• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İkinci dil ve özerklik BÖLÜCÜLÜKTÜR!
21 Aralık 2010 Salı 15:01

İkinci dil ve özerklik BÖLÜCÜLÜKTÜR!

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, son zamanlarda konusu olan iki dil isteğindeki tartışmaları değerlendirerek, 'Türkiye Cumhuriyetinin resmi dili Türkçedir. Aksi düşünülemeyeceği gibi, farklı..
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, BDP’nin ikinci bir resmi dil isteğini sert bir dille eleştirip reddederek konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Korkmaz: “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın değiştirilmeyecek hükümleri arasında yer alan 3. Maddesi; Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe’dir. Bunu iyi okumalı, iyi anlamalıyız. BDP’li bir grubun ikinci dil ve özerk bölge istekleri tamamen provakatif içeriklidir. İç ve dış politikada büyüyen ve güçlenen Türkiye’de içte yaşanan bu gelişmeler üzücü ve düşündürücüdür. Açıklamanın zamanlaması, insanlarımızın bir kez daha oturup üstünde düşünmesi gereken bir konudur” dedi.

Konuya ilişkin olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açıklamalarını da hatırlatan Başkan Aslan Korkmaz; “Sayın Cumhurbaşkanımızın da konuya ilişkin olarak ifade ettikleri gibi; -''Türkiye Cumhuriyetinin resmi dili Türkçedir ama Türkiye'de konuşulan başka diller de vardır. Halkımızın konuştuğu diller bizim dillerimizdir. Bu ayrı bir konudur. Ama Türkiye Cumhuriyeti'nin dili Türkçedir. Türkçe herkesin ortak dilidir. Türkiye'de ikinci sınıf vatandaş yoktur. Herkes birinci sınıf vatandaştır.- BDP’ ye bağlı belediyelerin bulunduğu yerlerde resmi dilin Kürtçe olması ve bölgede özerklik isteyen bir grup, bu provakatif istediğini, kardeşçe yaşadığımız, kurtuluş savaşında cephede omuz omuza çarpıştığımız Kürt halkına mal etmeye çalışmaktadır. Kürt halkı adına yapıldığı söylenen bu istekler Kürt olmayan insanlar tarafından dile getirilmekte ve bölge halkının istekleriymiş gibi lanse edilmektedir. Oysa bölge halkının böyle bir talebi ve isteği söz konusu değildir. Bu istek, ülkenin bölünmez bütünlüğüne, dilinin değişmezliği gerçeğine vurulmaya çalışılan bir darbedir. Kürt adı kullanılarak, Kürt olmayanlar tarafından kargaşa çıkarmaya çalışan kişilerin istekleridir ve bölünmenin sinyallerini içermektedir. Ancak, Türkiye coğrafyasında bin yıldır beraberce yaşayan Kürt, Arnavut, Laz, Çerkez, Alevi ve Sünni'lerin hiç birinin itibar bile etmedikleri ve etmeyecekleri bu konu askıda kalacak ve bu kişiler anlamsız isteklerine ulaşamayacaklardır. Osmanlı kucaklamasının, Osmanlı ruhunun ve Osmanlı hoşgörüsünün yeniden şahlandığı günümüzde hiç kimse bu şahlanışın önüne geçemeyecektir. Ülkemizde yıllardır refah ve huzur içerisinde yaşayan insanlarımız yine aynı anlayışla, birlik ve beraberlik duygularıyla yaşayacak ve gelecek nesilleri de aynı düşünce ile yaşatacaklardır” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA