• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki kelimeyle fenomen oldum
02 Mart 2015 Pazartesi 10:29

''İki kelimeyle fenomen oldum''

YUSUF KARAKAŞ / YENİHABER

Çekimleri Konya’da devam eden ‘Benzersiz’ adlı sinema filminde rol alan oyuncu Yakup Yavru yeni projelerinden, özel hayatına kadar bir çok konuda gazetemize konuştu. Kendisine gösterilen ilgiden son derece memnun olduğunu söyleyen popüler oyuncu söyleşi bölümümüzün bu haftaki konuğu oldu

Siz öğretmenlik yaptığınız yıllarda da geldiniz Konya’ya o günden bu zaman neler değişti  Konya’da ilk gözünüze çarpan nedir

Konya’ya 19 yıl önce geldim. Bir süreliğine öğretmenlikten ayrılmıştım. O yıllarda Bayındır Holdingin Hayat Sigortasının Acenteler Müdür Yardımcısı olarak firmanın arabasıyla Konya, Bursa, Trakya bölgesi verilmişti bana. Konya o zaman bu kadar büyük değildi. Ama bu zafer tarafları, Mevlana türbesinin olduğu yerleri çok sevmiştim.19 sene sonra çok şaşırdım. Çok şahane bir yer olmuş. Konya denilince herkesin aklına sadece sarıklı cübbeli görüntüler geliyor ama  çok modern kozmopolit bir şehir. Ama her zaman dinini, Allah’ını bilen bir kent çok takdir ettim özelliklede genç delikanlıları çok takdir ediyorum.

Öğretmenlikten sinemaya geçiş süreniz nasıl oldu etki eden etmenler neler ?

Gençliğimde de biraz yatkınlığım vardı bu işlere.1997 yılında eşimden boşanınca kendimi bir boşlukta hissettim ve borçlarımda vardı. Kendime uğraşacak bir iş arayayım dedim en iyi kolayıma bu geldi. Gazetede dizilerde filmlerde oynayacak figüran aranıyor diye bir ilan görünce başvurdum. Görüşme yaptım daha sonra ajansla görüştüm. Sürekli amele gibi oraya buraya gidip geldim daha sonra yönetmenlerin dikkatini çektim. İlerlememde de herkesin beni birbirine tavsiye etmesiyle başladı. Kısa zamanda çok yol aldım. Yıllardır figüranlık yapıp ta hala ilerleme kaydedemeyen oyuncular çok fazla. Benimki Allah’a şükürler olsun oyunculuğum ve efendiliğim sayesinde oldu. Ben karakteri bir defa okuyorum ve onların istediğinden çok daha fazlasını ortaya koyuyorum.

İlk ciddi anlamda setlerle tanıştığınız iş hangisi?

Öncesinde çok fazla figürasyon olarak yer aldığım işler vardı. Ama Hamdi Alkan’ın Gazman adlı dizisinde rol aldım. Yavaş yavaş orada dikkat çektim ve uzun süre rol aldım. Orada benimle ilgili bir şeyleri daha çok fark ettiler. Sonra aynı yönetmen ‘Hemşo’ adlı bir film çekti ve filmde ocakçı rolü verdiler. Filmde Sümer Tilmaç, Mehmet Ali Erbil, Okan Bayülgen gibi bir çok isimle rol aldım. Öğretmenlik yaparken camdan atlayıp sete gittiğim günler çok oldu. Sınıfta öğrenciler ben balatta setteyim. Bir gün müdüre yakalandım, oradan ceza aldım savunma verdim.

En geniş kitlelere Sağ Salim filmi ile ulaştınız projeye nasıl dahil oldunuz ?

Sağ Salimden önce epey bir konuma gelmiştim oyunculuk anlamında. Yoksa öyle sokaktan geçerken gel seni şurada oynatalım demiyorlar. Sağ Salimde iki günlük bir çekim sürecim oldu. Mersin Erdemli’de çekimlerini yaptık. Orada kızın babası rolündeydim. Daha bir dikkat çekti oynadığım rol ve benim rolümü uzattılar. Normalde film de yanıp ölüyorum ama performans beğenilince beni öldürmekten vazgeçtiler. Yönetmen bana Yakup abi seni öldürmeyeceğiz bu filmin ikincisini çekeceğiz dedi. Bende dedim nasıl olacak ki ben ilk filmde yanarak öldüm dedim. Yönetmen sen merak etme ben ona uygun laf bulurum hallederim dedi bende tamam dedim. Fakat yaz döneminde sinemaya girince Sağ Salim filmi çok seyirci çekemedi tanıtımı da çok yapılamadı yazın kimse sinemaya gitmiyordu.41 bin seyirci gitti. Sonra film internete düşünce çok takip edildi insanlar orada da çok tanıdılar beni orada fenomen oldum. Sonra ikincisini çektik ve orada ‘’Aman Tanrım Didim’’ diye bir cümle kullandım çok sevildi. İlk filmde de ettiğim küfürlü diyaloglar çok beğenildi.

Hulusi Kentmen’den boşalan koltuğu dolduracağınızz söyleniyor ne düşünüyorsunuz ?

Rahmetli Hulusi Kentmen çok babacan bir insandı filmlerini izleyerek büyüdük. Onun koltuğunu doldurmak gibi bir hevesimiz yok tabi. Onun gibi kola kolay olamayız da. Allah gani gani rahmet eylesin. Benim ona benzetilmem benim için şereftir. Böyle bir yakıştırmaya layık bulanlara teşekkür ederim. Rahmetli şuan sağ olsa gider elini öperdim kendisini çok severim.

Dizimi sinemamı tercih edersiniz ?

Sinema filmlerinin parası az ama kalıcılığı çok fazla ve alır başını gider, işte Sağ Salim filmimde olduğu gibi. Diziler bir zaman sonra unutulur fakat dizininde parası çok. İkisini de tercih ederim. Ama dizilerin çekim süresi çok uzun olduğu için çok zorlandığımız günler oluyor. Hiç sağlıklı bir çalışma biçimi değil. Biz oyuncular sette karavanlarda bekliyoruz sahnemizin gelmesini ama kamera arkasında bir sürü çalışan var ve onlara sürekli ayaktalar sürekli çalışıyorlar işleri çok daha zor çok eziliyorlar. Bizde çok eziliyoruz ama bu işte en çok beklemek var. Sabah sete gitsek bile akşama kadar sıramızı bekliyoruz.

Aşk Yeniden dizisindeki rolünüzden bahseder misiniz ?

Şuan bir yeni dizimiz başladı Fox TV’de Aşk Yeniden adlı. İstanbul Rumeli fenerinde çekiliyor. Orada da Karadenizli bir balıkçı olan Ethem Reisi canlandırıyorum. Çok sevecen bir adam. Şevket rolünü oynayan oyuncu Tamer Levent’in arkadaşıyım ve onu sakinleştirmeye çalışan bir karakter. Rumeli Feneri 3.köprünün yapıldığı yerden bile uzak. Sabah 7.30’da çıkıyoruz yola. Kadıköy tarafından tüm dizilerin araçları orda olur Haldun Taner Sahnesinin yanında araçların üstünde hangi diziye ait olduğu da yazıyor. Ayrıca tiyatroda yapıyorum ve tiyatro ile dizi çekimi aynı güne denk gelecek diye çok korkuyorum. Onu önceden söylüyorum. Bende de kalp rahatsızlığı var fazla üzüntüye strese gelemiyorum.

‘’Ailenin kıymetini bilmek gerekir’’

Aile kavramının hayatınızdaki yeri, önemi nedir?

Ah şimdi bir ailem olsaydı diye düşünürüm ailem varken kıymetini bilemedim. Çok genç yaşta evlenince insan ailenin kıymetini pek anlamıyor. Şimdi yolda aileleri çocukları görünce imreniyorum. Şuan çocuklarım var ayrı yaşıyorlar. Bende Kadıköy Moda’da oturuyorum en iyi arkadaşlarım, dostlarım esnaftır her gün geçerken sohbet ederiz selamlaşırız. Bu kadar yoğunlukta kendime zaman ayıramıyorum. Boş vaktim olunca evimde kalmayı tercih ederim çok evcimen bir insanım. Bir sene evden çıkmasam niye çıkmıyorum demem. Ya iş için ya alış veriş için çıkarım onun dışında evden çıkmam.

‘’Şöhret başımı döndürmedi’’

Sosyal medya ile aranız nasıl ?

Ben pek alamam öyle Facebook, Twitter, İnstagram’dan ama sosyal medya beni çok seviyor. Şuan kullandığım bir Facebook hesabım var onunla da çok fazla ilgilenemiyorum. Eskiden ne kadar arkadaşlık isteği gelirse kabul ediyordum meğer yanlışmış bu. Ben aman ha burnu kalktı da kabul etmiyor demesinler diye hepsini kabul ediyordum. Bu sefer 5 bin kişi sınırına ulaşınca en yakın tanıdığım kişileri kabul edemiyorum. Bu sefer hepsini silmeye başladım artık kimi sildim onu da bilmiyorum (gülüyor)

Benzersiz filmindeki rolünüzü anlatır mısınız?

Aslında beni bu filme renk katayım diye aldılar. Yaşlı bir adamı oynuyorum eczaneye gelip bazı şeyler istiyor. Ama filme hava katacak bir karakter. Film ekibi beni buldular randevu istediler. Sağ Salim filminden sonra herkes benimle azda olsa çalışmak istiyorlar. Zaman ayırdıkça Radyo, Sinema, Televizyon bölümünde okuyan öğrencilerin kısa filmlerinde oynuyorum parada almıyorum çoğundan, çünkü hem öğrenciler hem paraları yok zaman oldukça onlara da yetişmeye çalışıyorum. Benzersiz filmindeki oyuncuların hiç biriyle tanışmıyorduk daha önceden. Ama sima olarak birbirimizi tanıyorduk. Çoğunun ismini sonradan öğrendim. Cemal Hünal’ı çok sevdim çok samimi adamın hası valla. Metraj filmin çalışanları da çok iyiler çok akıllı ve çalışkanlar.yakup-yavru-2.jpg

Yeni oyunculardan var mı beğendikleriniz ?

Çağlar Çorumlu’yu çok beğenirim. Güldür Güldür programında oynuyor. O maşallah oyunculuğu çok kaliteli. Ersin Korkut’u beğeniyorum. Sadece komedyen olarak değil bu isimleri kişisel olarak tanıyorum çok kaliteli insanlar. Ama isim vermeyeyim çok berbat dediğim oyuncularda var. Hayatımda bu kadar kötü oyunculuk görmedim. Kadın oyunculardan Nurgül Yeşilçay’ı çok beğenirim.

Gösterilen ilgiden sıkıldığınız oluyor mu, şöhret yorucu olmuyor mu sizin için ?

Yok, beğenilmek  insanın hoşuna gider tabi ki. Bende şımarık bir insan olmadım olmamda zaten. Fotoğraf çekimi konusunda kimseye itiraz etmiyorum ama şöylede çekelim buradan da çekelim diyorlar. Biri gelip göbeğimi okşuyor. Fotoğraf muhabbeti konusunda biraz sıkıntı yaşıyorum. Uzun süre makinesi ayarlıyor olmadı bir daha çekelim, yok şarjı bitiyor. Buna kızıyorum.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA