• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhracatın yarıdan fazlası bahçe bitkiler
05 Ekim 2013 Cumartesi 12:07

İhracatın yarıdan fazlası 'bahçe bitkiler'

Türkiye'nin tarımsal ihracatının yüzde 50'den fazlasını, kayısı, fındık, kuru üzüm, ayva, kiraz, vişne ve incir gibi bahçe bitkileri oluşturuyor.

Türkiye'nin tarımsal ihracatının yüzde 50'den fazlasını, kayısı, fındık, kuru üzüm, ayva, kiraz, vişne ve incir gibi bahçe bitkileri oluşturuyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Nejdet Kaplan, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin şu anda 62,5 milyar dolar tarımsal hasılası olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 10 yıl öncesine kadar tarımsal ekonomide 12. sırada olduğunu, şu anki hasılasıyla ise dünyanın 7. büyük ekonomisi haline geldiğini belirten Kaplan, ülke olarak ABD, Çin, Hindistan gibi çok büyük topraklara sahip kıta büyüklüğündeki devletlerle yarış halinde olduklarını ifade etti.

Türkiye'nin her açıdan dünyanın en önemli tarım ülkelerinden biri olduğunu vurgulayan Kaplan, şunları kaydetti:

"Hedefimiz, 2023 vizyonunda dünyanın 5. büyük tarım ekonomisi olmak. Bakanlık ve Genel Müdürlük olarak da bütün vizyonumuz ve çalışmalarımız bu yönde... Türkiye bahçe bitkileri konusunda çok şanslı bir ülke. Ülkemiz, ihraç ettiği tarımsal ürünlerin yüzde 50'sinden fazlasını bahçe bitkilerinden sağlıyor. Fındık, kuru üzüm, ayva, kiraz, vişne ve incir gibi bahçe bitkilerinde dominant konumdayız. Hemen hemen bütün sebze çeşitleri, tropikal meyvelerin dışında bütün meyve çeşitleri ve süs bitkilerinde artık çok kaliteli üretim yapıyoruz."

Nejdet Kaplan, ürünün sadece niteliğine değil, niceliğine de önem verdiklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Ancak üretimi çok olup da yeteri kadar ihraç edemediğimiz ürünler de var. Örneğin 2,6 milyon ton elma üretiyoruz ancak bunun küçük bölümünü ihraç edebiliyoruz. Neden az ihracat yapıyoruz, bu ihracatı neden çoğaltamıyoruz? Çalıştaylar düzenliyoruz. Üretici birliklerinin, ihracat, ithalat ve sanayicilerin görüşlerini alarak, eylem planları hazırlayarak, yeteri kadar ihraç edemediğimiz ürünleri, daha fazla ihraç edebilir duruma getiriyoruz."

Dünyada tarımsal alandaki gelişmelere ayak uydurup, ürettikleri kaliteli ürünleri dünya tüketicisiyle buluşturmaya çalıştıklarına işaret eden Kaplan, Türkiye'nin bağcılıkta da dünyanın lider ülkelerinden biri olduğunu dile getirdi.

- Ar-Ge'ye yüzde 3 pay ayrılması hedefleniyor

Türkiye'nin kuru üzüm üretimi ve ihracatında dünyada birinci, bağ alanı bakımından da 5. sırada olduğunu aktaran Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunların yanında tarımsal araştırmalar olarak ilk önce Ar-Ge çalışmalarına önem veriyoruz. Türkiye'nin araştırmaya ayırabildiği pay 10 yıl öncesine kadar binde 18'di. Son yıllarda ise binde 86'ya çıkmış durumda. Ama bunu da ülke olarak yeterli bulmuyoruz. 2023 vizyonumuzda Ar-Ge'ye yüzde 3 pay ayırmak istiyoruz. Dünyada en gelişmiş Ar-Ge çalışmaları neyse, Türkiye'de de onları yapmaya çalışıyoruz. Tabii ki bunun yanında teknoloji geliştirme-iyileştirme, çiftçilerimize, üreticilerimize ve sanayicilerimize destek verme konusunda da bakanlığımızın politikaları var. Amacımız, sadece üretim olarak değil, kalite ve ihracat olarak da daha iddialı konuma gelmek."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA