir elde edemeyenlerin kent merkezlerine yerleştiğini anlatan Köksoy, şöyle devam etti:

"Bu nedenle işsizlik, yoksulluk, suç oranlarının artması ve sosyal yaşama adaptasyon sorunları gibi bir takım sosyal problemler ortaya çıkıyor. Kırsal alanlar ve ilçelerin aksine kentler fazla nüfus artışının etkisiyle sorunlar yaşıyor. Eğer bölge olarak 2023 vizyonunda ülke hedeflerine maksimum katkı sağlamak istiyorsak kırsal alan, ilçe ve kent merkezleriyle topyekün kalkınmayı benimsemek zorundayız." 

Panelde, Konya'da Göçün Tarihsel Gelişimi, Yaşlanmanın Kırsalda Göç ve Sosyal Politikalara Etkisi konularında katılımcılara bilgi verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA