• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki ayrı savaş tek kader
08 Eylül 2012 Cumartesi 11:43

İki ayrı savaş tek kader

Bosna savaşı sırasında büyük fedakarlık gösteren Bosnalı komutanlar, Suriye'deki olaylarla 20 yıl önce yakından şahit oldukları arasındaki benzerliğe dikkati çekti.

Bosna savaşı sırasında ülkelerini korumak için büyük fedakarlıklar gösteren Bosnalı komutanlar, Suriye'deki olaylarla 20 yıl önce yakından şahit oldukları arasındaki benzerliğe ve uluslararası toplumun Bosna'daki hatalarını aynen Suriye'de de tekrarladığına dikkati çekti.
Bosna ordusunun ilk komutanı olan Sefer Haliloviç, yaptığı açıklamada, Suriye'de bugün yaşananlarla 20 yıl önce Bosna'da yaşananların büyük benzerlik gösterdiğini vurguladı.
Suriye'deki drama başta BM olmak üzere uluslararası camianın duyarsız kaldığını belirten Haliloviç, "Uluslararası örgütler Suriye'ye müdahale etmiyorlar. Çünkü orada çıkarları yok. Irak'a, Libya'ya hemen müdahale etmişlerdi. Suriye'de ise NATO'nun, daha doğrusu ABD'nin çıkarları Rusya ile çatışıyor. Büyüklerin çıkarları çatışırken olan her zaman halka oluyor. Dünya 20 yıl önce Bosna'da yaşananları bildiği gibi bugün de Suriye'de olanları çok iyi biliyor. Ancak yine aynı dünya Bosna'da olduğu gibi Suriye'de de zamanında müdahale edemedi" diye konuştu.
Haliloviç, uluslararası toplumun Bosna'da olduğu gibi Suriye'de de sessiz kalmasının tek nedeninin her iki savaşta da Müslümanların acı çekiyor olmasından kaynaklandığı görüşünü dile getirdi.

"BM iki ülkeyi de yalnızlığa terk etti"
Bosna Hersek ordusunun emekli generallerinden Yovan Divyak da "Her savaşın ardında 'bir daha asla' denmesine rağmen maalesef hiçbir savaştan ders alınmıyor. BM'nin deklarasyonlarında acı çeken halkları korumak gerektiği belirtiliyor. Tıpkı Bosna gibi Suriye de BM üyesi. Ancak BM her gün çocukların ve insanların öldüğü bu ülkeyi yalnızlığa terk ediyor. Tıpkı Bosna'daki gibi ellerini, ayaklarını kaybetmiş, başlarından yarılı çocukları görmek bana çok acı veriyor" diye konuştu.
Bosna ordusunun bir diğer savaş kahramanı ve 7. Müslüman Tugayı kumandanı Şerif Patkoviç de uluslararası camiayı Suriye konusunda ikiyüzlü tutum takınmakla suçladı.
Şerif Patkoviç, "Tıpkı Bosna'daki gibi Suriye'de de dünyanın ikiyüzlülüğünün fotoğrafını görüyoruz. Bosnalılara Suriye'de yaşananlar ayrı bir acı veriyor. Çünkü bizler bugün dahi 20 yıl öncesinin acısını yaşamaya devam ediyoruz" dedi. AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • Makine ihracatında rekor
  • INSTAGRAM TAKİPÇİ HİLESİ YÖNTEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA