• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlaçlı sebze ve meyve iç pazara sürüldü
02 Mayıs 2009 Cumartesi 10:41

İlaçlı sebze ve meyve iç pazara sürüldü

TÜSPAF Başkanı Mehmet Çakman, ilaç kalıntısı yüzünden Rusya ve diğer bazı ülkelere, ihraç edilemeyen meyve ve sebzelerin iç piyasaya sürüldüğünü iddia etti.

 

Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, ilaç kalıntısı yüzünden Rusya ve diğer bazı ülkelerin ambargosu sonucu, ihraç edilemeyen meyve ve sebzelerin kontrolsüz şekilde iç piyasaya sürüldüğünü iddia etti.

Çakman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Rusya ile imzalanan, sebze ve meyve ihracatında bir sorun yaşanması durumunda ülkeye değil, hata yapan firmaya yaptırım uygulanmasına ilişkin, ek memorandumun üreticiler açısından çok sevindirici olduğunu belirtti.

Meyve ve sebzelerin ilaç kalıntılı olmaması için, ilaçlamadan en erken 2 gün sonra toplanması gerektiğine dikkati çeken Çakman, ancak bazı ihracatçı firmaların, gelen yoğun talep üzerine üreticiyi ''erken toplama'' konusunda zorladığını kaydetti.

Çakman, Rusya ile son yıllarda yaşanan ilaç kalıntılı ürünlere yönelik boykotun ardından, bu ürünlerin iç piyasaya verildiğini dile getirerek, ''Yabancıların, 'insan sağlığına zararlı' diye ülkelerine sokmadığı ilaç katkılı meyve ve sebzeler, hiçbir kontrole tabi tutulmadan Türk halkına satılıyor. Türk insanının hayatı, yabancılardan daha az mı değerli?'' dedi.

''HALLERDE KONTROL MERKEZLERİ KURULMALI''

Vakit geçirmeden tüm kentlerdeki hallerde kontrol merkezleri kurulması gerektiğini vurgulayan Çakman, ihracatta olduğu gibi iç piyasaya ilaç kalıntılı mallar veren üreticilere de ihtar ve değişik cezalar verilmesi gerektiğini belirtti.

Çakman, bu konuda özellikle ziraat odalarına büyük görev düştüğüne işaret ederek, ''Birçok ürün 'Nasıl olsa denetim yok' düşüncesiyle iç piyasaya veriliyor. İç piyasaya verilen veya ihraç edilen ürünler sıkı bir şekilde denetlenmeli. Bu denetim sağlanırsa, herkes sağlıklı gıdalar yer. Hem bu sayede herkes birbirini denetler'' diye konuştu.

Türkiye'de üreticilerin düşük fiyat, tüketicilerin ise hormonlu ve ilaç kalıntılı sebze-meyve tüketiminden şikayetçi olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Tarım üretimi bir programa bağlanmalı. Bu programı da Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yapmalı. Türkiye'nin neresinde hangi ürün, ne rekoltede üretilecek, bunlar belirlenmeli. Tarım il müdürlükleri ve ziraat odaları da çiftçiyi üretim konusunda bilinçlendirmeli. Ekim, ilaçlama, hasat toplama gibi konularda üreticilere uzmanlar tarafından bilgiler verilmeli. Eğer bu sağlanırsa, ilaç kalıntılı ve hormonlu gıdalar dahil tüm sorunlar çözülmüş olur. Üretici malını kazanç sağlayacağı şekilde satar, tüketici de meyve ve sebzeyi güvenle yiyebilir.''

 

AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA