• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İHLler 100 akımız!
25 Kasım 2013 Pazartesi 10:15

İHL'ler 100 akımız!

100. Yılında İmam Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu İstanbulda gerçekleşti.
"Kuruluşunun 100. Yılında İmam-Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu" İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Davutpaşa Kampüsü'nde düzenlendi. İmam hatip liselerinin kuruluş öyküsünün anlatıldığı  sempozyumun ana konusu  imam hatip liselerinin bir varoluş mücadelesi vererek bugünlere geldiği ve imam hatip camiasının önlerine konan her türlü duruma karşı ayakta kalmayı başardığını vurgulandı.Sempozyum ayrı ayrı salonlarda paralel oturumlarla gerçekleşirken, Modern Dünyada İslam Dini Eğitimi, İmam Hatip Okullarının Tarihi Gelişimi, Siyaset ve İmam Hatip Okulları, İmam Hatip Okullarının Bugünü, Öğretmen ve İdarecileri Saha Analizleri başlıkları altında günümüz İmam Hatip Liselerinin tarihsel gelişimi, yaşadığı sıkıntılar ve bugünü tartışıldı. Belçika, Hollanda, İsveç, İskoçya, Singapur, Avusturya ile ABD’deki çeşitli üniversitelerden katılımcıların da konuşmacı olarak yer aldı.
 
" İNŞALLAH TÜRKİYE'NİN İMAM HATİPLİ CUMHURBAŞKANI OLACAK"
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 100. Yılında İmam Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu'na katıldığı toplantıda İmam hatip liselerinin önemine dikkat çekmişti . Bozdağ, geçtiğimiz günlerde "Bir gün inşallah Türkiye'nin imam hatipli cumhurbaşkanı olacak" ifadelerini kullandı.
 
İMAM HATİPLİ CUMHURBAŞKANI
Bozdağ, dünyanın pek çok Müslüman toplumunda bu okulların modern olarak görüldüğüne dikkat çekti. İmam hatiplilerin demokrasi mücadelesine devam etmesinin gerektiğini belirten Bozdağ, sözlerini "Birgün inşallah Türkiye'nin imam hatipli cumhurbaşkanı olacak" demişti.
 
“İMAM HATİP LİSELERİ  MİLLETİN ÖZ EVLADIDIR”
Türkiye İmam Hatipliler Vakfı Başkanı Abdullah  Ecevit Öksüz, Kuruluşunun 100. Yılında İmam-Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu’nda İmam Hatip liselerinin geçmişi ve yarını adına önemli kararların alındığını söyledi.Başkan Ecevit Öksüz, “İmam Hatipler  yıllarca bitirilmeye çalışıldı.Devlet baskısıyla kapanan imam hatip okulları, haklın azmiyle desteğiyle yıllarca direndi, ayakta kalmaya çalıştı.Devlete rağmen bu okullar yok olmadı, aksine halkın  milletin öz sorunu oldu halk sahip çıktı.Bu sahiplenme İmam hatiplerin milletin öz evladı olduğunun apaçık göstergesidir” dedi.
 
“İMAM HATİPLİ CUMHURBAŞKANI HALK SEÇECEK”
Abdullah  Ecevit Öksüz, Bekir Bozdağ’ın artık “ İmam Hatipli bir Cumhurbaşkanı görmek istiyoruz”  açıklamalarını ise şöyle değerlendirdi; “Yıllardır İmam hatipliler bu ülkede dışlandı.Ama artık devir değişti.Türkiye artık normalleşiyor,nasıl meslek lisesinden, fen lisesinden kolejlerden  mezun bir insan bakan, başbakan, cumhurbaşkanı olabiliyorsa buna hakkı varsa,imam hatipliler neden cumhurbaşkanı olmasın.Üstelik halkın seçeceği bir imam hatipli bir cumhurbaşkanı olacaktır bu inşallah.Türkiye öyle bir demokratik süreçten geçiyor ki ileri yıllarda imam hatipli genelkurmay başkanı bile görülecektir” ifadelerini kullandı.MERVE ATEŞ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA