• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki ucu kirli değnek
08 Eylül 2010 Çarşamba 10:19

'İki ucu kirli değnek'

Başbakan Erdoğan, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı
Erdoğan: YÖK'ün konuyla alakalı bir çalışması var... Durumu değerlendiriyoruz....KPSS'de erteleme süreci var, YÖK çalışmalarını sürdürüyor.Nihai karar henüz verilmedi,iki tarafı kirli bir değnek söz konusu.

Referandum süreci

Üslubun içeriğine çok dikkat etmek gerekiyor. İçeriğe dikkat etmek gerekiyor. Ana muhalefet lideri iftira kampanyası yürütüyor. Biz iktidar olarak niçin gerilim isteyelim ama muhalefet gerilimden nemalanmak ister.
Ana muhalefet lideri şahsımı 'kalpazanlık'la suçlayacak kadar ileri gidiyor. Kalpazanlık bir para basma olayıdır. Benim karakterimde böyle bir şey olmuş olsaydı, şu anda farklı bir konuma gelebilirdim. Artık bu ülkede bir kalpazanlık çetesi yok.

Başbakan Erdoğan NTV'de katıldığı canlı programda gündeme ilişkin açıklamalar yapıyor.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları

VİLLA TARTIŞMASI

** Sayın Kılıçdroğlu'nu polemik konusu yaptığı evime davet ediyorum. Gelip kendi gözleriyle görebilir.

** Kılıçdaroğlu hakkımda ortaya attığı iddilar yalan çıkarsa makamını bırakacak mı?

** Kendisi de söyledi söyledi kendi villası çıktı. Ben çıkarmadım onu...750 bin dolar kira ödeniyor diyorlar. yarısını verecek varsa gelip alsın...

** Türkiye'yi böyle oyalıyorlar. Anayasayı tartışmıyorlar halbuki...

KILIÇDAROĞLU DARBECİDİR

** Bu insanlar normal zamanlarda darbe anayasasına karşıyız diyordu şimdi darbe zihniyetinin ortaya koyduğu anayasayı savunuyorlar. Darbe anayasasını onay veren destekleyen darbecidir. Kılıçdaroğlu da desteklediğine göre o da darbecidir.

DÖVÜLDÜĞÜ İDDİA EDİLEN KADINLAR KONUSU

CHP'nin şöyle bir anlayışı var, kendilerine öyle bir haber gelince atlıyorlar. CHP iddiaları araştırmadan gündeme getiriyor.

Bunu Avcılar'da yaptılar. Müslüman kadınları rahibe benzetmesi yaptılar. Müslüman kadının örtünmesinin kendi içinde bir kutsiyeti vardır. Aynı şeyi genel af konusunda, başörtü konusunda yaptılar.

Bulduk çıkardık. Eylemin içinde bulunan kişi ifadeye çağrıldı. Çetin Er, Düzce doğumlu. 'Ben iddia edildiği gibi AK Parti'li değilim. Babam DSP'ye oy verirdi. Bir kere cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verdim. Benim DSP'ye sempatim' var diye ifade vermiş. 'Benim uykumu bölmeleri, hakaret edip sopayla saldırmaları üzerine olayı gerçekleştirdim. Ben bu bayanlardan şikayetçiyim' diyor.
OHAL’i bizim iktidarımız kaldırdı. Çekiç gücün görevine de son verdik."

BDP'nin boykotu

OHAL’i bizim iktidarımız kaldırdı.Çekiç gücün görevine de son verdik. Ekonomik alanda Doğu’nun tamamında 24.5 katrilyonluk yatırım yapıldı.
Özerk olmayan ne? Türkiye’nin içinde kalkıp da bunlar kendilerini özerklik isterken neyi kastediyorlar. Başka bir bayrakla ne kastediyorlar. O bayrak süs eşyası mı?
Tek dil talebi var, bunu kabul etmiyoruz. Herkes kendi dilinde konuşabilir ama resmi dil Türkçe’dir. Kürtçe’yi konuş ama dayatmaya çalışırsan bu olmaz.
Öyle garip talepleri var ki kabul etmek mümkün değil. Yaptıklarımızı onlar istedi diye yapmıyoruz. Batıda ne varsa doğuda da o olacak. Kuzeyde ne varsa güneyde de o olacak.

Biz sürecin içinde olmadığımız sürece bu çözülmez diyorlar. AK Parti’in içinde Kürt vatandaşlarım olunca, CHP’nin içinde oluncu sürecin içinde değiller mi?
Diyarbakır'da BDP’nin afişlerinin birinde oy sandığın üzerinde çarpı var. Bu kendi kendini inkardır. Biz 'Oyla değil başka yolla geliyoruz' diyorlar. Boykot milli iradeye ipotek koymaktır.

Silahı bırakan terörist olmaz saygın bir vatandaş olur.
BDP Başkanı’nın net olması lazım. Talimat alıyorsa bu demokrasiye yakışmaz.
Hükümet şantaja asla kurban olmaz. BDP 'evet' dese görevini yapmış olurdu. BDP 'evet' dese ruh üçüzü değil, ruh ikizi olurdu.

BDP kapatılmaktan nemalanıyor. Şimdi de eylemden nemalanıyor. Bizim sizinle konuşmamız için şiddeti şantaj amacı olmaktan çıkarmanız gerekiyor.

Anlatıyoruz, demek ki bu kadar anlatabiliyoruz."

Darbecilerin yargılanması

Bilgi kirliliği sözkonusu. Başlamamış davlarda zaman aşımı olmaz. Burada bir iade-i itibar sözkonusu. İşkence sonucu ölenlere iade-i itibarın sağlanmasını sağlıyoruz.
İşkence gören bazı kişiler arasında niye evet diyorsun diye tehdit edilenler var. Bizden koruma isteyenler var, koruma verdik.

Anlatıyoruz ama demek ki bu kadar anlatabiliyoruz.

'SANATÇILARIN TAVRINA MÜDAHALE ETMEM'

Ben bu ülkenin başbakanım, bir partinin başbakanı değilim. Ben hiçbir sanatçının yaklaşım tarzına müdahale etme hakkım yok. Evet diyen de hayır diyen de saygındır.

'GÜVEN OYLAMASI DEĞİL'

Kimse buna 'güven oylaması' diyemez. Saadet Partisi, BBP, 'evet' diyor. Hak-İş, Memur-Sen 'evet' diyor. TOBB Başkanı da 'evet' diyor.

Yüzde 50+1’i aldınız mı, halk oylaması bitmiştir. Yüzde 60 mı, 70 mı olur... Asıl olan neticedir.
Kesintisiz demokrasiyi yakalarsak vesayet tartışması son bulur.

BEDELLİ ASKERLİK KONUSU

Başbakan Erdoğan, bedelli askerlik konusunda da ''Bu konuda şu anda herhangi bir çalışma yok. Burada beklentiyi bence hiç artırmamak gerekir. Bu konunu üzerinde şu anda konuşmayı doğrusu gereksiz buluyorum. Ama hakikaten böyle bir adımın atılması noktasında herhangi bir gelişme olursa zaten bunu açıklarız. Ama şu anda gündemimizde böyle bir durum söz konusu değil'' diye konuştu.

'HER ŞEYİ KONTROL EDEMİYORUZ'

Gizli pazarlık iddiası
Biz her şeyi dört dörtlük kontrol ediyoruz diyemeyiz. Bugün 7.5 yıl öncesine daha iyi yerdeyiz.

FAİLİ MEÇHULLER

Bizim dönemimizde faili meçhul yok noktasındadır. Önceki faili meçhul noktasında da çok açığız. Kayıplar konusunda elinde belgesi olanlar bize yardımcı olabilir. Faili meçhuller konusunda çalışma yürütüyoruz.
Cumartesi Anneleri’ni istismar edenler var. Cumartesi Anneleri’yle seve seve görüşüm.

'MALİ KURAL DURABİLİR'

Mali kural: Oranlar noktasında bir sıkıntı var. Biz IMF’den sıyrıldık. Kendi içimizeden bir IMF’nin anlamı yok. Mali disiplinden taviz vermedik. Mali kural şimdilik durabilir. Bu konuda görüş ayrılığı olabilir.
İşsizlikte de geriliyoruz. Yüzde 11’den daha düşeceğiz. Faizi düşürmemiz lazım.

(Bedelli askerlik) Bu konuda herhangi bir çalışma yok. Beklentiyi artırmamak gerekir. Bu konu üzerinde konuşmayı gereksiz buluyorum.Gündemimizde böyle bir konu yok.

'GEREKENİ YAPTIM'

Hrant Dink suikasti

Bir başbakan olarak atılması gereken adımları attık. 32 saatte olayın faillerini yakalayarak yargıya teslim ettik. Olay yargıdadır. Başbakanlık Teftiş Kurulu’na talimat verdim. Yapmam gerekeni yaptım, işin takipçisiyim.
Kuma öneren başkan
Rize Belediye Başkanı bizim disiplin kurulumuzda. Kurul ne karar verirse biz de uygulamayı yaparız.

Gökçek’in sözleri

Aynı şeyi söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu için niye söylemiyorsunuz? Bunların tasvip edilir yanı yok. Melih Bey söylemişse yanlış söylemiştir.

Gömlek polemiği

Nereden giyiyormuş, Etro mu? Çok merak ediyorsanız Bisse, Ramsey’den gömlek alırım. Arada sırada arkadaşlarımızın hediyeleri oluyor.

Düello çağrısı

Kılıçdaroğlu adap çizgilerini zorluyor, programa çıkmam mümkün değil.

Bono'nın ı-Pod'u

Bono’nun hediye ettiği ı-Pod’u küçük kızım Sümeyye’ye hediye ettim.

Konserde Bono Egemen Bağış'a teşekkür ederken yuhladılar. Sizin için bakanlar devreye girecek. Bunun izahı olabilir mi? Bağış 'Anlamak mümkün değil' dedi. Ciddi bir erozyon yaşıyoruz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA