• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki şehir arasındaki büyük bağ Hazreti Mevlana
29 Kasım 2012 Perşembe 15:31

'İki şehir arasındaki büyük bağ Hazreti Mevlana'

Konya İl Genel Meclisi, Afganistanın Belh Vilayeti İl Genel Meclisi ile kardeş oluyor.
 Konya İl Genel Meclisi, Afganistan’ın Belh Vilayeti İl Genel Meclisi ile kardeş oluyor. İki meclisin başkanı tarafından imzalanan ön protokolle tarihi ve kültürel bağların güçlendirilmesinin amaçlandığı bildirildi.
Gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Konya’ya gelen Belh Vilayeti İl Genel Meclisi Başkanı M. Afzal Hadeed, Belh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Nasır, Mezar-ı Şerif Belediye Başkanı M. Yunus Muqim, Belh İlçe Belediye Başkanı Gulam Rabbani Bahtari, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Uslu ile birlikte İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi’yi ziyaret etti. İl Genel Meclisi Divan katip üyelerinin de hazır bulunduğu ziyarette Selvi, konuklarına Konya İl Genel Meclisi’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Belh şehri ile Konya’yı bir birine bağlayan önemli bağlar olduğuna değinen Selvi, “Tarihten gelen birlikteliğimizin yanı sıra iki şehir arasındaki en büyük bağ Hazreti Mevlana’dır. Konya olarak Hz. Mevlana için ne yapsak azdır. Mevlana’nın doğduğu evin bakım ve onarımı için Meclisimizde önemli bir karar aldık. Bu karar doğrultusunda Hz. Pir’in evinin yapımında üzerimize düşeni yapmaktan mutlu ve gururluyuz. Mevlana hazretlerinin feyzinden olsa gerek ki kararlarımızı oy birliğiyle alıyoruz. Örnek bir meclisiz. Siz de bize benzeyen bir kardeşimizsiniz. Meclisiniz de öyle. Kardeşlik protokolü çerçevesinde belediyeleriniz ve meclisiniz ile birlikte güzel işler yapacağız. Başka ülke şehirleriyle de kardeşlik ilişkilerimiz var ama Belh’in bizim için yeri apayrı” dedi.
Belh Vilayeti İl Genel Meclisi Başkanı Hadeed, ‘Bizim yol haritamızı Hz. Mevlana çizmiştir’ diyerek, meclis çalışmalarının da onun gösterdiği kardeşlik ve barış doğrultusunda sürdüğünü kaydetti. Hadeed, “Siz Mevlana’ya nasıl değer veriyorsanız biz de öyle değer veriyoruz. Çalışmalarımızda birinci önceliğimiz Hz. Mevlana, daha sonra diğer işler geliyor. Sizlere meclis üyelerimizin selamlarını getirdim. Aramızdaki bu bağ yeni değil. Yıllardır var, tarih öncesinden. Birlikte yapacağımız işlerle bu bağ daha da pekişecektir” diye konuştu.
Selvi, konuk Meclis Başkanı Hadeed ile Kardeş Meclis Ön Protokolü’nü imzaladıktan sonra günün anısına Konya’yı tanıtan çeşitli hediyeler verdi. Hadeed ise Selvi’ye Afgan halısı armağan etti. Afgan heyet daha sonra İl Genel Meclisi ve İl Encümeni salonlarını gezerek, burada çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi edindi.
Konya İl Genel Meclisi ve Afganistan İslam Cumhuriyeti Belh Vilayeti İl Genel Meclisi’nin, Meclis toplantılarında alacakları kararın andından imzalanacak protokol, dostluk ve işbirliği ilişkilerini geliştirmek, iki şehrin geleneksel ve tarihi bağlar çerçevesinde şehircilik, kültür, iletişim, bilim, sanayi, ticaret, teknik, sanat, çevre, sağlık, spor ve turizm gibi alanlarda işbirliği düzenlemesini sağlayacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA