• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhracatta VİP uygulaması
16 Mart 2014 Pazar 13:38

İhracatta VİP uygulaması

Konya Sanayi Odası’nda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hayata geçirdiği “Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası” hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Konya Sanayi Odası’nda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hayata geçirdiği “Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası” hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 
Toplantının açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Veli Tekelioğlu, ihracatçıları bürokratik işlemlerden kurtararak hız kazandıracak, yerinde gümrükleme, mavi hattan yararlanma gibi imkanlar sağlayacak bu uygulamanın bir VİP uygulaması olduğunu vurgulayarak, sanayicilere sağlanan bu tür kolaylıkların başta vizeler olmak üzere pek çok konuda yaygınlaştırılmasını istedi.
Türkiye ekonomisinin son 10 yılda ortalama yüzde 5 büyüdüğünün, bunun özel sektörün yatırımları ve ihracatı ile başarıldığının altını çizen Tekelioğlu, “Konyalı sanayicilerimiz de üreterek, 186 ülkeye yaklaşık 1.4 milyar dolar ihracat yaparak bu büyümeye pozitif katkı vermiştir. Bu başarıları daha sağlam temeller üzerinde sürdürebilmek için daha çok çalışmaya, daha fazla pazara ve daha fazla ihracata ihtiyacımız var. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın İhracatta Yükümlü Sertifikası uygulaması da bu noktada çok önemli. Bu ülkenin sanayicileri, iş adamları olarak başta vizeler olmak üzere pek çok konuda işlemlerin hızlandırılması için bu tür uygulamaların yaygınlaştırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

DAHA GÜVENLİ VE KOLAY TİCARET
Tekelioğlu’nun konuşmasının ardından katılımcılara “Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası” hakkında bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü Ticaretin Kolaylaştırılması Dairesi Başkanı Jale Arslan, Konya’da ihracatın artış hızından son derece mutlu olduklarını, Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası ile şartları yerine getiren Konyalı ihracatçıların artık daha güvenli ve kolay ticaret yapabileceklerini söyledi.
Uygulama ile her tesisin bir gümrük haline gelebileceğini belirten Arslan, Yetkilendirilmiş Yükümlü olmak için gerekli şartlar ve uygulamanın avantajlarını anlattı. Uygulamadan yılda 5 milyon dolar fiili ihracat yapan ve güvenirlilik, düzenli ticari kayıtlara sahip olma, mali yeterlilik gibi bazı şartları yerine getiren firmaların yararlanabileceklerini bildiren Arslan, Yetkilendirilmiş Yükümlü Belgesi’nin firmalara güven tesisi, pazara kolay girme, yabancı firmalar tarafından tercih edilme avantajları kazandıracağını ifade etti.
AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Karşılıklı İdari İşbirliği Daire Başkanı Yücel Karadiş ise, karşılıklı tanıma anlaşmaları hakkında bir sunum yaparak, toplantıya katılan sanayicilerin sorularını cevapladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA