• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki bakan MÜSİADda ödül törenine katıldı
19 Ekim 2011 Çarşamba 00:05

İki bakan MÜSİAD'da ödül törenine katıldı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Sanayi Odası'nın yayınladığı Türkiye'deki İlk 1000 Büyük Firma Listesi'ne giren Konya firmalarına ödül verdi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yayınlanan Türkiye'deki İlk 1000 Büyük Firma Listesi'ne giren Konya firmalarına ödüllerinin verildiği törene katıldı.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi tarafından düzenlenen ödül törenine, bakanların yanı sıra Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekilleri, oda ve borsa başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, Konya'da faaliyet gösteren firma temsilcileri ile iş adamları katıldı.
 
Törende bir konuşma yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Arslan Korkmaz, Konya sanayisinin her geçen gün ticaret hacmini ve ihracat rakamlarını artıran bir ivme seyrettiğini belirterek, "Her ne kadar birçok verilen desteklerden yararlanamasak da, Türkiye'nin hedeflediği 500 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmada, Konya olarak büyük katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Şu an Avrupa'da kriz yaşanıyor. Bu krizi nasıl yeni fırsatlara çevirebileceğimizi düşünmemiz ve bu yönde atılımlar yapmamız gerek. Şu an ülkemizin
İslam ülkeleriyle olan ticaret potansiyelini şu anki durumundan en az 3-4 kat artırmamız gerek. Bunun yanı sıra Avrupa'daki krizi de inceleyerek bundan nasıl etkilenmeyeceğimizi bulmamız şart. MÜSİAD olarak bu potansiyelin artırılmasında neler yapabileceğimizi düşünüyor ve projeler üretiyoruz" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise, Türkiye'de sanayi ve üretimin artmasında iş adamlarının büyük katkısı olduğunu belirterek, "Bugün 750 milyar liralık bir ekonomiye sahipsek, vatan eksenli, millet eksenli, bayrak eksenli MÜSİAD üyelerinin katkısı çok büyüktür. Gerçek büyüme, ülkenin kendi öz değerlerine, öz varlıklarına dayalı kaliteli üretimi yakalamakla olur. İnşallah bugün sayısı Konya'da 23 olan firmalar, Türkiye'nin her ilinde olur. Bu ülkeyi gerçekten seven ve bu eksenle çalışanlar, en iyi yerlere geleceklerdir. Bugün Türkiye'de 9 yıldır vatan, bayrak eksenli ve 1000 yıllık tarihine dayalı o zihniyete dayalı bir iktidar var. Bu millet dünya devletleri arasında daha iyi bir yere gelecek. Bugün Türkiye'nin verdiği fotoğrafa herkes gıptayla bakıyor. Bu nedenle terör azmıştır. Bugün yine 5 polisimizi ve 2 vatandaşımızı şehit verdik. Allah o terörün bin türlü belasını versin. Bunlardan sizin gibi iş adamları sayesinde olacak. Devletin görevi, yargı, güvenlik ve denetim görevlerini yerine
getirmek ve sizlere her türlü desteği vermektir. Bizler vatandaşlarımızın hizmetkarıyız. Eğer belediyelere 3 ay içinde imar vermezse imarı bizzat biz vereceğiz. Eğer 2 ay içinde ruhsat vermezse o ruhsatı bizzat biz vereceğiz. " şeklinde konuştu.
İhracatı artırmakla da turizm gelirini artırmakla da gerçek büyümenin yakalanamayacağını ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:
''Gerçek büyüme ülkenin kendi öz varlıklarına, kendi tarımı, hayvancılığı, sanayisi ve kendi ürettiği mallarına dayalı kaliteli üretimi yakalamakla olur. Bu vatanı en çok sevenler, bu vatan için en çok çalışanlar Türkiye'de en iyi yerlere geleceklerdir. Bu millet, bu vatan dünya devletleri arasında çok daha iyi yerlere gelecek. Bugün Türkiye'nin dünyaya verdiği fotoğraf, gıpta edilen bir fotoğraftır. Bugün terör de onun için artmıştır. Terör belası olacak ama bu beladan ülkeyi biz kurtaracağız, iş adamları sayesinde kurtaracağız.''
Son olarak kürsüye gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, güçlü bir ülke olabilmek için 3 ana unsura sahip olunması gerektiğini dile getirerek, "Bunlardan birincisi, o ülkede güçlü bir siyasi irade olacak. İkincisi, bu güçlü iradeyi vilayetlere yansıtacak yerel temsilciler olacak. Son olarak ise, bu hizmetlere destek veren ve yanlış yapıldığında hesap soran millet olacak. Ekonominin güçlü olmadığı bir yerde projeleri hayata geçiremezsiniz. Bizim ekonomimiz dünyada en saplıklı ekonomiler arasında görülüyor. Şu an Avrupa'yı etkileyen bir kriz kuşağı var. Bu kriz daha Avrupa'yı sarsmaya devam edecek. Daha önceleri bankalar batıyor ve devletler batan bankalarla sahip çıkıyordu. Şimdi ise devletler batıyor. Krizler, siyasi iktidarları sarsıyor. Güçsüz siyasi iradeler ise, krizleri tetikliyor. Yakın zamanda G20 toplantısı var. Sayın Başbakanımız ve Bakanımız o zirveye gidecek. O zirvede, şu an Türkiye'nin başarı öyküsünden bahsediliyor. Türkiye gerçekten iyi bir örnek haline geldi. Bunu sizler olmasa asla başaramazdık. Biz bu başarıyı güçlü ve kendine güvenen siyasi bir iktidar ve kendine güvenen siz müteşebbislerle yapıyoruz.
Türkiye ekonomisinin küresel krize rağmen dünyanın en sağlıklı ekonomisi haline geldiğini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:
     ''Türkiye'nin batısında Yunanistan'dan başlayarak, Portekiz'e, İrlanda'ya kadar kriz kuşağı var. Görülüyor ki bu kriz kuşağı Avrupa'yı sarsmaya devam edecek. Yunanistan ve birçok ülke iflasın eşiğine geldi. Finans sistemi, şirket yapısı ve devlet yapısı birbirini etkiliyor. Alınan yanlış siyasi kararlar, büyük ekonomik krizleri tetikleyebiliyor. Ekonomik krizler de siyasi yapıları tehdit eder hale geliyor. Dolayısıyla böyle bir ekonomik, politik şartta şirketlerin ve devletlerin yapılarının güçlü olması lazım. Türkiye bu anlamda son derece iyi gidiyor. Tüm bu başarı hikayelerinin arkasında devlete ve şirketlere, bankacılık sistemine özgüven var. İkincisi siyasi istikrar ve ana politikalarda tutarlılık var.''
Konuşmaların ardından Bakan Davutoğlu ve Bakan Bayraktar, İSO tarafından yayınlanan Türkiye'nin ilk 1000 Büyük Şirket listesinde ilk 500'e giren Konyalı 23 firma temsilcilerine ödüllerini verdi.
 
 
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA