• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhracatta çılgın hedef!
04 Mart 2014 Salı 21:47

İhracatta çılgın hedef!

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Türkiye ihracatının 150 milyar dolar civarında olduğunu, hedeflerinin ise 500 milyar dolar olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi. Bir otelde gerçekleştirilen toplantıda, siyasi istikrara vurgu yapan Bakan Ala, "Tarımın ve sanayinin kalbindeyiz. Çok iyi biliyoruz ki tarımsal ürünlerimizin arzu ettiğimiz rekoltede olabilmesini sağlayacak en önemli faktör iklimdir. Elbette onun dışında kendi yaptıklarımız, aldığımız tedbirler ve ortaya koyduğumuz çabalar önemlidir. Ama ciddi bir yokluk ve kuraklık ya da doğal afet olursa o zaman yapabileceğimiz çok az şey kalıyor. Bunu siz yaşayarak biliyorsunuz. Bir ülkenin kalkınmasında sanayisinin gelişmesinde hizmet sektörünün ileri gitmesinde en önemli faktör bizim için siyasi istikrardır. O da bu alanlardaki iklimi oluşturur. Eğer siyasi istikrar var ve siyaset ülkede kalkınmak için müsait olan demokratik iklimi oluşturabiliyorsa işte bütün alanlarda birden kalkınma mümkün oluyor. Çünkü neye ihtiyacımız olduğunu, neyin yok olduğunu bilirsek neye de ihtiyacımız olduğunu da çok iyi bilir ve ona sahip çıkarız" dedi.

Geçtiğimiz yıl yaptığı Singapur ziyaretini katılımcılara anlatan Bakan Ala, Singapur'un çalışarak zengin olduğunu ifade etti. Singapur'un küçük bir şehir devleti olduğunu anımsatan Bakan Ala, "Uluslararası platformlarda siyasi gücü olmayan ama kişi başına 50 bin dolar geliri olan bir şehir devleti. Orada vatandaşla konuştum, 'Siz Neden Zenginsiniz' dedim. Aldığım cevap, 'Zenginiz çünkü hiç bir şeyimiz yok. Yeraltı kaynağı yok, su yok, siyaset yok, çalışmaktan başka çaremiz yok.' Keşfetmişler Singapur nasıl zengin olur? Çalışarak. Biz de tarihimize baktığımız zaman şunu görüyoruz. Ne zaman siyasi istikrar olmuşsa o zaman kalkınma var, gelişme var, ilerleme var" diye konuştu.

Türkiye ihracatının 150 milyar dolarlar civarında olduğunu kaydeden Bakan Ala, "Biz bir hedef koyduk, 500 milyar dolar. Türkiye'nin hedefidir bu. Ekonomik kalkınma her alanda. Bakın tarım alanında çalışan istihdam oranımız gittikçe düşüyor, hizmetlerde, sanayi sektöründe artıyor. Biz Türkiye'nin gidişatını ölçmek için Çorlu, Çerkezköy, Gaziantep gibi yerlerde elektrik tüketimini, sanayideki gelişmeleri, tarımdaki durumu sürekli takip ediyoruz. 2007'den beri Ergene hep gündemimize geldi. Kesin talimatlar verildi. Artık şimdi, Ergene ile ilgili Başbakanımız hiç bir gerekçeyi dinlemiyor, dinlemek de istemiyor" ifadelerini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA