• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhracatı arttırmanın yolu KOBİlerde!
05 Nisan 2010 Pazartesi 11:14

İhracatı arttırmanın yolu KOBİ'lerde!

Özgenç, KOBİ'lerin bugüne kadar, ülke ihracatının artırılması için özveriyle çalışarak üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirdiğini söyledi.
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, devletin, KOBİ'lerin fuarlara katılmaları sağlanarak, yeni teknolojileri görmeleri ve ürettikleri malların numunelerine pazarlayabilmelerinin sağlanması gerektiğini bildirdi.
 
Özgenç, KOBİ'lerin bugüne kadar, ülke ihracatının artırılması için özveriyle çalışarak üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirdiğini söyledi.
 
KOBİ'lere verilen fuar desteklerinin olumlu olmasına karşın, yeterli bulmadıklarını ifade eden Özgenç, ''Yapılması gereken bu piyasa aktörlerini kendi başlarına bırakmayıp düzenlenecek olan fuarlara bizzat katılmalarını sağlayarak oradaki yeni teknolojileri görmelerini ve ürettikleri malların numunelerini yanlarına alarak pazarlayabilmeleri sağlanmalı'' dedi.
 
Özgenç, bunun afaki bir talep olmadığını ifade ederek, ''Bu olması gereken bir istektir. Türkiye tanıtım için balolarda, kokteyllerde çuvalla para harcayacağına, bu tür reel kalkınmanın gereği olduğunu düşündüğümüz 'ufuk açma turları' düzenlemesi halinde çok daha olumlu geri dönüşler olacaktır'' diye konuştu.
 
-İHRACATI ARTIRMANIN YOLU KOBİ'DEN GEÇİYOR-
 
İhracatı artırmanın yolunun, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin, gelişen ülkelerde olduğu gibi daha fazla desteklenmesinden geçtiğini belirten Özgenç, şunları kaydetti:''2023 yılında ihracatın hedeflenen 500 milyar dolar seviyesine çıkarılması düşünceleri bizleri de heyecanlandırıyor. Çünkü bu rakam Türkiye açısından ciddi bir rakam. 2023'de hedeflenen ihracatı 500 milyar dolar ihracata ulaşmanın yolu KOBİ'lerden geçer. Bundan 15-20 yıl önce de günümüzdeki 135 milyar dolar civarın da olan ihracat rakamları telaffuz edilseydi, çoğu kimse inanmazdı. Türkiye'nin 1983'lü yıllarda piyasa ekonomisini tercih etmesiyle birlikte KOBİ'lerinde vizyonu genişlemiştir. Ufku açılan Türk reel sektörünün sergilediği bu güzel tablonun devamının geleceğinden kimsenin şüphesi olmamalı.''

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA