• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki kişi böbrek nakliyle hayata tutundu
25 Şubat 2012 Cumartesi 13:49

İki kişi böbrek nakliyle hayata tutundu

Konya'da biri 5 diğeri 13 yıldır böbrek nakli bekleyen iki hastadan birisine kadavradan diğerine ise kız kardeşinden alınan böbrek nakledildi.
Konya'da biri 5 diğeri 13 yıldır böbrek nakli bekleyen iki hastadan birisine kadavradan diğerine ise kız kardeşinden alınan böbrek nakledildi.
 
İşçi emeklisi olan 64 yaşındaki Ali Karakuş, 13 yıldır böbrek yetmezliği şikayetiyle diyalize giriyordu. Antalya'nın Alanya ilçesinde beyin ölümü gerçekleşen 52 yaşındaki bir vatandaştan alınan böbreklerden birisi Konya'ya getirilerek 13 yıldır böbrek bekleyen Ali Karakuş'a nakledildi. 13 yıldır bu rahatsızlığı çektiğini ve büyük sıkıntı yaşadığını belirten Ali Karakuş, "Sanki yeniden doğmuş gibi oldum. Ameliyatı gerçekleştiren hocalarıma ve böbreği nakledilen kişi ve ailesine çok teşekkür ederim. Eğer ölünce benim organlarımda işe yarayacaksa ben de bağışlıyorum" dedi.
 
Ali Karakuş'un eşi Sevgi Karakuş ise çocuklarına kendi organlarını bağışlamasını vasiyet ettiğini dile getirerek, "Bunun sıkıntısını bir yaşayan bilir. Kimse bu sıkıntıları yaşamasın. Ben çocuklarıma organlarımı bağışlamalarını vasiyet ettim. Eşim iyileşince organı nakledilen kişinin ailesiyle görüşmek istiyoruz" şeklinde konuştu.
Tarım ve Kredi Kooperatifi'nden emekli 49 yaşındaki Nurettin Koyuncu ise 5 yıldır böbrek yetmezliği çektiğini ve son 2 senedir diyalize girdiğini ifade ederek, "Kardeşim bana yeni bir hayat verdi. Buradan herkese organ bağışına karşı duyarlı olmaya davet ediyorum. Onlar da birilerine ikinci bir hayat verebilirler. Ben çocuğuma vasiyet ettim. Öldüğüm zaman mutlaka organlarımı bağışlasın diye vasiyet ettim" dedi.
Ağabeyine organını bağışlayan Nurettin Karakoç'un kardeşi Zeynep Akçin ise kardeşinin sağlığına kavuşması için böbreğini seve seve verdiğini ifade ederek herkesi organ bağışı yapmaya davet etti.
Nakiller hakkında bilgi veren Konya Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu, son günlerde yüz, kol ve diğer nakillerin medyada yer almasıyla organ bağışı konusunun tekrar gündeme geldiğini dile getirerek, "Artık insanlarımız bu konuda daha duyarlı. 1 hafta içinde 1'i kadavra 2'si canlıdan olmak üzere 3 böbrek nakli gerçekleştirdik. Bu ameliyatları kapalı ameliyatla gerçekleştirdik. Böylece hastalarımızı 2 gün içinde taburcu edebiliyoruz. Ayrıca hastalarımızda ağrı, sızı gibi şikayetler de görülmüyor" şeklinde ifade etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA