• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhmal kazaları beraberinde getiriyor
12 Ocak 2011 Çarşamba 11:30

İhmal kazaları beraberinde getiriyor

Tramvay hattının motorlu taşıt trafiği ile çakışması nedeniyle yaşanan kazalardaki artış dikkat çekiyor. Diğer taraftan sürücülerin dikkatsizliği, ihmali ve eğitimsizliği de kazaları tetikliyor
RAYDAKİ KAZALARDA CİDDİ ARTIŞ VAR
Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü ile şehir merkezi arasındaki ulaşımı sağlayan tramvaylar artık her seferde bir aksaklık yaşıyor, yaşatıyor. Dün sabah saatlerinde meydana gelen maddi hasarlı trafik kazası nedeniyle tramvay uzun süre hareket etmedi. İki gün önce de tramvay yolunda yine bir kaza meydana gelmiş ve toplu ulaşım aksamıştı. 30 Kasım 2010’daki kazada ise 3 kişi yaralanmıştı.

KURALLAR İHLAL EDİLMEMELİ
Tramvayların karıştığı kazalarla ilgili sorunu sadece tramvaylarda aramanın da yanlış olacağını söyleyen Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Neyhan Ergene, kazalarda eğitimsizliğin ve trafik kurallarını hiçe saymanın en büyük etken olduğunu ifade etti. Trafik kurallarının uzun araştırmalar sonucu ortaya koyulduğunu belirten Prof. Dr. Ergene, sürücülerin daha dikkatli ve saygılı olması gerektiğini söyledi.

KURALLARI BİLSEK DE UMURSAMIYORUZ
Toplu ulaşımda yaşanan sorunların son bulması için öncelikle tramvayların mümkün olduğunca karayolu trafiğinden arındırılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Neyhan Ergene, bunun yanında kurallara da kesinlikle uyulması gerektiğini söyledi. Ergene, “Bazen tramvayların karıştığı kazalar sistemin yanlışlığından kaynaklanabiliyor. Ama bazen karayolundaki araç ışığı ihlal ediyor, kazaya davetiye çıkarıyor” dedi.

Gazetemizde belli aralıklarla tramvayların karıştıkları kazalar ve verdikleri arızalar nedeniyle toplu ulaşımı çekilmez hale getirdiğini duyurmuştuk. Toplu ulaşımın büyük ölçüde yükünü çeken tramvayların bir sorun olarak belirmesinin önlenmesi için öncelikle karayolu trafiğinden tamamen arındırılması gerektiği ve daha sonra tramvayların modernize edilerek tüm duraklarda turnike sistemi uygulanması gerektiği yönünde ortak bir kamuoyu oluşmuş durumda. Tramvaylarla ilgili bu iki konuda halkın genel görüşünün bu yönde olmasına rağmen yöneticilerin tramvaylarla ilgili somut tek bir adım dahi atmaması asıl dikkat çeken konuyu oluşturuyor.
 
YOLCULUK ÇİLEYE DÖNÜŞTÜ
Konya’da sabah saatlerinde Alaeddin’den Kampus istikametine yolcu taşıyan tramvay, Uluyayla Üst Geçidi altında otomobil ile çarpıştı. Derse ve işe geç kalmanın telaşını yaşayan öğrenci ve çalışanlar, tramvaydan inerek dolmuşa binmek zorunda kaldı. Kaza, Şehitler Camii ile Sakarya tramvay durağı arasında yaşandı. Edinilen bilgiye göre, sürücüsünün ismi açıklanmayan 42 RK 191 plakalı otomobil, kırmızı ışık ihlali yaparak karşıya geçmek istedi. Bu sırada hareket halindeki tramvay duramayarak otomobile çarptı.
 
Yolun kapanması sebebiyle bir süre tramvaylar hareket edemedi. Yolcular uzun süre kaza raporunun tutulmasını ve yolun açılmasını bekledi. Okula ve işe geç kalma telaşı yaşayanlar, tramvaydan inerek dolmuşa binmek zorunda kaldı. Öğrenciler, aynı yerde iki ay önce de kaza yaşandığını dile getirdi. Tramvay yolunda sık sık kaza yaşanması sebebiyle okul yolculuğunun adeta çileye dönüştüğünü belirten öğrenciler, belediye yetkililerinin bu soruna çözüm bulmasını istedi. 30 Kasım 2010 tarihinde aynı yerde tramvay ile otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi yaralanmıştı.
 
HER GEÇEN GÜN YENİ BİR AKSAKLIK
Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü ile şehir merkezi arasındaki ulaşımı sağlayan tramvaylar artık her seferde bir aksaklık yaşıyor, yaşatıyor. Yolcular, seyir halindeki tramvayın bir anda arıza vermesi durumu ile karşı karşıya kalabiliyor. Öte yandan tramvaylar birçok kazaya da karışıyor.
 
Tramvayların karıştığı kazalarla ilgili sorunu sadece tramvaylarda aramanın da yanlış olacağını söyleyen Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Neyhan Ergene, kazalarda eğitimsizliğin ve trafik kurallarını hiçe saymanın en büyük etken olduğunu ifade etti. Öncelikle kazaların nerelerde yoğunlukla meydana geldiğinin tespit edilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Neyhan Ergene, “Raylı sistemin genel trafikten önceliği var. Bu durum zaten trafik işaret ve ikazları ile de gösteriliyor. Konya’daki tramvayların da kazalara karışması aslında bir eğitim meselesidir. Kişiler trafikte bazen dalgın davranabiliyor, bazen de olmadık ihmallerde bulunabiliyor” dedi.
 
Tramvayın Konya şehir merkezinde toplu ulaşımın ana unsurlarından bir tanesi olduğunu ve büyük bir yük taşıdığını ifade eden Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Başkanı Ergene, “Aslında tramvay kullanımının yaygınlaştırılması gerekiyor. Çünkü bu sayede toplu ulaşımı kullananların sayısı artacak ve trafikteki yoğunluk bir nebze olsun önlenmiş olacak. Tramvay sistemi gayet verimli ve iyi bir şekilde çalışıyor. Fakat, modern bir toplum olmanın kurallarından bir tanesi de başkalarının haklarına riayet etmektir. Bugün yaşanan kazaların çoğu biraz saygı ve eğitim eksikliğinden, biraz da trafik kurallarını bilmemek veya bilip de umursamamaktan kaynaklanıyor” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA