• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki kişiden birinin ölüm nedeni: sigara
09 Şubat 2011 Çarşamba 14:30

İki kişiden birinin ölüm nedeni: sigara

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Mustafa Aydın, Türkiye'de her yıl 115 bin kişinin sigara sebepli hastalıklardan kaynaklandığını söyledi.
     Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Mustafa Aydın, Türkiye'de her yıl 115 bin kişinin sigara sebepli hastalıklardan kaynaklandığını söyledi.
     Aydın AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigara kullanımının insan sağlığına olumsuz etkilerinin oldukça fazla olduğunu, yapılan araştırmalara göre akciğer kanserinin yüzde 95'inin, kronik bronşitin yüzde 75'inin, kalp hastalıklarının yüzde 35'inin sigaradan kaynaklandığını belirterek, ''55 yaş altında kalp ve damar hastalıkları sonucu ölüm sebebi yüzde 80 oranında sigaradan kaynaklı'' dedi.
     Türkiye'de her yıl 100 bin kişinin sigara sebepli hastalıklardan hayatını kaybettiğini ileri süren Aydın, ''Ölenlerin yaklaşık 100 binini sigara kullananlar, 115 binini ise pasif içiciler oluşturuyor. Sigara içen her iki kişiden biri 58 yaşına kadar ölmüş oluyor. Üçte ikisi ise 65 yaşına kadar hayatını kaybediyor. TÜİK'in verilerine göre Türkiye'de şu anda her üç kişiden biri sigara içiyor. Yapılan çalışmalarla bunun yüzde 20'ye düşürülmesi hedefleniyor. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de her iki erkekten biri sigara içiyor. Erkeklerin sigara içme oranında dünyanın en yüksek ülkeleri arasındayız'' diye konuştu.
     Aydın, sigara satışlarının 2009 yılında uygulamaya koyulan yasakla birlikte gerilediğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:
     ''Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK) verilerine göre 2008 yılında 5 milyar 392 milyon 945 bin paket sigara satıldı. 2009 yılında kapalı alanlardaki sigara yasağının kapsamının genişlemesiyle birlikte özellikle Ağustostan itibaren satışlarda belirgin bir düşüş ortaya çıktı. Yıl sonunda da tüketim 5 milyar 377 milyon 748 bin paket oldu.''
     Kapalı alanlarda sigara yasağı uygulamasının satışları 2010 yılında da düşürdüğünü dile getiren Aydın, ''Ancak yine de devlet bütçesinden yatırımlara giden paraya yakın bir tutar sigara içen vatandaşın cebinden çıkıyor'' diye konuştu.
     Aydın, sigaranın bilinen olumsuz etkilerinin yanı sıra, hamile bayanlar için de büyük tehlike oluşturduğunu hatırlatarak, sigara kullanan annelerin bebeklerinde zeka geriliği riskinin oldukça fazla olduğunu belirtti.
     Sigaranın erkek ve kadınlarda üreme organlarını olumsuz etkileyerek kısırlığa da yol açabildiğini dile getiren Aydın, ergenlik dönemde sigara içenlerin sayısının hızla arttığını, bunun nedeninin ise gençlerdeki yetişkinler gibi davranma arzusu olduğunu bildirdi.
     Aydın, anne ve babaların sigaranın sağlığa olan zararlarını gözardı etmeyerek, çocuklarına kötü örnek olmamak için sigara tüketimlerini sona erdirme yönünde çaba göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Altunyaldız: "Şehitlerimizin ruhu şad olsun"
  • Usta: "Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz"
  • Davutoğlu: "Rabbim onlardan razı olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA